Fókuszban Fejér megye – 1. rész: demográfia, munkaerőpiac

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A tizenhatodik rész fókuszában Fejér megye demográfiai helyzete és munkaerőpiaca áll.

Demográfiai helyzet

  • Az előzetes adatok szerint 2016 első félévében 758 fővel tovább csökkent Fejér megye lakónépessége. Ugyanakkor a természetes népességfogyás mértéke 27%-kal alacsonyabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
  • Június végéig 1817 gyermek született és 2575-en hunytak el. A születések száma 17-tel nőtt, a haláleseteké 263-mal csökkent 2015 első félévéhez képest.
  • A házasságkötések száma kedvezően alakult: a félév során összesen 896 pár járult anyakönyvvezető elé, 10%-kal több, mint egy évvel korábban.

Munkaerőpiac

Gazdasági aktivitás

  • A KSH munkaerő-felmérése alapján 2016 második negyedévében 192 ezer személyt foglalkoztattak Fejér megyében. A foglalkoztatási ráta (59,4%) az egy évvel korábbihoz képest csökkent, az országosnál azonban kedvezőbben alakult.
  • Átlagosan 198 ezer gazdaságilag aktív, 15-74 éves személy élt a megyében. Az aktivitási arány 61,2% volt, amely a megyék rangsorában a 6. legmagasabb érték.
  • A munkanélküliek száma 5,8 ezerre csökkent, ami a tavalyinál 2 ezerrel kevesebb. A munkanélküliségi ráta 2,9% volt a második negyedévben, Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megye mellett itt a legalacsonyabb.

Keresetek

  • 2016 első félévében a Fejér megyei székhelyű legalább 5 fős vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a nonprofit szervezeteknél átlagosan 121 ezren álltak alkalmazásban, 1,1%-kal többen, mint az előző évben. A versenyszférában és a költségvetési szervezeteknél is többen dolgoztak.
  • A nagy foglalkoztató ágak közül a kereskedelemben, az egészségügyben, az oktatásban, az adminisztratív szolgáltatások területén, valamint a szállítás és raktározás ágazatban bővült a létszám, az iparban és a közigazgatásban viszont kevesebben dolgoztak, mint egy éve.
  • A havi bruttó átlagkereset (246 ezer forint) az országos átlagot meghaladó mértékben, 7,1%-kal nőtt, és a fővároson kívül csak Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom megyében volt magasabb. A kereseten felüli, egyéb munkajövedelmek az összes jövedelemnek átlagosan 5,7%-át képezték, összegük elérte a havi 15 ezer forintot. A havi nettó átlagkereset 164 ezer forintot tett ki, ezen belül a fizikai munkakörben foglalkoztatottak 129, a szellemi foglalkozásúak 227 ezer forintot vittek haza átlagosan.

Nyilvántartott álláskeresők

  • A Nemzetgazdasági Minisztérium adatai szerint Fejér megyében 2016. június végén 9202 álláskeresőt tartottak nyilván, 27%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban.
  • A nyilvántartásba vett álláskeresők 8,4%-a pályakezdő, 12%-uk 25 év alatti volt. Mind a pályakezdő, mind a 25 év alatti álláskeresők száma mérséklődött az előző év azonos időszakához képest: a csökkenés mértéke itt volt az országban a legjelentősebb, 45, illetve 39%-os.
  • A regisztrált álláskeresők négytizede legfeljebb alapfokú, 54%-uk középfokú, 5,9%-uk felsőfokú végzettséggel rendelkezett.
  • 4717 fő részesült valamilyen ellátásban, a támogatásban részesült álláskeresők aránya 51% volt, 3,8 százalékponttal meghaladva az egy évvel korábbit.
  • A bejelentett üres álláshelyek száma harmadával nőtt. Az elhelyezkedési esélyek javultak: egy üres álláshelyre a tavalyi 5-tel szemben, idén 3 álláskereső pályázhatott.

Forrás: KSH

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?