Gazdasági szervezetek
- Jász-Nagykun-Szolnok megyei székhellyel 2016. június végén 55 930 gazdasági szervezetet tartottak nyilván. A szervezetek 93%-a vállalkozás volt, számuk kissé bővült az egy évvel korábbihoz képest.
- A vállalkozások 81%-át önálló vállalkozók, 19%-át a társas vállalkozások adták. Az önálló vállalkozók száma bővült, a társas vállakozásoké ugyanakkor 3,6%-kal visszaesett. A társas vállalkozások között legelterjedtebb korlátolt felelősségű társaságok és betéti társaságok száma egyaránt csökkent, és a szövetkezeteké is mérséklődött (3,0%-kal).
- Az önálló vállalkozók 44%-át mellékfoglalkozásúként, 31%-át főfoglalkozásúként, 25%-át pedig nyugdíjasként regisztrálták.
- A megyei gazdasági szervezetek közül 2016. június végén 814 állt felszámolás, 223 kényszertörlés alatt.
Beruházás
- A megyei székhelyű gazdasági szervezetek 2016 I. félévében 35,6 milliárd forintot költöttek beruházásra, összehasonlító áron az előző év azonos időszakára jellemző háromnegyedét. A fejlesztések döntő hányada a versenyszféra ágazataiba irányult.
- A megyei invesztíciók 58%-át jelentő feldolgozóipari beruházások a 2015. I. félévihez viszonyítva 6,7%-kal csökkentek. A versenyszféra további ágazatai közül növekedett a beruházási teljesítményérték a mezőgazdaság, a kereskedelem, gépjárműjavítás, a szállítás, raktározás, valamint az adminisztratív és szolgáltatást támogató ágazatokban, ugyanakkor visszaesett az építőiparban, a tudományos és műszaki tevékenységben, az ingatlanügyletekben.
- A közigazgatásban, az oktatásban és a túlnyomórészt szintén a közszférába tartozó egészségügyi szolgáltatásban kevesebb fejlesztés valósult meg, mint 2015 azonos időszakában.
- A beruházások 70%-a gépekre, berendezésekre, járművekre, 27%-a épületek és egyéb építmények építésére irányult, 3%-ukat egyéb célokra fordították.
Turizmus
- 2016 I. félévében Jász-Nagykun-Szolnok megye kereskedelmi szálláshelyein 78 ezer vendég 213 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 6,1%-kal, a vendégéjszakáké 9,6%-kal több volt, mint az előző év azonos időszakában. A vendégek közel kilenctizedét adó belföldiek vendégéjszakáinak száma 8,1,%-kal, a külföldieké 16%-kal növekedett.
- A külföldiek közül a legtöbb vendégéjszakát a Németországból, Lengyelországból, Romániából és Ausztriából érkező vendégek töltötték el, akik együttesen a külföldi vendégforgalom kétharmadát adták.
- A vendégek 55%-a a szállodák, 7,0%-a a panziók szolgáltatásait vette igénybe. A kereskedelmi szálláshelyek 2016 I. félévében 1,1 milliárd forint bruttó szállásdíjbevételt értek el, folyó áron 14%-kal többet, mint 2015 azonos időszakában. A szállásdíjbevétel 70%-a a szállodákban realizálódott.