2024. december 27. péntek János

Fókuszban Somogy megye – 1. rész: demográfia, munkaerőpiac

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A negyvenedik rész fókuszában Somogy megye demográfiai helyzete és munkaerőpiaca áll.

Demográfia

  • A végleges adatok alapján Somogy megye lakónépessége 2016. január 1-jén 309 115 fő volt, 1,0%-kal kevesebb az egy évvel korábbinál.
  • 2016 első félévében mind az élveszületések, mind a halálozások száma az országos átlagot meghaladóan csökkent Somogyban. Az előzetes adatok szerint 1259 gyermek született és 2204 fő halálozott el. Az élveszületések száma 3,3%-kal, a halálozásoké 11%-kal volt kevesebb az előző év azonos időszakinál. A születések száma kisebb mértékben esett vissza, mint a halálozásoké, így a természetes fogyás a bázisidőszaki 1171-ről 945 főre mérséklődött, ami 19%-os csökkenést jelent.
  • Az időszak folyamán az egy éven aluliak közül– a 2015. év hasonló időszakával megegyező számban – összesen heten vesztették életüket. Ezer élveszületésre 5,6 csecsemőhalálozás jutott, ami továbbra is kedvezőtlenebb az országos átlagnál (4,3 ezrelék).
  • A házasságkötések számának több éve tartó emelkedése az év során tovább folytatódott. 2016. június végéig 687 házasságot anyakönyveztek a megyében, 24%-kal többet, mint egy évvel korábban.

Munkaerőpiac

Gazdasági aktivitás

  • A munkaerő-felmérés 15–74 éves népességre vonatkozó adatai alapján 2016 II. negyedévében 124,5 ezer fő minősült foglalkoztatottnak Somogyban, mintegy négyezer fővel (3,7%-kal) több, mint az előző év azonos időszakában. A növekedés következtében a foglalkoztatási arány 2,2 százalékponttal, 52,7%-ra emelkedett. A ráta országos átlagának változása is hasonlóan alakult, így Somogy nem tudott javítani a megyék között elfoglalt pozícióján, a rangsor utolsó előtti helyén állt.
  • A munkanélküliek száma 18%-kal, 7,5 ezer főre csökkent. A munkanélküliségi ráta 1,4 százalékponttal, 5,7%-ra mérséklődött. A megye mutatója 0,6 százalékponttal bizonyult kedvezőtlenebbnek az országos átlagnál.
  • A vizsgált korcsoporton belül 104,4 ezer személyt soroltak a gazdaságilag inaktívak közé, 4,0%-kal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Az inaktívak aránya 1,5 százalékponttal, 44,1%-ra mérséklődött.

Keresetek

  • Az évközi intézményi statisztikai adatgyűjtés alapján a somogyi székhelyű, legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a megfigyelt nonprofit szervezeteknél 74 400 fő állt alkalmazásban, 5,9%-kal több, mint egy évvel korábban. (Országos átlagban ennél kisebb mértékű, 3,5%-os bővülés történt.) A megyei létszám emelkedéséhez a humán-egészségügyi, szociális ellátás (15%) és a feldolgozóipar (6,6%) gazdasági ágak járultak hozzá a legnagyobb mértékben.
  • Az alkalmazottak havi bruttó átlagkeresete 3,5%-kal, 208 500 forintra növekedett. Az országban átlagosan 6,0%-os emelkedés történt, így Somogy lemaradása a hazai bruttó kereseti átlagtól 49 ezer forintra nőtt.
  • A családi kedvezmény nélkül számított havi nettó átlagkereset 5,0%-kal, 138 700 forintra emelkedett. Az ezer fő felett foglalkoztató gazdasági ágak közül a közigazgatás, védelem; kötelező társadalombiztosításban emelkedett a legnagyobb mértékben (15%-kal) a nettó kereset, továbbá a kereskedelem, gépjárműjavítás és a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágakban egyaránt 12%-kal.

Nyilvántartott álláskeresők

  • A Nemzetgazdasági Minisztérium nyilvántartásában a 2016. júniusi zárónapon 13 252 Somogy megyei álláskereső szerepelt, ötödével kevesebb, mint egy évvel korábban. Az ország más területein is hasonlóan nagymértékű csökkenést tapasztaltak.
  • A nyilvántartás időtartama alapján a 7–12 hónapja regisztráltak száma csökkent leginkább, mintegy harmadával. A teljes állományban a legfeljebb három hónapja nyilvántartottak szerepeltek a legnagyobb arányban (32%).
  • A pályakezdők 13%-os, a 25 év alattiak 17%-os részarányt képviseltek az állásnélküliek között.
  • Az álláskeresési ellátások közül álláskeresési járadékban 1071-en részesültek, a juttatás átlagos havi összege 78 ezer forint volt. Szociális ellátás jellegű kifizetéseket (rendszeres szociális segélyt és foglalkoztatást helyettesítő támogatást) 5181 fő kapott.
  • A júniusi zárónapon 1570 álláshely volt betöltetlen, harmadával több, mint egy évvel korábban.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?