Jelentősen mérsékelte a világpiaci árak emelkedését a sertéshús tavaly januári áfacsökkentése. Bár az elmúlt időszakban többször felmerült, hogy az áfacsökkentés ellenére drágult a sertéshús a boltokban, a statisztikai adatok azt mutatják, hogy míg a vágósertés ára egy év alatt csaknem 30 százalékkal emelkedett hazánkban, a tőkehúsok esetében csupán 9 százalékos volt a drágulás mértéke. Ezzel szemben az Európai Unió más piacain nem volt ritka a két számjegyű áremelkedés a sertéshúsok esetében, Németországban például több mint 20 százalékkal drágult a sertéscomb, Olaszországban pedig 34 százalékkal nőtt a lapocka ára.
Nagy István, a Földművelésügyi Minisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Idők kérdésére közölte: a sertés tőkehúsok áfacsökkentése az eddigi tapasztalatok és rendelkezésre álló hivatalos adatok alapján beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Mivel az intézkedést követően a sertéshúsok fogyasztói ára jelentős mértékben, az áfakülönbözet mértékének megfelelő arányban csökkent, így a világpiaci trendeknek betudható mintegy 9 százalékos drágulás ellenére a sertéshús így is olcsóbb, mint 2015 decemberében volt. – Ha nem lett volna áfacsökkentés, a fogyasztók lényegesen magasabb árakkal találkoznának az áruházakban a 2016 májusától megindult rendkívül jelentős alapanyag-drágulás miatt – emelte ki az államtitkár.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárpiaci főosztályának Magyar Időkhöz eljutott tanulmánya szerint a fogyasztói árak tavaly júniusig folyamatosan estek. Mindez azonban a mérséklődő forgalmi adó mellett azzal magyarázható, hogy az ágazatban európai uniós szinten válsághelyzet kezdett kialakulni. A vágósertés felvásárlási árai korábban nem látott alacsony szintre süllyedtek, így a végtermékek esetében a tőkehúsoknál is alacsonyabb árszint alakult ki.
A világpiaci folyamatok nyomán az év során 100 forintos elmozdulásokat mutattak ki az élő sertés felvásárlási árában. Volt olyan időszak, amikor kilogrammonként 300 forintot fizettek az áruért, akkor rendkívül veszteséges volt az élőállat-tartás. Májustól azonban az Európai Unióban és a világpiacon korrekció következett be, az árak emelkedtek, ami a hazai fogyasztói árakban is megnyilvánult.
A tanulmány szerint a 2016-os adómérséklés egyik legfontosabb tapasztalata, hogy a kiskereskedelmi forgalom meghatározó részét lefedő bolthálózatok betartották az intézkedés életbelépése előtt tett vállalásaikat az árcsökkentés terén.