Mintavétel a NÉBIH Állat-egészségügyi diagnosztikai laboratóriumában. Kép: ©FAO/Isza Ferenc |
A bőrcsomósodáskórt (angolul lumpy skin disease) jellemzően rovarok terjesztik. Nevét a megfertőzött állat bőrén megjelenő göbökről kapta.
Az állattenyésztők számára gazdasági károkat okoz a tejtermelés csökkenése és az állatok (átmeneti vagy teljes) sterilitása révén, illetve a másodlagos fertőzések akár az állat pusztulásához is vezethetnek. A bőrelváltozás miatt a marhabőr veszít piaci értékéből.
Mindemellett azon országok, ahol a szarvasmarha bőrcsomósodáskór felütötte fejét, akár kereskedelmi korlátozásokra is számíthatnak.
„Ez az első alkalom, hogy Európában regisztrálták a vírus,” mondta Andriy Rozstalnyy, a FAO állattenyésztési és –egészségügyi szakértője. „Emiatt mintegy nulladik lépésként a vírus terjedéséről és pénzügyi következményeiről kell adatokat gyűjteni, majd azokat kielemezni. Amint képet kaptunk a járványügyi helyzetről, csak akkor gondolkozhatunk a lehetséges megoldásokon.”
A lehetséges reakciókat költség-haszon elemzések révén hasonlítják össze a szakemberek. Ezután egy gyakorlati kézikönyvet dolgoznak ki az eurázsiai földrészre – egy kiemelten fontos és kézzelfogható eredménye a Magyarország finanszírozásában megvalósuló projektnek.
Mivel a bőrcsomósodáskórral az európai állatorvosok csak kis része találkozott, a részletes, a teendőket akár lépésről lépésre taglaló iránymutatások által lehet csak biztosítani, hogy a vizsgálatok megfelelően zajlanak. Ezért az elkészült angol nyelvű kézikönyvet több más nyelvre is lefordítják majd.
„Egy sor nemzeti és nemzetközi találkozó van szervezés alatt, melyek a tagállamok saját stratégiáinak kidolgozását hivatottak elősegíteni,” tette hozzá a szakértő. Ezek a workshopok javítják a kór természetének megértését – ez minden határokon átívelő állatbetegség kezelésének alapvető előfeltétele.
Ennek részeként tavasszal egy Budapesten rendezett háromnapos találkozó során európai és közép-ázsiai szakemberek, állatorvosok veszik górcső alá a már meglévő védekezési stratégiákat, frissítik fel tudásukat a vírus megelőzésére, nyomonkövetésére és kezelésére alkalmazható eszközökből és technikákból. Ezeken túl kríziskommunikációval, a tudatosság növelésével, védőoltási tervekkel és laboratóriumi tesztelési módszerekkel is foglalkoznak majd a résztvevők.
„Még épp időben vagyunk tavasz előtt, amikor is a szúnyogok, legyek és más rovarok kirajzanak – a legjelentősebb terjesztői a szarvasmarha bőrcsomósodáskórnak,” tette hozzá meg Rozstalnyy.
KAPCSOLÓDÓ INFORMÁCIÓ:
- Szarvasmarha bőrcsomósodáskór találkozó végkövetkeztetései (Belgrád, 2016. július. 25.)
- Nemzetközi állategészségügyi találkozó Belgrádban, magyar támogatásból
- A bőrcsomósodáskór felbukkanása Európában és Ázsiában, (FAO állat-egészségügyi vészhelyzet-előrejelzési rendszer, EMPRES-AH)