Szabó Miklós, a Magyar Lúdszövetség elnöke a napilapnak elmondta, a vándormadarak által terjesztett vírus akkora kiesést okozott, hogy ezt rövid idő alatt biztosan nem lehet majd pótolni. Az állomány jelentős részét meg kellett semmisíteni, a termelés normalizálódása fél évig is eltarthat – közölte.
Hozzátette: a becslések szerint a hízottliba-ágazatban a legsúlyosabb a kár, és a kacsatartásban is nagy érvágást jelentett a betegség megjelenése.
Szabó Miklós szerint a magyarországi feldolgozók sem a belföldi, sem az exportpiaci igényeket nem tudják kielégíteni; hiába lenne hajlandó a vásárló többet fizetni a kívánt áruért, még jóval drágábban sem juthat friss kacsához, libához.
Szabó Miklós szerint ha a járvány a napokban véget érne, még akkor is legalább három hónapot vehet igénybe az új állományok telepítése, a termelés pedig az első fél év végére normalizálódhatna.
Csorbai Attila, a Baromfi Terméktanács elnöke a köztévében beszélt arról, hogy a madárinfluenza miatt eddig csaknem 3 millió állatot kellett leölni, a közvetlen kárt pedig 3 milliárd forintra becsülik. Jelezte: a járvány még tart, a fertőtlenítést követően minimum harminc napig nem lehet újratelepíteni az állományt, ami a teljes termékpályára kihat. Így a friss áru mellett a feldolgozott termékekből is hiány alakulhat ki.