2024. november 18. hétfő Jenõ

Emelkedő kibocsátás, ideális körülmények jellemezték 2016-ot

Agro Napló
Mind a növénytermesztés, mind az állattenyésztés volumene nőtt 2016-ban, a mezőgazdaság kibocsátása az előző évhez viszonyítva 8,7%-kal gyarapodott. Ez a bruttó hozzáadott értéket is emelte, a munkaerő-ráfordítás nem változott jelentősen – idézi a KSH Statisztikai Tükör című kiadványát a nak.hu.

A növénytermesztés kibocsátásának volumene a második becsült adatok szerint 13%-kal emelkedett. (2015-ben a növénytermesztés volumenének visszaesését részben a magas 2014. évi bázis okozta.) A kalászosok kibocsátása összességében közel ötödével nőtt, a három legfontosabb gabonáé, a búzáé, az árpáé és a kukoricáé egyaránt emelkedett. A kukorica volumenének jelentős gyarapodását segítette az ideális meleg és a bőséges csapadék egymás utáni periodikus váltakozása, de a legtöbb gabonafélének szintén kedvezett az időjárás.

Az ipari növények kibocsátása negyedével nőtt, leginkább a repce jó eredménye miatt. A takarmánynövények volumene 6,2%-kal emelkedett, a kertészeti termékeké nem változott. A dohány és a burgonya volumene csökkent, az utóbbié 15%-os áremelkedéssel járt együtt. A burgonya betakarított területe egy év alatt 16%-kal kisebb lett. A gyümölcstermelés volumene 3,3%-kal csökkent.

Az élő állatok kibocsátása 3,9, az állati termékeké 1,3%-kal bővült, az állattenyésztés teljes termelési volumene 3,1%-kal haladta meg az előző évit. A baromfi, a sertés és a szarvasmarha kibocsátása nőtt, az állati termékek közül pedig a tejé emelkedett. A tej áresése az előző évihez hasonlóan folytatódott, ami az egész termékcsoport árszínvonalát visszavetette.

A mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 5,3%-kal emelkedett, 2619 milliárd forint volt 2016-ban. A volumen 8,7%-os növekedésének hatását az árak 3,1%-os csökkenése mérsékelte. A növénytermesztési termékek árszínvonala valamelyest jobban csökkent (4,1%-kal), mint az állatoké és állati termékeké (2,0%-kal). A kibocsátás volumenének bővülésére főleg a gabonafélék, az ipari növények és az állatok voltak hatással, sorrendben 4,5, 3,2 és 0,9 százalékponttal emelték azt.

A folyó termelőfelhasználás értéke lényegében nem változott, az árindexe hasonló mértékben csökkent, mint ahogy a volumene nőtt. A ráfordítások minden lényeges összetevője bővült. A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 18, folyó áron 13%-kal emelkedett. A termelési tényezők jövedelme 15, a vállalkozói jövedelem 20%-kal volt magasabb az előző évinél. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása nem változott jelentősen. A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme 13%-kal nőtt.

Csökkent az Európai Unió mezőgazdasági kibocsátása

Az unió teljes mezőgazdasági kibocsátási értéke 2016-ban folyó alapáron 399 milliárd euró volt, 3,5%-kal kevesebb, mint egy évvel korábban. A 2015. évi bázis átlagosnak számított. A csökkenést a növénytermesztés volumenének 2,5%-os visszaesése okozta, amit az állattenyésztés 1,9%-os bővülése nem tudott ellensúlyozni. A növénytermesztés főbb termékcsoportjainak volumene csökkent, legnagyobb mértékben a gabonáé, azon belül is a búzáé (7,6%-kal). Az ipari növények kibocsátása 1,5, a takarmánynövényeké 2,6, a kertészeti termékeké 0,2, a gyümölcsféléké 3,1%-kal csökkent.

Az élő állatok közül a baromfi kibocsátása nőtt a legnagyobb mértékben, 3,3%-kal, a sertés és a szarvasmarha esetében egyaránt 1,8%-os volt a növekedés.

A termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme 2,1%-kal csökkent 2016-ban. Ezt a termelési tényezők jövedelmének 4,0, illetve a munkaerő-ráfordítás 1,5%-os csökkenése okozta. A mutató értéke Magyarországon nőtt a legnagyobb mértékben, míg a legnagyobb arányú csökkenés Dániában és Észtországban következett be.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?