A kölcsönös megfeleltetés rendszerében alapvető szabály a mezőgazdasági haszonállatok megfelelő azonosítása és nyilvántartása. Ezen előírásokról bővebben a kamara portálján elérhető KM kézikönyv (JFGK 6, JFGK 7, JFGK 8) fejezeteiben olvashatnak. Most arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy számos állatalapú támogatásnak ugyancsak az a jogosultsági feltétele, hogy az Egységes Nyilvántartási és Azonosítási Rendszerbe (ENAR) történő kötelező adatbejelentések megfelelően teljesüljenek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) összegyűjtötte a tavalyi év során benyújtott állatalapú kérelmekben a leggyakoribb elutasítást keletkeztető okokat, melyeket az alábbiakban ismertetünk.
Termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyatehéntartás támogatása
- A kérelmezett állomány esetében nem teljesült a 30%-os ellési arány
- A kérelmezett állomány esetében az üszők aránya meghaladta a 40%-ot.
- A birtokon tartási időszak alatt az állományból kikerült egyedeket nem pótolták, vagy a kiesés nem a jogszabályban meghatározottak szerint (igazolt kényszervágás) történt.
- A kérelmezett állatok vonatkozásában a termékenyítések bejelentése a NÉBIH felé hiányosan, pontatlanul vagy egyáltalán nem történt meg.
- A kérelemhez nem csatolták a tenyészetek betegségmentességét igazoló állatorvosi igazolást.
Termeléshez kötött és átmeneti nemzeti anyajuhtartás támogatása
- A kérelemhez nem csatolták az ügyfél tenyészeteire vonatkozó instruktori igazolást.
- Az ügyfél magasabb kérelmezett létszámot tüntetett fel kérelmében, mint amely az instruktori igazoláson és/vagy az ENAR nyilvántartásában szerepelt.
Termeléshez kötött hízottbika-tartás támogatása
- A kérelmezett egyedek nőivarúak voltak.
- A kérelmezett egyed esetében nem teljesült a 2 hónapos birtokon tartási kötelezettség.
- A kérelemben megjelölt egyedet nem vágták/exportálták, soha nem tartózkodott a kérelmet benyújtó ügyfél tenyészetében.
Tejhasznú tehéntartás támogatási kérelmek leggyakoribb elutasító okai
- Nem csatolták a szükséges állatorvosi igazolást az állomány egyes állatbetegségektől való mentességére vonatkozóan, vagy az a tartalma alapján nem volt elfogadható (pl. nem hatósági állatorvos vagy járási főállatorvos írta alá, vagy hiányzott az aláírás).
- A kérelmezett egyednek nem volt megfelelő a fajtája az ENAR nyilvántartásában (jellemzően az ENAR-ban egyéb húshasznú fajtakódon szereplő, de a valóságban kettőshasznú egyedekre igényeltek támogatást).
- A kérelmezett egyed 2015. március 31-ig nem ellett, vagy az ellése holtellés volt, melyet a kérelmezőnek az erre rendszeresített nyomtatványon kellett volna igazolnia, de ezt nem tette meg.
- A kérelmezett egyed a kérelem benyújtásának időpontjában már nem volt a kérelmező tenyészetében.
Míg a megyei körzetbe sorolt tenyészetek esetén a körzeti kapcsolattartó állatorvos végzi a bejelentéseket az adatbázis felé, addig az önálló tenyészeteknél a bejelentés és a marhalevelek kezelése a kijelölt ENAR-felelős feladata.
Fontos megemlíteni, hogy a megyei körzetekben a bejelentésekhez kapcsolódó elutasítások sok esetben nem az állattartó mulasztásából adódnak, hanem a kapcsolattartó állatorvos az, aki késedelmesen vagy hiányosan teljesíti azt. Ezért annak érdekében, hogy, az állattartók a bejelentési kötelezettségüknek meg tudjanak felelni, minden esetben javasolt az ún. „ENAR esemény bejelentése kapcsolattartó állatorvosnak” elnevezésű segédbizonylat használata, melynek egy példányát el kell kérni a kapcsolattartó állatorvostól. A bizonylat használata nem kötelező, de szükség esetén a KM helyszíni ellenőrzése során a tartó ezzel tudja igazolni, hogy időben eleget tett a jogszabályba foglalt kötelezettségének. A bizonylat elérhető a www.enar.hu honlapon.