Míg a megyeszékhely térségében az időjárás okozta károk miatti terméskiesés nem volt számottevő, addig Gyöngyös környékén megviselte a fagy és a jégverés az ültetvények egy részét. A várható minőségre nem lehet panasz - mondta Tarsoly József, az Egri Hegyközség hegybírája és Nyilas János, a Mátrai Hegyközségi Tanács elnöke az MTI-nek.
Az 5450 hektáros ültetvényű, harmadik legnagyobb magyarországi borvidéken, az egrin a tavalyival egyező termésmennyiség várható - mondta Tarsoly, majd hozzátette, a termést csökkentették a késői, főként a fiatalabb ültetvényekben kárt okozó fagyok.
A hegybíró szerint a jégverés alig okozott veszteséget, mivel a borvidéken jégelhárító rendszer működik, immár ötödik éve. Az elkövetkező hetek időjárása határozza meg véglegesen, hogy mennyit tudnak szüretelni a gazdák. Elmondta, a középérésű szőlőknek jókor jött a júliusi eső, de a korai fajtákra is jó hatással volt. Így a must cukorfoka 17 körüli a szüret kezdetén.
Az Egri borvidéken Andornaktályán, Ostoroson és Novajon indult legkorábban a szüret, szeptember közepére a termés felét már leszedik a hegybíró szerint. A legnagyobb mennyiséget adó leányka, rizlingszilváni, királyleányka betakarítása is elindult pár napja - közölte, hozzátéve, a tavalyi felvásárlási árak jellemzik az Egri borvidéket, országosan a szőlőár itt a legmagasabb.
A korai szőlőfajtákat már betakarították az ország második legnagyobb, hatezer hektáros borvidékén - mondta Nyilas János. A téli fagy, az áprilisi zöld fagy, és a május 13-i nagy jégverés miatt lesz kevesebb az idei termés a borvidéken. Ennek ellenére a termésátlag eléri a hét tonnát. A szeptember első napjaitól szedett középkorai fajtáknál - muscat ottonel, zengő, zenit - a már leszedett korai fajtákhoz hasonlóan az átlagosnál jobb a minőség, egyes fajtáknál csúcsminőség is várható.
Ebben a hónapban a szőlőmennyiség nyolcvan százalékát - 40 ezer tonnát - leszedik. Nyilas János közölte, a Mátrai borvidéken nincs elég munkaerő, főleg a kistermelők vannak bajban. Megoldás lehet a kombájnos betakarítás, amelyet egyre több közép és nagyüzemben alkalmaznak.
Csernyik István nagyrédei hegybíró szerint a szőlősgazdáknak nemcsak az időjárás okozott nehézséget, a vadkárok is jelentősek. Folyamatos a munkaerőhiány is.
A hegybíró elszomorítónak nevezte a felvásárlói árak stagnálását. Sokan inkább a pálinkafőzőknek adták el a szőlőt, akik kilóját 160-200 forint körül vették, szemben a 120 forintos felvásárlói árral.
A kétszázhúsz éves egri szőlészeti, borászati családi tradícióval rendelkező Árvai Sándor szerint az idei viszonylag kevés csapadék ellenére nagyon szép évjáratnak nézünk elébe. Hozzátette, az évjáratot még a következő hetek időjárása is befolyásolja: a félnapos áztató esők a szemeket még hizlalhatják, lédúsabb lehet a termés.