A tájékoztatás szerint az árváltozásokat az okozza, hogy az év eleji madárinfluenza-járvány, illetve a közelmúltbeli fipronilos rovarirtószeres tojásszennyezési ügy miatt Európa-szerte sok tyúkot kellett levágni, ezért az európai tojástermelés csökkent.
A budapesti Nagybani Piac adatai szerint a megbízható termelésből származó, jó minőségű magyar étkezési tojások árai megközelítik, illetve meg is haladják a darabonkénti 40 forintot. A mostani árnövekedés az év végéig kitarthat, és 50-60 forint közötti hazai fogyasztói tojásárak is kialakulhatnak - jelezte a BTT.
Hangsúlyozta ugyanakkor azt is: a magyar vásárlók számára előnyösebb helyzetet teremt, hogy az étkezési tojás általános forgalmi adója (áfa) az év elejétől 27 százalékról 5 százalékra csökkent. A kisebb áfa miatt a hazai fogyasztók a mostani drágulás után darabonként 5-8 forinttal olcsóbban juthatnak majd étkezési tojásokhoz a nagyobb adókulcsokat alkalmazó környező országok vásárlóihoz képest.
A lengyeleknél el is fogyhat a tojás
Egyre kevesebb tojás érkezik a lengyel szupermarketekbe, mert a termelők exportálják termékeiket - írta a Business Insider lengyel változatára hivatkozva a napi.hu.
A fő ok a nyugat-európai tojások a fipronilfertőzése. Főként Hollandiában, Belgiumban és Németországban jelentkezik ez a probléma. Hasonló a helyzet Olaszországban megjelent madárinfluenzával - az olaszok Európa legnagyobb tojástermelői. Ezekben az országokban betegségek miatt kieső kínálatot importból pótolják.
Mint a Baromfi- és Takarmánytermelők Kamarájának elnöke, Mariusz Szymyslik elmondta, egy közepes méretű tojásért a lengyel termelők külföldön 45-50 groszyt is kapnak (40 forint), ugyanezért a minőségért és nagyságért a hazai nagykereskedők 37-39 groszyt fizetnek. Ez azt jelenti, hogy a baromfitartókhoz nem jut több 33 groszynál.
Szymyslik szerint az árakat növelik az olyan ipari vásárlók is, mint az élelmiszer-, a kémiai vagy a kozmetikai ipar cégei. Az ide szánt tojások a kereskedelmi forgalomba kerülőknél mindig kevesebbe kerültek, de az utóbbi időben ez az irány megfordult.
A kamara elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy ez a helyzet a lehető legrosszabb pillanatban, a karácsonyi ünnepek közeledtével következett be. Ha valami rendkívüli változás nem történik, akkor előállhat az a példátlan helyzet, hogy a rendszerváltás után először a tojás éppen az ünnepekre hiánycikk lesz.