A parlagfű április-májusra tehető fő csírázási időszakában országszerte várható a rendkívül allergén gyomnövény jelentős mértékű kelése. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a földhasználók figyelmét, hogy a hatékony mentesítés érdekében már a növény 2-4 leveles fejlettségi állapotában érdemes elvégezniük a növényvédő szeres állománykezelést. Az a földhasználó, aki június 30-ig elmulasztja az ingatlana parlagfű-mentesítését, július 1-jét követően bírsággal sújtható!
A kései kitavaszodás miatt idén a megszokottnál később, április elején indult a parlagfű csírázása. Az utóbbi két hét kedvező időjárásának köszönhetően a szikleveles egyedek országszerte jelentős mennyiségben bújtak elő a bolygatott, nyílt talajfelszíneken. A csíranövények fejlettsége jelenleg még nem túl változatos, többnyire sziklevelestől 2 leveles állapotig terjed. A parlagfű fő csírázási időszaka április és május, ezekben a hónapokban további jelentős mértékű kelés várható.
A hatályos jogszabály szerint „a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani”. Bár a parlagfű-mentesítés elmulasztása miatt csak július 1-től indítható hatósági eljárás, a védekezést célszerű már most, a növény legérzékenyebb fejlettségi állapotában elvégezni.
A mezőgazdaságilag nem művelt területeken a parlagfű visszaszorítására megfelelő a rendszeres kaszálás, amire évjárattól függően legalább 3 alkalommal kell sort keríteni.
A mezőgazdasági területeken a növényvédő szeres és mechanikai gyomirtás megfelelő időben – a parlagfű 2-4 leveles fejlettségi állapotában – történő elvégzése a legcélravezetőbb védekezési mód. A késői állománykezelés rendszerint gyengébb hatékonyságú és sok esetben a kultúrnövényt is károsítja.
Jelenleg a kapás kultúrákban a vetés és a preemergens kezelések végzésének időszaka van. A parlagfű ellen hatékony gyomirtási technológiák megválasztásánál különösen fontosak a szakmai ismeretek, ezért a gazdálkodóknak célszerű segítséget kérniük. A leghatékonyabb és leginkább jövedelmező technológiák kiválasztásában a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakemberei nyújtanak segítséget.
Kapcsolódó jogszabály:
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény 17. § (4) bekezdése