Stratégiai cél az erdészet fejlesztése

Agro Napló
Összefogásra van szükség a jogszabályi környezet véglegesítésében, a vidékfejlesztés szakterületeit illető feladatokban, és a társadalmi kommunikációban – jelentette ki Bitay Márton Örs az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) küldöttgyűlésén.

Több stratégiai kérdés is megkívánja a kormányzat és az Országos Erdészeti Egyesület (OEE) közötti szoros együttműködést: például az erdész szakma presztízsének növelése, az erdészeti oktatás fejlesztése, vagy a szakképzett emberi-erőforrás biztosítása – mondta az Agrárminisztérium (AM) földügyekért felelős államtitkára az OEE küldöttgyűlésén Budapesten.

Bitay Márton Örs köszöntő beszédében hozzátette: további összefogásra van szükség a jogszabályi környezet véglegesítésében, a vidékfejlesztés szakterületeit illető feladatokban, valamint a társadalmi kommunikációban. Elmondta, hogy az OEE az agrárium legrégibb és legnagyobb társadalmi szervezete, közhasznú tevékenysége másfél évszázada meghatározza az ágazatot, a mintegy 4500 erdészeti szakember közel 80 százaléka egyesületi tag is.

Bitay kiemelte, hogy a trianoni békeszerződés legnagyobb vesztese az erdészeti ágazat volt, Magyarország a történelmi erdőterületének 84 százalékát veszítette el akkor.

Az erdészeknek köszönhetően azóta a magyar erdők kiterjedése megduplázódott, jelenleg Magyarország termőterületének a negyede erdő, a szántó után a második legnagyobb művelési ág. Hangsúlyozta, hogy a magyar erdővagyon az alaptörvényben rögzített nemzeti kincs.

Szólt arról is, hogy a változó világban az erdők szerepe minden tekintetben felértékelődik. A magyar erdők ökológiai és gazdasági értékének fenntartása, gyarapítása az erdészek nemes hivatása, ezért az egyesület és a tárca közti kiváló kapcsolatot tovább lehet mélyíteni – közölte.

Bitay Márton Örs szerint az együttműködés látványos sikereket mutat fel a nemzetpolitika megvalósításában is, hiszen példaértékű az OEE teljesítménye a Kárpát-medencei szintű összefogásban: például az Erdészeti Lapok határon túli terjesztésében, valamint az erdélyi, a felvidéki és a kárpátaljai helyi csoportok létrehozásában.

A partnerség eddigi eredményeire jó példa az erdőtörvény megújítása is, a korszerűsítés kiegyensúlyozottabbá tette a szabályozást és nagyobb mozgásteret ad a fenntartható gazdálkodásnak – tette hozzá az államtitkár.

Kitért arra is, hogy az erdőgazdasági cégcsoport kiváló teljesítményt produkál az erdővagyon gyarapításában, a természetkezelő erdőgazdálkodásban, a turisztikai szolgáltatásokban és a környezeti nevelésben. Példamutató partner a vidékfejlesztésben és a szociális tűzifa programban – fejtette ki.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?