Az aszály a primőr zöldségekre szerencsére nincs olyan hatással, mint a szabadföldön termelt gabonafélékre, vagy például a borsóra - mondta az InfoRádió kérdésére Mártonffy Béla, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kertészeti osztályának vezetője. A paprikát, paradicsomot, retket a húsvét előtti időszakban fedett helyen termesztik, ahol a vízellátás is megoldott.
Mártonffy Béla hozzátette, mivel idén kicsit korábban kezdődött a szezon, és mivel az előző évhez képest most több a fény, ezért bőséges a kínálat primőr zöldségekből.
Arra a felvetésre, hogy az erős kínálat lejjebb viheti-e az árakat, az osztályvezető ezt válaszolta: a paprikát stabil áron kínálják a piacon, míg a magyar fóliasátrak alól kikerülő retek, saláta és hagyma esetében az látszik, hogy olyan áremelkedés, mint a tavalyi, idén nem tapasztalható. A paradicsomoknál sem nőtt kiugróan az ár, és a szakember reményei szerint a későbbiekben még csökkenhet is.
Mit visz el az aszály?
Az elmúlt hét hónapban nem esett jelentős mennyiségű csapadék; ez látszik is a földeken, nagyon ki vannak száradva, a vízhiány, ami kialakult a talaj felső 50 centiméteres rétegében, az már felér kéthavi csapadék mennyiségének hiányával - közölte az InfoRádióban Török László meteorológus.
A Dunántúl nyugati része, vagyis az Alpokalja kivételével mindenütt nagy a csapadékhiány - tette hozzá az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatása, és további pozitív hírekkel sem tud szolgálni. "Érkeznek ugyan frontok a héten, de komolyabb, nagyobb mennyiségű csapadékot ezek nem hoznak" - tette egyértelművé Török László, aki szerint legkorábban a hét végén várható számottevő eső.
A most látszó adatok szerint a kiesett csapadékmennyiség felét pótolhatja a lehulló csapadék.
A gabonáknál egymillió tonnás kiesés lesz
Az aszály miatt a búza és a repce harmada lett csak jó minőségű, ez jóval elmarad az elmúlt öt év 50-55 százalékos átlagától - közölte a Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke. Petőházi Tamás szerint a probléma azzal kezdődött, hogy a gazdák ősszel csak porba tudták elültetni a búzát és a repcét. Ezután a téli időjárás sem hozta meg a várt csapadékmennyiséget. Emiatt millió tonnás kiesésre lehet számítani.
Mivel országos átlagban 100 milliméternyi csapadék hiányzik a talajból, ezért egyhetes áztató esőre lenne szükség.
Tartós vízhiányos időszak és hosszabb öntözési idény
Április elsejétől tartós vízhiányos időszakot hirdetett meg az Agrárminisztérium. A tárca parlamenti államtitkára, Farkas Sándor az InfoRádiónak elmondta: emellett az országos aszályhelyzet miatt meghosszabbítják az öntözési idényt is, amely október végégig tart.
A helyzetet jól illusztrálja, hogy az elmúlt nyolc hónapban, tavaly nyár óta érdemleges, nagy csapadékot az Alföld jelentős részét például nem mértek.