Agro Napló • 2020. február 3. 10:36
Kedvezőek az elsőéves működési tapasztalatai a Listeria Megelőzési Rendszernek – állapította meg Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség, hozzátéve a rendszert a mintegy másfél évvel ezelőtti gyorsfagyasztott élelmiszer-botrány hatására több vállalat és szervezet alakította ki.
Tavalyelőtt nyáron az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) a Magyarországról származó gyorsfagyasztott kukoricát hozták összefüggésbe az öt EU-tagállamot érintő Listeria monocytogenes járvánnyal – idézi fel az információt közlő Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Jelezve azt, hogy a probléma jelentőségét felismerve a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség (MHKSZ) egyes tagjai és a Campden BRI Magyarország Nonprofit Kft. kidolgoztak egy átfogó, önkéntes, de auditált Listeria Megelőzési Rendszert (LMR).
Ennek bevezetésével és hatékony működtetésével a hagyományos technológiával előállított gyorsfagyasztott zöldség- és gyümölcstermékekben a Listeria monocytogenes előfordulásának kockázata jelentősen csökkenthető. Ezt az első év tapasztalatai is alátámasztanak. Az MHKSZ azon tagjainál, amelyek megfelelően alkalmazták az LMR követelményeit, a Listeria monocytogenes előfordulásának kockázata számottevően csökkent az üzemi környezetben, illetve a jelenléte a forgalomba hozott késztermékből csak elvétve mutatható ki, és a jelenlétet kimutató esetekben is jóval a rendelet által engedélyezett élelmiszerbiztonsági határérték alatt marad.
A szakmai szervezet ugyanakkor felhívja a figyelmet, hogy a gyorsfagyasztott zöldségtermékeket fogyasztás előtt, a felhasználási utasításnak megfelelően feltétlenül meg kell főzni.
A rendszer alkalmazásában résztvevő vállalatok a következő szezonban folytatják a már megkezdett munkát, illetve a tapasztalatokat látva további vállalatok is jelezték csatlakozási szándékukat a Listeria Megelőzési Rendszerhez – tájékoztat az agrárkamarai összegzés.