Itt a vége: visszavonták a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok engedélyét

Agro Napló
2020. február 16-ig az Európai Unió minden tagállamában visszavonják a legnagyobb mennyiségben felhasznált rovarölő szer hatóanyagot – tájékoztatta az Agro Naplót a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. A forgalmazási és felhasználási türelmi idő 2020. április 16-án jár le.

Az Európai Bizottság a növényvédő szer hatóanyagok felülvizsgálati programja során a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok megújításának elutasításáról döntött. Ennek értelmében 2020. február 16-ig az Európai Unió minden tagállamában visszavonják a legnagyobb mennyiségben felhasznált rovarölő szer hatóanyag, a klórpirifosz, valamint a klórpirifosz-metil összes készítményét. A bizottság a forgalmazásra és felhasználásra adható türelmi idő lejáratát 2020. április 16. napjában állapította meg. 

Az első klórpirifosz hatóanyagú növényvédő szert 1965-ben hozták forgalomba az Egyesült Államokban. Napjainkban a klórpirifosz a világon a legnagyobb mennyiségben felhasznált szerves foszforsav-észter hatóanyag: 50 féle növénykultúrában, több mint 140 kártevőfaj ellen engedélyezett a felhasználása, s mintegy 88 országban használják (Keszthelyi 2019).

Magyarországon is a klórpirifosz a legszélesebb körben alkalmazott szerves foszforsav-észter, mely számos kultúrában alkalmazható állománypermetezésre, illetve talajfertőtlenítő szerként. Ezen túlmenően az őszi kalászos gabona (őszi búza, őszi árpa, tritikále, rozs), őszi káposztarepce, mustár, olajretek, cukorrépa állománykezelésére, valamint takarmány-, csemege- és vetőmag-kukorica, cukorrépa, napraforgó, meggy, cseresznye, dohány kultúrákban talajkezelésre is felhasználható. Kontakt-, illetve gőzt fejlesztő hatóanyagként megbízható védelmet nyújt a talajlakó és a rejtett életmódú kártevők ellen.

Az EFSA 2019-ben nyilatkozatban erősítette meg, hogy a klórpirifosz emberi egészségre gyakorolt hatásai között vannak aggodalomra okot adó, kritikus területek, azaz nem zárható ki, hogy a klórpirifosz genotoxikus potenciállal rendelkezik. Egyes vizsgálatok során pedig neurotoxicitási (DNT) hatásokat figyeltek meg, valamint megállapították, hogy a szer hozzájárulhat a gyermeki idegrendszer rendellenes fejlődéséhez. Mindezek figyelembevételével az EFSA kezdeményezte a klórpirifosz besorolását az 1B. kategóriába tartozó, reprodukciót károsító anyagként.

Az Európai Bizottság ezek után javaslatot tett a klórpirifosz és a klórpirifosz-metil hatóanyagok visszavonására, amelyet a tagállamok elfogadtak.

Klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények visszavonása1

  • Az engedélyező hatóság a klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét 2020. február 16-i hatállyal visszavonja. E határidő után a fent nevezett készítmények nem hozhatóak be Magyarországra forgalomba hozatal céljából.
  • Az engedélyező hatóság a legkésőbb 2020. február 16-ig hazánkba érkezett szerekre, valamint az értékesítési láncban meglévő készletek forgalmazására, felhasználására az alábbiak szerint türelmi időt biztosít: a klórpirifosz hatóanyagot tartalmazó készítmények egységesen 2020. április 16-ig forgalmazhatók és használhatók fel.
  • Az érintett készítmények:

    • Alapengedélyek: Cyren, Dursban 480 EC, Kentaur 5 G, Nurelle-D 50/500 EC, Pyrinex 25 CS, Pyrinex 48 EC, Pyrinex Supreme, Pyristar
    • Származtatott engedélyek: Alligator, Pyclorex Neo, Pyrifosz 25 CS

    Klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények visszavonása2

  • Az engedélyező hatóság a klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények forgalomba hozatali és felhasználási engedélyét 2020. február 16-i hatállyal visszavonja. E határidő után a fent nevezett készítmények nem hozhatóak be Magyarországra forgalomba hozatal céljából.
  • Az engedélyező hatóság a legkésőbb 2020. február 16-ig hazánkba érkezett szerekre, valamint az értékesítési láncban meglévő készletek forgalmazására, felhasználására az alábbiak szerint türelmi időt biztosít: a klórpirifosz-metil hatóanyagot tartalmazó készítmények egységesen 2020. április 16-ig forgalmazhatók és használhatók fel.
  • Az érintett készítmények:

    • Alapengedélyek: Daskor, Reldan 22 EC
    • Származtatott engedélyek: Emperor, Megatox 22 EC, Nurelle M, Pyrinex M 22, Roksa

    Kapcsolódó jogszabályok:

    1 2020/18 (EU) végrehajtási rendelet
    2 2020/17 (EU) végrehajtási rendelet
    Címlapkép: Getty Images
    NEKED AJÁNLJUK
    CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
    KONFERENCIA
    Agrárszektor Konferencia 2024
    Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
    EZT OLVASTAD MÁR?