A búza területe az elmúlt tíz évben szűk határokon belül változott. Tavaly Magyarországon 53 ezer hektárral nagyobb területen vetettek gabonát, mint 2018-ban, a termés mennyisége pedig félmillió tonnával haladta meg az egy évvel korábbit – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az időjárási körülmények nagy hatással voltak az egyes gabonafélék hozamára.
A kukoricán és a lucernaszénán kívül valamennyi fontosabb őszi haszonnövény betakarított területe kisebb-nagyobb mértékben elmaradt a 2018. évitől. Az 5,4 millió tonnás búzatermés 2,1 százalékkal több volt, mint a 2018-as. Kenyérnek való gabonaféléket az elmúlt hét évben – 2017 kivételével – több mint egymillió hektárról takarítottak be.
Az átlaghozam 3,1 százalékkal emelkedett, és elérte a hektáronkénti 5,3 tonnát. Ez 2,4 százalékkal magasabb az előző öt év átlagánál is. A legtöbb búza – az országos mennyiség közel 10 százaléka – Jász-Nagykun-Szolnok megyében termett tavaly. A legmagasabb termésátlagokat a dunántúli megyékben érték el. Baranya, Vas, Somogy és Tolna megyében az átlagos hektáronkénti hozam elérte vagy meghaladta a hat tonnát. A termésátlag két dél-alföldi megyében, Békésben és Csongrádban volt a legalacsonyabb.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 2,6 százalékkal kevesebb búzát vásároltak fel a termelőktől, mint 2018 hasonló időszakában. A felvásárlási ár kilogrammonként 51 forint volt, 2016 óta folyamatosan emelkedik.
A kukorica betakarított területe 2019-ben ismét egymillió hektár fölé emelkedett (1,03 millió hektár volt), ez egy év alatt 9,4 százalékos növekedés. E területről 8,3 millió tonna termést takarítottak be, a 2018. évinél 3,7, az előző öt év átlagánál 5 százalékkal többet.