Agro Napló • 2020. március 4. 10:59
Leginkább a pulykatartást érintik a januári madárinfluenzás esetek, de hat a piacra a 2016–2017-es járvány is, aminek következtében a víziszárnyasok közül a kacsahús előállítása nőhet a libahús rovására – írta a Világgazdaság szerdán.
A januári madárinfluenzás esetek miatt leölt 160 ezer különböző korú, ivarú pulyka már hatással lehet a piacra – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnök-igazgatója. Az érintett telepekre sokáig nem telepíthetnek állományt, és mivel a pulyka lassú forgású baromfi, ennek a kiesésnek vélhetően hatása lesz az éves pulykahús-kibocsátásra is. Mint ismert, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn feloldotta a magas patogenitású madárinfluenza januári megjelenése miatt elrendelt korlátozásokat Komárom-Esztergom és Hajdú Bihar megyében.
A pulykapiacot éppen egy jó periódusában érte a – szerencsére csak lokális – járvány, hiszen a pulykahúsra elég élénk kereslet mutatkozott az elmúlt bő egy évben, ennek megfelelően az ára is jól alakult.
A tavalyi vágóhídi adatok szerint a pulykavágás 3 százalékkal emelkedett, míg baromfifélékből összességében 1,8 százalékos volt a növekedés. Csorbai Attila szerint nehéz hirtelen pótolni a kiesett alapanyagot, és hogy mekkora lehet a kiesés mértéke, azt a fél év végén lehet majd látni. Bár igény van a termékre, mégis szűk a keresztmetszet, mert nem könnyű napos pulykát beszerezni. Ez bizonyos szempontból előnyös is, mert ily módon egy hirtelen állománynövekedéssel nem lehet letörni a stabil árakat.
A kellemes piaci kondíciók várhatóan fennmaradnak, de a pulykahús ára sem emelkedhet az égig, mert korlátot szab neki a csirkemell alacsonyabb ára.
Az utóbbinál időszakos áremelő hatású lehet, hogy az uniós piacon nagy mennyiségű olcsó áruval – és vámmentes kvótával – megjelenő Ukrajnában is felütötte a fejét a madárinfluenza, ami miatt nem szállít csirkemellet az Európai Unióba.