Már kapható a friss magyar spárga – de mégsem lesz bevétel

Agro Napló2020. április 27. 10:27

A friss hazai spárga már kapható a piacokon és az üzletekben, de a termesztők bevételkiesésre számítanak, mert az éttermek és a szállodák leállása, valamint az időjárás sem kedvez az értékesítésnek – állítja legfrissebb értékelésében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).

A tájékoztatás emlékeztet: a magyar spárga kiváló minőségű, normál esetben nagyrészt külföldön, Németországban és Svájcban értékesítik. A magyarok körében nem igazán népszerű a spárga, pedig igazán egészséges zöldség.

A szóban forgó zöldséget mintegy 1570 hektáron termesztik üzemi méretekben Magyarországon. Az évi termésmennyiség 5000 tonna közül van. A legjelentősebb termőterületek Bács-Kiskun (58 százalék) és Csongrád (29 százalék) megyékben találhatók, de kisebb ültetvények vannak még Hajdú-Bihar, Baranya, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyékben is. Idén a késő tavaszi fagyok a spárgát sem kímélték, így összességében az átlagosnál kisebb termésmennyiségre számítanak a termelők, de még ennek a betakarításával és értékesítésével is komoly gondjaik vannak. A becslések szerint mintegy 30 százalékos az idei terméskiesés.

A tavaszi időszakban az egyik legkorábbi, exportorientált magyar kertészeti termék a spárga. Az enyhe télnek köszönhetően ebben az évben korán, március elején kezdődött a fóliával takart, úgynevezett halványított (fehér) spárga betakarítása. A spárga fő piaca Németország és Svájc. A koronavírus-járvány ellehetetlenítette a piacindítást, a megrendelések elmaradtak és kezdeti szállítmányozási problémák is voltak. Mindeközben súlyos fagykár érte többször is az állományt. A hektikus szezont még az is nehezítette, hogy a zömmel erdélyi magyar, illetve román szedőmunkások hazamentek és nem tudtak visszajönni. Több ok együttes hatásaként már most látható, hogy egyes területeken 30 százaléka nem lesz betakarítható, és súlyos piaci veszteséggel kell számolni. Ez sajnos már most kihat a zöldspárga-értékesítésre is, és ugyanúgy, mint a gombánál, a HORECA szektor leállása is a fő okok között szerepel.

A munkaerő-problémákat a cégek igyekeznek kezelni, és más ágazatokból ideiglenesen felszabadult munkaerőt betanítani a spárga szedésére, több-kevesebb sikerrel.

Hazánkban – bár folyamatosan emelkedett az elmúlt években, de még mindig – nagyon alacsony mértékű a spárgafogyasztás a nyugat-európaihoz képest. Jelenleg itthon mintegy negyed kilogramm/fő az éves fogyasztás. Az Európai Unió tagországai közül Németországban a legnagyobb az egy főre jutó spárgafogyasztás, 1,7 kilogramm évenként.

A spárga tele van rostokkal, vitaminokkal, és kevés a kalóriaértéke, valamint könnyű elkészíteni. Fogyókúrához, méregtelenítéshez, de hajunk, bőrünk és körmünk szépségének, egészségének megőrzéséhez is hatékonyan hozzájárul. Kifejezetten gazdag A-, C-, E-, K-, és B-vitaminokban, folsavban, kalciumban, foszforban, vasban, nátriumban illetve káliumban. A szárat jól emészthető rostok alkotják, amelyek segítik a bélműködést és az emésztést – ismerteti a tájékoztatás.

Fotók: NAK
Címkék:
növénytermesztés, mezőgazdaság, spárga, zöldség, nemzeti agrárgazdasági kamara (nak), szántóföld, szántóföldi növénytermesztés,