A gazdálkodók eddig 166 ezer hektáron jelentettek be aszálykárt és 82 ezer hektáron tavaszi fagykárt – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető hangsúlyozta: a csapadékhiány jelentősen rontja a terméskilátásokat a szántóföldi kultúrákban, emellett a gyümölcsösök jelentős része elfagyott.
Hozzáfűzte: a bekövetkezett károk hatásának enyhítését, a gazdák jövedelmének stabilizálását komplex támogatáspolitikai intézkedések szolgálják, amelyek közül a legfontosabbak a kárenyhítési rendszer, a támogatott növénybiztosítások, a közvetlen támogatások, valamint a kamat- és költségmentes hitelprogramok. Az idei kárenyhítési évben bekövetkezett termelői károk enyhítésére mintegy 18-19 milliárd forint áll rendelkezésre a Kárenyhítési Alapban, amely megfelelő mértékű kompenzálásra ad lehetőséget.
A finanszírozási nehézségek áthidalása érdekében a Gazdaságvédelmi Akcióterv keretében, az április végén elindult Agrár Széchenyi Kártya Folyószámlahitel Plusz kölcsönprogramhoz kapcsolódóan igénybe vehető az AM által biztosított 100 százalékos mértékű kamat-, valamint kezességi díj és költségtámogatás. Ezt az MFB által meghirdetett forgóeszköz hitelprogramok kapcsán fogja bevezetni a közeljövőben a minisztérium – hívta fel a figyelmet Nagy István.
A miniszter rámutatott: a közvetlen támogatások jövedelembiztonságot és pénzügyi stabilitást jelentenek a gazdák számára. Az AM a területalapú mezőgazdasági támogatások esetében az idei kérelmek után megemelt összegű előlegfizetéssel tervez az ősszel, segítve a termelés finanszírozását. A tárca emellett javaslatcsomagot dolgozott ki és tesz le az Európai Bizottság (EB) asztalára, hogy az aszály miatt a gazdálkodók bizonyos zöldítési feltételek alól is mentesülhessenek.
A miniszter véleménye az, hogy az ismertetett intézkedések hatékonyan ellensúlyozzák a jövedelem-kiesést, segítenek a gazdáknak likviditásuk megtartásában, valamint a foglalkoztatás és a termelési kapacitások megőrzésében.