Agro Napló • 2020. június 10. 11:43
A gazdák teljesítményét el kell ismerni, nem pedig büntetni őket, ahogyan ez az Európai Bizottság (EB) nemrég nyilvánosságra hozott, Zöld megállapodásra vonatkozó javaslataiból következik – mondta az Agrárminisztérium (AM) képviseletében a mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár az uniós agrárminiszterek június elején tartott videokonferenciáján.
Feldman Zsolt leszögezte: egyértelmű a magyar álláspont az új uniós javaslatok kapcsán, hogy a gazdálkodókat köszönet illeti, nem pedig újabb teljesíthetetlen terhet kellene rájuk tenni. Az államtitkár felszólalásában ugyanakkor egyetértett azzal, hogy a mezőgazdasági ágazatnak a maga lehetőségeivel hozzá kell járulnia egy fenntarthatóbb európai környezet megteremtéséhez. Megfogalmazása szerint nem szabad viszont teljesíthetetlen terhet róni a gazdákra. A COVID-19 járvány idején a gazdák egyértelműen bebizonyították, hogy a mezőgazdaság képes folyamatosan biztonságos, kiváló minőségű élelmet biztosítani az Európai Unió lakosságának, és ezért elismerés jár, nem pedig büntetés.
A videokonferencián magyar részről elhangzott: a bizottsági javaslatoknak alapos, átfogó hatásvizsgálatokon kellene alapulniuk, ám ezek hiányoznak. Például a növényvédő szerek használatának 50 százalékos csökkentése, valamint a biogazdálkodás arányának 25 százalékra emelése 2030-as határidővel, nemzeti szinten lehetetlen uniós előírásnak tűnik.
Az EB által javasolt célok veszélyeztethetik az európai mezőgazdaság versenyképességét, csökkenthetik a mezőgazdasági termelők számát és magasabb élelmiszerárakhoz vezethetnek. Mindez együtt előkészítheti az utat a harmadik országokban kevésbé fenntartható módon előállított mezőgazdasági termékek számára. Félő, hogy ez globálisan nagyobb környezeti hátrányt okoz, mint amekkora előnnyel járnának az új uniós zöld előírások.
Feldman Zsolt rámutatott arra is: a közös agrárpolitikának (KAP) szilárd jogi alapokon kell működnie. Ez azt jelenti, hogy a gazdáktól csak akkor várható el az uniós stratégiákban kitűzött ambiciózus követelmények teljesítése, ha ezeket a célokat beépítik az alapvető uniós jogszabályokba.
Az EU tagállamainak mezőgazdaságért felelős tárcavezetői június 8-án videokonferencia keretében tekintették át az új uniós költségvetés és a Zöld Megállapodás (Green Deal) agráriummal összefüggő kérdéseit – tartalmazza az AM összefoglalója.