Agro Napló • 2020. július 1. 13:51
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) növelni kívánja a jégkármérséklő rendszer társadalmi ismertségét, ezért indította el a rendszer internetes oldalát – közölte a köztestület lapunkkal.
Ezért a weboldal a mezőgazdaságban dolgozók és más érdeklődők számára is hasznos, rendszer működéséről szóló adatokat és így valós idejű riasztási információkat is tartalmaz. Az agrárkamara – újdonságként – utólagos heti elemzéseket is közread, közérthetővé téve ezzel is az időjárás és a jégeső-elhárítás konkrét összefüggéseit.
A NAK által kiépített és a működtetés finanszírozásához a Kárenyhítési Alapból évi legfeljebb 1,5 milliárd forintot biztosító – az adatszolgáltatással az elemzéseket támogató, valamint az érintett társszervezetekkel az együttműködést koordináló – Agrárminisztériummal (AM) közösen üzemeltetett országos jégkármérséklő rendszer idei védekezési szezonja már a tízedik heténél tart. Működésének köszönhetően, ez idő alatt, zömmel csak búzaszem vagy borsó nagyságú jégszemek hullottak a jégesők átvonulásakor.
A rendszer nemcsak a mezőgazdaságban tevékenykedők számára előnyös azzal, hogy a kisebb jégszem-méretek miatt kevesebb az agrárkár, hanem megóvja a jégeső okozta jelentősebb károktól az ipari üzemeket, létesítményeket, az önkormányzati és a lakóingatlanokat, a gépkocsikat és a házi kiskertek növényeit, terményeit is.
A NAK a jégkármérséklő rendszer társadalmi beágyazottságát igyekszik növelni azzal, hogy portálján elindította a rendszer – minden érdeklődő által elérhető – online felületét, amely többek között számos információt tartalmaz a működésről, a jégeső kialakulásáról, az acetonos ezüst-jodid hatóanyagról. Mindemellett – a társadalmi edukáció jegyében – egy meteorológiai kisokos is segíti a jobb tájékozódást.
A leglátványosabb információs elemek a valós idejű térképek. A riasztási térkép azt mutatja meg, hogy aktuálisan mekkora valószínűséggel várható jégeső az ország egyes járásaiban (amikor színt vált a térkép, onnantól kezdve 2-3 órán belül várható komolyabb jégesőveszélyes zivatar). Az előrejelzési térkép a következő 24 órában várható riasztásra hívja fel a figyelmet. Az együttműködő partner Országos Meteorológiai Szolgálattól (OMSZ) átvett radartérkép pedig az aktuális felhőzetet, csapadékot mutatja.
A széles körű, részletes tájékoztatás részeként a NAK már hetekkel ezelőtt ugyancsak elindította a zivataros napokról szóló heti elemzéseket, amelyek szintén elérhetőek a rendszer weboldalán. Ezek az elemzések nagy segítséget nyújthatnak a gazdák számára: segítségükkel megállapítható, hogy melyik nap, pontosan hol és mikor okozott az időjárás nagyobb károkat a mezőgazdaságban.
Így könnyebb lehet beazonosítani a biztosítók számára az esetleg keletkezett károkat. A további fejlesztési tervek között szerepel az OMSZ, a generátorok bekapcsolási, valamint a generátorkezelők jégészlelési adatainak rögzítése, hogy ezek alapján kereshetők legyenek összefüggések, lehetőség legyen korreláció számítására az adott vagy a jégesős napokról.
Az országos lefedettséget nyújtó, összesen 986 darab – 218 automata és 768 manuális – talajgenerátorból álló jégkármérséklő rendszer talajgenerátorai ezüst-jodid tartalmú hatóanyagot égetnek el, ami feláramlással a felhőkbe jut, ott csökkentve a kialakuló jégszemcsék méretét. A jégesők előfordulásának valószínűsége nem zárható ki teljesen, azt viszont garantálni lehet, hogy a lehulló jégszemcsék mérete kisebb lesz annál, mint amelyek a rendszer használata nélkül hullanának le. A jégkármérséklő rendszer 2020. április 15-én megkezdett idei riasztási időszaka 2020. szeptember 30-ig tart – olvasható az összefoglalóban.