A tájékoztatás szerint a gazdasági haszonállattartó telepek megfelelő fertőtlenítése ugyanis a biztonságos élelmiszer előállítás egyik legfontosabb alapfeltétele, egyúttal a komoly gazdasági kárral járó állatbetegségek megelőzésének kulcsa – hívják fel az érintett gazdálkodók figyelmét a szakértők.
Az állatok egészségmegőrzésének, a gazdaságos termelésnek hatékony eszköze, hogy az állatok környezetében a kórokozók mennyiségét tisztítással, fertőtlenítéssel minimálisra csökkentsék, illetve megakadályozzák annak behurcolását az állományba. Éppen ezért az állattartóknak pontos járványvédelmi-intézkedési tervvel kell rendelkezniük, ami tartalmazza a telepen használt fertőtlenítőszerek, berendezések felsorolását és mennyiségét is.
A szabályok betartásában nyújt segítséget az országos főállatorvos megbízásából a Nébih által kidolgozott és közzétett „Tisztítási- és fertőtlenítési útmutató állattartó telepek számára” című kiadvány.
Az útmutatóban megtalálható többek között néhány alapvető fogalom magyarázata, a tisztítás és fertőtlenítés szigorított végrehajtásának helyes sorrendje, megoldást kínál a földes padlójú ólak, kifutók fertőtlenítésére, valamint fagypont alatti fertőtlenítési lehetőségekre. A fertőzési lánc megszakítására praktikus tanácsok találhatók, melyek sorra veszik azokat a helyeket, ahol rendszeres tisztítással és fertőtlenítéssel meggátolható egy-egy betegség vagy fertőzés elterjedése.
A bejelentési kötelezettséggel járó fertőző állatbetegség kitörése esetén a fertőtlenítés irányítását az állategészségügyi hatóság veszi át. Ezért Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy amennyiben egy telepen nem tartják be az állategészségügyi szabályokat, járványvédelmi intézkedéseket, ebbe kiemelten beleértve a rendszeres és szakszerű fertőtlenítést, az akár az állami kártalanításból történő kizárást vonhat maga után.
Az útmutató elérhető és letölthető a Nébih weboldalán - tartalmazza az ismertetés.