Új irányok a talajvédelemben

Agro Napló2021. január 13. 10:56

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatja a gazdálkodókat és az agrárszakembereket, hogy dr. Nagy István agrárminiszter elfogadta a Talajvédelmi Cselekvési Tervben szereplő, gazdálkodókat segítő stratégiai célokban megjelölt feladatok megvalósítását.

Így az országban lévő talajok hosszú távú fenntarthatósága érdekében a Talajvédelmi Cselekvési Terv három stratégiai cél elérését tűzte ki. Ezek: a „hatásos talajvédelem”, a „talajvédelmet megújító tevékenységek” és a „modern alapinfrastruktúra kialakítása”.

Az összefoglaló emlékeztet: Magyarország világviszonylatban kiemelkedő talajadottságokkal rendelkezik, éppen ezért, ha mindez veszít értékéből, az több negatív következményt von maga után, mint a kevésbé jó talajok állapotromlása. Sajnos hazai talajok állapota nem javul, sőt számos tekintetben romló tendenciák mutatkoznak – állapították meg a szakértők.

Ezért a talajvédelem gyakorlata (beleértve a földhasználókat és a hatóságot egyaránt) megújításra szorul. Ennek a megújításnak az alapja a Talajvédelmi Cselekvési Terv, ami összefoglalja, milyen problémák merülnek fel a szakterületet érintően, egyúttal javaslatot is ad a problémák megoldására.

A Talajvédelmi Cselekvési Terv három stratégiai cél elérését tűzte ki. Így a „hatásos talajvédelem” elvének  érvényesítésének célkitűzései közé tartozik a Gazdálkodói Talajvédelmi Program bevezetése, valamint a hiteles és erős felügyelő hatóság kialakítása. A Gazdálkodói Talajvédelmi Program esetében – amint azt a neve is tükrözi – a talajvédelmi tevékenység középpontjában a gazdálkodó áll.

A program a földhasználó gazdálkodási céljaival és területi adottságaival összhangban lévő, az adott területre és gazdaságra speciálisan elkészült intézkedéscsomag, amelynek megvalósítása az érvényben lévő jogszabályi kötelezettségekkel összhangban történik. Lényege, hogy minden lehetőséget megad a gazdálkodó számára ahhoz, hogy a saját területei megóvásának középpontjában álljon. 

A stratégiai cél másik pillére, hogy a hatósági talajvédelemi munkában az engedélyező szerepkör helyett az ellenőrző tevékenységet erősíti meg. A változó környezethez való alkalmazkodás egyik kulcseleme a talajvédelmi szakterület működésében az az átalakulás, hogy az engedélyező, ellenőrző funkció mellett a kapcsolattartó, ismeretátadó, tanácsadó funkció is erősödjön, főként a mezőgazdasági termelést folytatók irányába.

A következő átfogó programpont a „talajvédelmet megújító tevékenység”, ami négy intézkedés keretében valósulhat meg az elképzelések szerint. Ennek alapjául a környezetkímélő, a termőföld minőségromlását megelőző, javító technológiák, módszerek kidolgozása, megalapozása, megosztása áll. Ennek ismertetése fontos, ezért megújítják a kommunikáció és tájékoztatási kampányt. A talajok megóvását csak egy felkészült szaktanácsadói rendszer képes megfelelő módon koordinálni. Továbbá a szakterületen használtható ismereteket széles körben csak a képzett gazdálkodók tudják alkalmazni. Ezért az edukációra is nagyobb figyelmet kell fordítani.

A „modern alapinfrastruktúra kialakítása” olyan stratégiai cél, amit csak egy korszerű technikai és tudásbázis fejlesztését  magában foglaló programmal lehet biztosítani. Az alapinfrastruktúra segíthet ugyanis teljesíteni azt a jogos társadalmi elvárást, hogy a gazdálkodók biztonságos, jó minőségű élelmiszereket állítsanak elő, ugyanakkor az élelmiszertermelés során a környezetet fenntartható módon használják.

A teljes dokumentáció a Nébih weboldalán érhető el – olvasható az ismertetőben.

Címkék:
növénytermesztés, mezőgazdaság, talaj, nemzeti élelmiszerlánc-biztonsági hivatal (nébih), szántóföld, talajvédelem, szántóföldi növénytermesztés, talajvédelmi cselekvési terv,