Agro Napló • 2021. február 3. 15:46
A növényélettan és a növényegészség iránt érdeklődő növényvédős kollégák társaságában, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Somogy megyei Szervezete szervezésében Toponáron folytatódott a téli határszemle sorozatunk.
Házigazdánk ezúttal a Kapostáj Zrt. növényvédelmi szakirányítója, Németh Gyula volt, aki a társaság őszi káposztarepce és őszi búza tábláján látta vendégül a „home office” fogságából szabadult kollégákat.
Megnyitóját követően a kamarai tagságot érintő aktualitásokról tájékoztatott Labant Attila megyei elnök. Sajnálatát fejezte ki, hogy a megszokott szakmai rendezvényeket és időszerű továbbképzéseket, tanfolyamokat egyelőre nem tudják megtartani, de amint a helyzet normalizálódik, pótolják ezeket.
Ezután került sor a díszletül szolgáló növények (repce és búza) „bemutatkozására”. Az állományok állapota és külleme magáért beszélt, meglátszott az őszi vegetációs időszak jótékony hatása, a megfelelően fejlett lombozat és láthatóan kiváló növényi kondíció. Bíztatóak a kilátások egy jó termés elérésére.
De hogyan tudunk ezen változtatni – természetesen pozitív irányba? – vetődött fel a kérdés. A választ a termés elemekre bontásában kerestük.
Mik azok a terméselemek, amelyek összessége a végső hozamot adja? A búza esetében:
A terméselemek szorzata fogja adni a hozamot kg/ha-ban. Ha tehát bármelyik terméselemet pozitív irányba változtatjuk (pl. növekszik a növényszám vagy az ezerszemtömeg), az növeli a szorzat értékét, azaz a hozamot. Nincs más feladatunk, mit az egyes terméselemek kialakulásának idejét meghatározni, majd az adott időpontban/időszakban biztosítani a növény számára az optimális feltételeket és nyersanyagokat. (Természetesen csak az agrotechnikai lehetőségeket vettük számításba, mert például a hőmérsékletre, csapadékra semmilyen hatásunk nincsen.)
A búzához hasonlóan elkészíthető a repce „képlete” is azzal a különbséggel, hogy ott a kalászemeletek helyett becők, a kalászok helyett pedig a termő oldalágak szerepelnek.
Mikor alakulnak ki az egyes terméselemek?
Pásztázó elektronmikroszkóppal készített felvételek a kalász fejlődéséről
(Forrás: Li és mtsai, 2019)
Az interaktív határszemlét gazdagították a résztvevők kérdései és kiegészítései, többek között a tavaszi fejtrágyázás, az egyes élettani szakaszok tápanyagellátása, a nitrogén hasznosulása, a kora tavaszi antociánosodás jelensége és az általános stressz-élettan területén. Reményeink szerint, a korábbi helyszínekhez hasonlóan, kora tavasszal Toponáron is folytathatjuk a terepi munkának ezt a konzultatív, és a szakmai mélységeket sem nélkülöző módját!