Agro Napló • 2021. február 17. 10:57
Egyedülálló természeti kincseinket fedezhetők fel a tanösvényeken – állítja az Agrárminisztérium (AM) legfrissebb, a témáról szóló ismertetője, hozzáfűzve összesen mintegy ezer kilométer hosszú tanösvény-hálózat várja Magyarország nemzeti parkjaiban a szabadban kirándulókat.
Hozzáteszik mindehhez még a szakemberek azt is, hogy a túraútvonalak majdnem mindegyike védett természeti területen vezet keresztül, és egyedülálló élményt kínál.
Így például a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság területén 15, applikációval is bejárható túraútvonal található – mondta el Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő Budaörsön, a Gubóvirág tanösvényen. Hozzátette: a koronavírus-járvány talán még inkább ráirányította a figyelmet arra, hogy a minket a körülvevő környezet milyen hatalmas érték, és egyre szívesebben járnak be az emberek egy-egy természeti területet, ráadásul az applikáció segítségével ezt még könnyebben meg is tehetik.
Fotó: Pelsőczy CsabaBalczó Bertalan, az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős helyettes államtitkára kiemelte: a nemzeti park igazgatóságok több mint 100 ezer hektáron valósítanak meg élőhely-fejlesztést célzó beruházásokat. Úgy fogalmazott: az aktív védelmi intézkedések mellett ugyanolyan fontos az is, hogy bemutassák ezeket az értékeket a nagyközönség számára. Éppen ezért 2014 óta 16 milliárd forintot fordítottak ökoturisztikai beruházásokra a nemzeti park igazgatóságoknál. Ennek köszönhetően a látogató- és bemutatóhelyekhez kapcsolódóan tanösvények létesülnek és újulnak meg országszerte.
Fotó: Pelsőczy CsabaMagyarországon több mint 1000 kilométer hosszúságban, összesen 194 tanösvényen barangolhatnak a természetben kikapcsolódni vágyók, és fedezhetik fel hazánk különleges, ritka természeti kincseit. Az útvonalak bejárása azoknak nyújthat ideális kirándulási célpontot, akik önállóan szeretnék felfedezni egy-egy terület értékeit. Hiszen a tanösvények többsége térítésmentesen, szabadon látogatható. Az állomásokat jelző táblák és papír alapú kiadványok mellett számos esetben már mobil applikációk segítségével is bejárhatjuk az útvonalakat.
A tanösvény-hálózatnak köszönhetően megismerhetők Magyarország egyedülálló és változatos természeti kincseit. Bepillanthatnak az érdeklődők például a sziklagyepek növény- és állatvilágának életébe. De fel lehet fedezni a szikes pusztákat, tavakat vagy éppen ártéri területeket, közelről megtekinthető a mocsarak madár- és növényvilága, megismerhető a bazaltorgonák vagy éppen a dolomitok története, és egyedülálló panorámában lehet része a kirándulóknak sok helyen az országban.
Fotó: Pelsőczy Csaba