Nagy István az állattartó telepek korszerűsítésére kiírt pályázat támogatói okiratainak átadásán elmondta: 23 zalai pályázat volt eredményes, a vállalkozások összesen 9,350 milliárd támogatáshoz jutottak. Az eredetileg országosan 50 milliárd forintos pályázati keret időközben 260 milliárdra bővült, így minden eredményes pályázatot benyújtó elnyerte a megítélt forrást – közölte a miniszter.
Nagy István felidézte, hogy a koronavírus olyan helyzetet teremtett az elmúlt időszakban, amire még soha nem volt példa, de míg sokan kényszerültek otthon maradni, addig a gazdáknak mindennap el kellett végezniük a dolgukat. A helytállásuk miatt vált "láthatóvá", és lett stratégiai ágazat Magyarországon a mezőgazdaság – mondta, tájékoztatott a kormányzati hírportál.
Úgy fogalmazott: négy vírussal kellett megküzdenie az agráriumnak, a koronavírussal, az afrikai sertéspestissel, a madárinfluenzával, illetve "a pánikvásárlás vírusával", de mindegyikkel szemben hősies győzelmet arattak. A magyar kormány olyan jövőbe mutató döntést hozott, aminek révén a vidékfejlesztési források 17,5 százalékos nemzeti hozzájárulását 80 százalékra emelte fel, így a hazai társfinanszírozás összege 4265 milliárd forintra emelkedett.
Ez azt jelenti, hogy ma egyetlen évben annyit költhetünk a mezőgazdaságra, mint korábban hét év alatt összesen - ismertette az agrárminiszter. Jelezte: a napokban újabb, mintegy 600 milliárd forint értékű pályázatok jelennek meg. Alapelv, hogy a mezőgazdaság minden szegmensét támogatni kell, illetve minden réteget, a nagyvállalkozásoktól a kistermelőkig.
Példaként említette, hogy megjelent a külterületi helyi közutak fejlesztésére meghirdetett, 50 milliárd forintos keretösszegű pályázat is, ami 95 százalékos finanszírozással biztosítja a magyar vidék képének, infrastruktúrájának megújítását. Két keretösszegben, 200 milliárd és 50 milliárd forintos összeggel támogatják a technológiai korszerűsítést, eszközök, gépek vásárlását, komplett feldolgozó üzemek építését az augusztus 18-tól elérhető újabb pályázattal – hívta fel a figyelmet Nagy István.