Izrael példát mutat a természeti erőforrások hatékony használatában

Agro Napló2021. június 24. 10:48

Izrael példát mutat a természeti erőforrások hatékony használatában, például az öntözés és modern technológiák, így a megfelelő talajművelés alkalmazásának területén a klímaváltozás okozta nehézségek egy részének kiküszöbölésére.

Így összegezhető Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke és Yacov Hadas-Handelsmannal, Izrael Állam budapesti nagykövetének, június második felében folytatott megbeszélésének eredménye.

Mint az egyeztetésen elhangzott, a klímaváltozás egyre nagyobb kihívást jelent Közép-Európa mezőgazdasága számára, e téren az Izraelben évtizedek alatt kialakított technológiák adaptálása komoly segítség lehet. Ugyanis bár Izrael területének jelentős része sivatagjellegű, illetve vízhiány jellemzi, korszerű, takarékos öntözési, illetve talajművelési, termesztés-technológiai megoldásokkal jelentős hozamokat érnek el. Izraelben a vízhiány a leghatékonyabb öntözési és vízgazdálkodási technológiákat hívta életre.

A közel-keleti országban használt mezőgazdasági modell magas színvonalú tudományos kutatásokra, a technológia folyamatos fejlesztésére, a természeti erőforrások – így a talaj és a víz – takarékos használatára és az állam kiterjedt szerepvállalására épül. A kutatók, a termelők és az agrárágazatok szoros együttműködése révén folyamatosan növekszik a mezőgazdasági termelés, ami hazánk számára is példamutató.

A csepegtető öntözéses rendszerrel és a talajszerkezet javításával jelentősen javítani lehetne a mezőgazdasági feltételeket – és ezzel együtt a hozamokat és a minőséget – a magyarországi kertészeti termőterületeken is. A magyar kormány is kiemelten kezeli az öntözésfejlesztést, az a 2022-2027 közötti Vidékfejlesztési Program prioritásai között is szerepel. A mezőgazdasági tudásmegosztás szintén kulcsfontosságú, ebben a kamara – érezve annak fontosságát – komoly szerepet vállal.

A vízgazdálkodási, korszerű termelési rendszerek megismertetése érdekében Izrael budapesti nagykövetsége és a NAK online konferenciát szervez, melynek időpontja: július 19. Az esemény a magyar és az izraeli mezőgazdasági technológiák, jó gyakorlatok bemutatására fókuszál, egyebek közt a smart-farmingra, az innovatív technológiákra, a vízgazdálkodásra és a dróntechnológiákra.

Izraelbe élelmiszert exportálni – a vallási előírások miatt – nehézkes, ugyanakkor ezen akadályok leküzdésében a NAK is segíti tagjait. Az agrárkamara egy kiadványt is készített a kóser tanúsítású termékek előállítása és értékesítése kapcsán, a gyakorlati oldalra fókuszálva, hogy az használható legyen a vállalkozások mindennapi tevékenységekor. A kóser minősítésű termékek gyártásának képessége ugyanis a hazai cégeknek is versenyelőnyt jelenthet, a későbbiekben erről részletesebben is egyeztetnek a felek – tartalmazza a köztestület közleménye.

Címkék:
mezőgazdaság, öntözés, agrárgazdaság, nemzeti agrárgazdasági kamara (nak), talajvédelem, gazdaság, mezőgazdasági piac, izrael, agrárdiplomácia,