Agro Napló • 2021. június 24. 11:01
„Magyarország büszke házigazdája az Agrárminisztérium (AM), valamint az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezete (FAO) közös nemzetközi ösztöndíjprogramjának, amely különleges agrárnagyköveteket nevel ki hazánk számára” – hangsúlyozta Bencsik Dávid, az AM nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az ösztöndíjasok tiszteletére rendezett ünnepségen.
Tizenöt ország huszonkét hallgatója fejezte be idén tanulmányait Magyarországon, az Agrárminisztérium, valamint az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által támogatott hagyományos ösztöndíjprogram keretében. A diplomájukat idén megszerző ösztöndíjasok tiszteletére az Agrárminisztérium ünnepséget szervezett a FAO Regionális Hivatala, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), valamint a programban résztvevő országok nagykövetségei képviselőinek részvételével.
A rendezvény házigazdája Bencsik Dávid volt, aki gratulált a hallgatóknak és kiemelte: az itt végzett hallgatók a magyarok „agrárnagykövetei” lesznek a jövőben, akik működtethetik a hidat hazánk külgazdasági fejlesztéseiben is. „Magyarország fontosnak tartja aktív részvételét a világ élelmezési problémáinak megoldásában, amelyben nagy szerep jut az ilyen gyakorlatias programoknak” – mondta Bencsik Dávid. Az ösztöndíjprogram, amelynek indítása óta a magyar kormány támogatásával 44 országból 339 hallgató részesült ösztöndíjban hosszú távon is segíti a magyar gazdasági érdekek érvényesítését a fejlődő országokban.
Pedro Arias, a FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Irodájának programvezetője azt emelte ki: a mezőgazdaságban nagy hasznát lehet venni a közgazdaságtudományi ismereteknek. Hangsúlyozta, hogy az élelmezési világszervezet célja a nemzetközi élelmezés-biztonság erősítése, illetve az egészséges élelmiszerek arányának növelése. A fenntartható élelmezés szempontjából pedig fontos, hogy az egészséges élelmiszereket elérhető áron lehessen megvásárolni. Felhívta a hallgatóság figyelmét arra is, hogy az agráriumot nem elég önmagában kezelni, mivel komplex módon összefügg egyéb területekkel, mint például a termelési együttműködések fokozásával, vagy éppen a pazarlás csökkentésével is – olvasható az AM közleményében.