Nagy István arra emlékeztetett, hogy a 2014-2020 közötti európai uniós költségvetési ciklusban a mezőgazdasági termelést vagy értékesítést érintő súlyos válságok kezelésére uniós szintű tartalékot hoztak létre. Ezt a forrást minden évben a közvetlen támogatások egy részének visszatartásával, az úgynevezett pénzügyi fegyelem mechanizmusával hozza létre az Európai Unió.
A pénzügyi fegyelmi mechanizmust az egy termelőre eső összes közvetlen kifizetés 2 ezer eurót meghaladó összegére kellett alkalmazni és 2,906192 százalékát kellett a termelők közvetlen támogatásából visszatartani – tette hozzá a miniszter.
Hangsúlyozta: az uniós válságkezelési intézkedésekre fel nem használt tartalék visszafizetésére október 15-éig van lehetőség a termelők részére. Az intézkedés Magyarországon több mint 70 ezer termelőt érint, a visszatérítés összege pedig 5,8 milliárd forint.
Az agrárminiszter szerint a kifizetés hozzájárul a gazdálkodók pénzügyi helyzetének javulásához és likviditásuk megőrzéséhez – olvasható az Agrárminisztérium (AM) lapunkhoz eljuttatott közleményében.