Az agrárminiszter emlékeztetett: a baromfitartók számára nyújtott állatjóléti támogatások folyamatosan emelkedtek az elmúlt években. A 2010-ben még 4 milliárd forintos költségvetési keretet 2021-re már 12 milliárd forintra, tehát háromszorosára növelte az Agrárminisztérium (AM) – tette hozzá.
A takarmányár robbanásra tekintettel az idei évben a kormány 2,4 milliárd forint többletforrást biztosított a baromfi ágazat számára – hívta fel a figyelmet a tárcavezető, kiemelve, hogy az idén 12 milliárd forint helyett összesen 14,4 milliárd forint állatjóléti támogatást fizetnek ki a baromfitartóknak.
A tavalyi évben ennek mértéke – szintén kormányzati többletforrások biztosításával – 14,6 milliárd forint volt, az idei évvel tehát közel azonos nagyságrendű forrás kerül kifizetésre az állattartók számára. Tavalyelőtt 12,8 milliárd forint volt a kifizetések nagyságrendje – egészítette ki.
Nagy István hangsúlyozta: a támogatási keret tehát kiemelkedően magas a baromfi állatjóléti támogatások esetében. Ugyanakkor az Agrárgazdasági Kutatóintézet vágási statisztikai adatai alapján a vágások darabszáma 2021-ben – első 10 hónap adatainak összehasonlításában - a kacsa esetében 54,3 százalékkal, a liba vonatkozásában pedig 28,2 százalékkal nőtt az előző évhez képest, ami óriási többlettelepítést jelent.
Ez a drasztikus növekedés természetesen a támogatásba vonni kívánt állományok növekedésében is érezhető. Az idei évre vonatkozóan a baromfi állatjóléti támogatás esetében az egyes állatfajokra jutó támogatási keretek meghatározása - brojler, pulyka, víziszárnyas - között a keret kötelező, előzetes forrásmegosztása már 2020. december hónapban megtörtént.
Az agrárminiszter kiemelte: így a tavalyival lényegében megegyező nagyságrendű, kiemelten magas állatjóléti támogatási forrás nem jelent ugyanakkora támogatási intenzitást az érintett kacsa- és libatartók esetében, mint az alacsony állománynagysággal jellemezhető tavalyi évben.
A baromfi állatjóléti támogatások keretének idei évi 2,4 milliárd forintos kormányzat általi megemelése lehetővé tette, hogy a baromfi állatjóléti támogatás 2020/2021. támogatási év IV. negyedévének, valamint a 2021/2022. támogatási év I. negyedévének keretösszege is megemelésre kerüljön utólag.
Ennek eredményeképpen a 2020/2021. támogatási év IV. negyedév esetében beérkezett igények teljes mértékben, visszaosztás nélkül, 100 százalékban kifizették, ahogy korábban a 2020/2021. támogatási év I-II. negyedéviek is. Az ágazati kérés az volt, hogy az idei évi támogatások minél nagyobb részét az év első felében fizessük ki, ezzel segítve a baromfitartók likviditását – fejtette ki Nagy István; tájékoztatott az az összegzés, amit lapunk is megkapott a témáról.