Elmondta: az ágazat hullámzó évet zárt 2021-ben, és már tavaly év végén sem tudták „lenyelni” a takarmányárak növekedését a tenyésztők. Vagyis: az önköltségi árak jelentősen emelkedtek, amit 2022 első hónapjaiban kénytelenek lesznek érvényesíteni a sertéstenyésztők – vélekedett a szakember.
Az elmúlt éveket a sertéshúságazat kettős vírushatás alatt élte, és 2021 is ilyen év volt, ugyanis ezt az ágazatot nemcsak a Covid-járvány hatása, hanem az afrikai sertéspestis (ASP) megjelenése is drasztikusan befolyásolta – részletezte Éder Tamás.
Közölte: a bolti polcokon a sertéshúsból készült termékek nem drágultak számottevően, az infláció mértékét meghaladóan a múlt évben, de mivel az élősertés ára ma már nem fedezi a gazdák költségeit, ezért most egy nagyobb árrobbanás jöhet azért, hogy a gazdák ne adják tovább veszteséggel a sertést.
Éder Tamás szerint az év végén már meg is kezdődött az árkorrekció, ami várhatón fél éven át még folytatódni fog, Ezért a boltokban is nőnek majd az árak idén, az első félévében.
A várható árnövekedésről érdekképviselet vezetőjeként nem mondhatott semmi konkrétumot a Hússzövetség elnöke, de a 25-30 százalékos takarmánydrágulás szerinte be fog épülni az önköltségi árakba, mindez pedig komoly árnövekedést jelent majd. Mivel a sertések előállítási költségének 65-70 százalékát a takarmányár teszi ki – jegyezte meg Éder Tamás.
A húsipar válsága már hónapok óta látszik hazai és európai kontextusban egyaránt, a változás részben a Kínában látható gazdasági folyamatok eredménye. Tavaly év végén az Aldi azzal próbálta segíteni a magyar hústermelőket, hogy októbertől kezdve a magyarországi üzleteikben csak idehaza nevelt, levágott és feldolgozott sertést-és marhahúst kínáltak a hűtőpultokban az állandó frisshús-kínálat részeként – olvasható a hírportál által közzétett nyilatkozatban.