Kukorica gyomirtási „receptúrák” az idei évjárat tükrében
A válaszokért kattintson!
Krupp Kristóf (BASF Hungária Kft.)
Védekezzünk hatékonyan a fenyércirok ellen – avagy a Duo System® helyes használata
A fenyércirok (Sorghum halepense) egyre intenzívebb előretörését az utóbbi három országos gyomfelvételezés adatai is alátámasztják. Szaporodását tekintve mind magról, mind rizómáról képes utódokat hozni.
A gyomirtás során a magról kelő és a rizómáról szaporodó egyedek ellen is kell védekeznünk.
A kukoricában történő fenyércirok elleni védekezésben a BASF egyedülálló megoldása a Duo System® technológia. A Duo System®, ahogy a neve is sugallja két részből álló gyomirtási rendszer, melynek egyik eleme a Focus® Ultra ellenálló kukorica hibrid, a másik pedig a cikloxidim (100 g/l) hatóanyagú Focus® Ultra szuperszelektív egyszikű gyomirtó szer.
A készítmény hatását a levélen keresztül felszívódva a hajtáscsúcs növekedési pontjában fejti ki. Ennek köszönhetően a fűfélék mindaddig érzékenyek a Focus® Ultra hatóanyagára, amíg növekedési fázisban vannak (kalász- illetve bugahányás kezdete). A cikloxidim hatóanyag jól szállítódik a gyökér irányába is, ezért a megfelelő dózis alkalmazása mellett a föld alatti hajtások (rizóma, tarack) pusztítására is alkalmas, mely jól kihasználható az évelő egyszikű gyomok elleni védelemben.
A fenyércirok esetében gyakori az elhúzódó kelés és a rizómáról való többszöri kihajtás. Ebben az esetben az osztott kezelés adja a legjobb eredményt. Az első kezelést 2,0 l/ha Focus® Ultra + 1,0 l/ha Dash® HC-vel a fenyércirok 20-30 centiméteres állapotában végezzük el, majd a fenyércirok újabb egyedeinek megjelenésekor ismételjük meg a permetezést 2,0 l/ha Focus® Ultra + 1,0 l/ha Dash® HC-vel. A két kezelés között legfeljebb 7-10 nap teljen el. Az egyszerre kihajtó évelő egyszikű gyomnövények ellen (tarackbúza, csillagpázsit) a gyomnövények 20 cm-es állapotában elvégzett 3,0 - 4,0 l/ha Focus® Ultra + 1,0 l/ha Dash® HC a leghatásosabb.
Rizómás fenyércirok elleni hatékonyság a kezelés utáni 10. napon (Duo System technológia)A csökkentett dózisok használata, vagy az osztott kezelések egyik felének elhagyása jelentősen csökkenti a védekezés hatékonyságát, ráadásul már középtávon csökkenhet a fenyércirok érzékenysége a cikloxidim hatóanyaggal szemben. Tartsuk szem előtt, hogy a rendelkezésre álló kukorica gyomirtási technológiák közül a Duo System® technológia jelenleg a leghatékonyabb eszköz a fenyércirok elleni küzdelemben, és az egyedüli hatékony kémiai megoldás a szulfonil karbamid hatóanyagokra rezisztenssé vált fenyércirokkal szemben. A technológia helyes használatával tudjuk biztosítani azt, hogy ez a megoldás még hosszú évekig ugyanilyen hatékony maradjon és gyomirtási eszköztárunk része lehessen.
Kezeletlen kontroll (június 27.) | Duo System technológia (június 27.) |
Fontos megemlíteni, hogy a Duo System® technológiában a Focus® Ultra nem helyettesíthető más egyszikű irtó készítménnyel, mert az még a Duo® hibridek esetében is növények károsodásához, pusztulásához vezet, illetve a Focus® Ultra a hagyományos (nem Duo) kukorica hibridekben nem használható, azokat tökéletesen irtja.
A kukorica kétszikű gyomflórája ellen a Focus® Ultra kombinációs partnereként tankkombinációban a dikamba (600 g/kg) + tritoszulfuron (125 g/kg) hatóanyagokat tartalmazó Callam®-ot ajánljuk, amely a magról kelő és évelő kétszikű gyomokat egyaránt kiváló hatékonysággal irtja. A Callam® a Focus® Ultra-val jól keverhető, együttesen kijuttatható, viszont a Dash® HC alkalmazása ebben az esetben is javasolt 1 l/ha dózisban.
Amennyiben a tankkombináció mellett döntünk, a permetezést a Callam® felhasználása miatt a kukorica 6 leveles fejlettségéig végezzük el!
További információ:
www.agro.basf.hu
Molnár Dávid (Bayer CropScience)
A kukorica gyomirtási trendek változása leginkább a talajművelési trendek változásától és a klimatikus tényezőktől függ. Utóbbi különösen aktuális, mivel hazánkban az elmúlt téli időszakban nem hullott megfelelő mennyiségű csapadék, aminek következtében a talajaink felső rétegének nedvességtartalma egyes területeken már 40% alá csökkent. Sajnos az elkövetkezendő időjárási előrejelzéseket nézve sem bizakodhatnak a gazdatársak kiadós csapadékban.
Az előbbiekben felsorolt változások egzakt módon a gyomosodás, illetve a gyomirtási technológiák kényszerű változtatásában nyilvánulnak meg. Felszaporodhatnak azok a fajok, amelyek kevésbé érzékenyek a posztemergens készítményekre. Megfigyelhető néhány faj esetében a korai viaszképződés a teljes növényen (Chenopodium spp.), az egyszikűek esetében pedig „bevett” stratégia a több kelési hullám indítása (Panicum spp.) vagy szimplán azoknak a fajoknak az előretörése, amelyek később kelnek és sokszor nem is találkoznak a posztemergensen kijuttatott készítményekkel. Ilyen gyomnövények lehetnek a kései köles, parti köles vagy a mohar fajok. Továbbá megjelenhetnek azok a gyomnövények is, amelyek felülkezeléssel a növény viasz borítottsága (varjúmák, csattanómaszlag), keskeny levelei (vadkender, parlagfű) és szőrözöttsége okán (selyemmályva, köles- és muhar fajok) nehezebben írthatóak. Ezen fajok ellen hatékonyan védekezni csak talajherbicidekkel lehetséges. Ebben a szituációban jelenthet megoldást a Merlin Flexx, 0,32-0,44 l/ha dózisa akár tankkombinációban használva Aspect T-vel.
A helyzetet viszont nehezíti, hogy egyre kevesebb PRE hatóanyag marad meg vagy szenved dóziscsökkentést vagy területi korlátozást az EU hatóanyagokat érintő felülvizsgálata következtében és a felhasználók is szívesebben alkalmaznak olyan készítményeket, amelyeket PRE és korai POSZT egyaránt lehet használni. A Bayer portfóliójában ezek a készítmények az izoxaflutol-ra alapozott: Merlin Flexx és hazánk egyik piacvezető kukorica gyomirtószere, az Adengo, 0,33-0,44 l/ha dózisban alkalmazva.
Visszatérve a talajművelésre, egyre inkább terjednek a csökkentett forgatással járó vagy azt teljesen elhagyó talajművelési rendszerek. A terjedésnek számos oka van, viszont kevesebb szó esik, főleg a gyomirtó szerek használatát érintő, illetve a gyomosodásban bekövező változásokról. A talaj forgatásának elhagyásával néhány szezon után megjelennek a kétéves, később az évelő gyomok, melyeknek irtása megoldható ugyan a tarlón, de ez nem minden esetben következik be. A talajon keresztül is ható gyomirtó szerek hatóanyagainak bomlásdinamikája is változik, különösen száraz évjáratban okozhat meglepetést a következő kultúrában. A precíziós gazdálkodás következtében terjedőben vannak az ún. vegyszertakarékos megoldások, ahol a sorokat kezelik csak gyomirtó szerrel és a sorközt részben mechanikus művelő eszközökkel tarják gyommentesen. A kijuttatás technika precizitása mellett is biztosan lesznek olyan sávok vagy gyomnövények, amelyek a hatásos mennyiségnél kevesebb hatóanyagot kapnak, ami melegágya lehet a metabolikus rezisztenciának.
Az előbb felsorolt változásokra természetesen reagálni kell, a kukorica az egyik korai gyomosodásra legérzékenyebb kultúrnövényünk, ami megkívánja, hogy már korán kiiktassuk a gyomkonkurenciát. Ennek érdekében könnyen belátható, hogy az alapkezelésekről nem szabad lemondani. A kukorica gyomirtó szeres kezelését indokolt esetben el lehet kezdeni már vetés előtt, létezik a magyar piacon is EPP (azaz, early pre planting) kijuttatású készítmény, amellyel, ha szükséges akár totális gyomirtószerrel kombinálva kezelhető a direkt vetésre váró terület. Van a piacon számos olyan termék, amely mind pre- és posztemergensen is kijuttatható, több hatásmódú és egymástól jelentősen eltérő vízoldékonyságú hatóanyagokat tartalmaz, biztosítva a megfelelő hatékonyságot az ideálistól eltérő hektikus csapadékozású években is. Illetve kijuttatható akár az ülepedett magágyba vetett és már kigyomosodott területektől kezdve rugalmasan a korai posztemergens időszak végéig.
Alapkezeléssel, a vetés előtti időszaktól a tipikus állománykezelésig megfelelő készítmény/ek kiválasztásával megszüntethető a fiatal kukoricában komoly kárt okozó korai gyomkonkurencia, olcsóbban lehet védekezni számos olyan faj ellen, amely a POSZT kezelésekre kevésbé érzékenyek. Évelő egy-, vagy akár kétszikű fertőzés esetén az alapkezeléssel biztosítható, hogy a kukorica magról kelő gyomoktól mentesen zavartalanabbul fejlődhessen, valamint javítva poszt készítmények fedettségét, hatékonyságát. Ami miatt ugyancsak nem lehet lemondani alkalmazásáról, az az, hogy különösen nagy területek vagy erősen tagolt gazdaságok esetén széthúzható a gyomirtási időszak az erre alkalmas területek alapkezelésével.
További információ:
agro.bayer.co.hu
Dr. Lukács Domonkos (Corteva Agriscience)
A Hatodik Országos Szántóföldi Gyomfelvételezés előzetes adatai alapján a gyomnövények borítása országos szinten némileg csökkent, néhány gyomfaj azonban továbbra is meghatározó jelentőségű (Dr. Novák R. és mtsai). Kukoricában a legnagyobb gondot okozó parlagfű, kakaslábfű, fehér libatop, valamint a különböző muhar-fajok borítási értékei továbbra is magasak. Folytatódott a selyemmályva (Abutilon theophrasti), pokolvar libatop (Chenopodium hybridum), az árvakelésű napraforgó és a fenyércirok (Sorghum halepense) felszaporodása.
A kukorica rendkívül érzékeny a korai gyomosodásra, kezdeti gyomelnyomó képessége gyenge. Három leveles korától kezdődik virágkezdeményeinek differenciálódása, 6-8-leveles korig kialakul a szemsorok végleges száma és eldől a növény magassága, azaz a zöldtömeg nagysága. Az ebben az időszakban a növényt érő külső negatív hatások (stressz), pl a gyomnövények által okozott tápanyag- és vízhiány, terméscsökkentő tényezőként hatnak, gátolják a növény genetikai potenciáljának kifejeződését.
A gyomnövények elleni küzdelemben a Corteva Agriscience™ az évek óta bevált és eredményesen alkalmazott készítményeivel továbbra is a kukorica termesztők rendelkezésére áll:
A legnépszerűbb gyomirtó szer csomagunk a gazdálkodók körében. Magas hatékonyság jellemzi még vegyes gyomosodás esetén is. Széles hatásspektrummal rendelkező, öt hatóanyagú posztemergens készítmény, amellyel jól irthatóak a kukorica legfontosabb egy- és kétszikű, magrólkelő és évelő gyomnövényei. A gyomnövények kelési hullámához igazítható, rugalmas kijuttatási időpont és csapadékfüggetlen hatékonyság mellett utóvetemény korlátozás nélkül alkalmazható. A megfelelő hatékonyság elérése érdekében ettől az évtől (a Trend™ helyett) Vivolt® 0,1 % dózisával együtt javasoljuk kijuttatni. Erős évelő-fenyércirok fertőzés esetén a hatékonyság tovább javítható 3-5 kg N-műtrágya hozzáadásával. A csomag nemcsak a gyomnövények levelén, hanem a talajon keresztül is hat, így mind aszályos, mind pedig csapadékos évjáratban működik, tartamhatása révén a gyomnövények újabb kelési hulláma megelőzhető. Elhúzódó gyomkelés és gazdag gyomflóra esetén is biztonsággal használható.
Erős kétszikű fertőzés (pl. selyemmályva, libatop, csattanó maszlag, keserűfű-félék, napraforgó árvakelés, szerbtövis-fajok) esetén ajánljuk a kukorica kelése után kijuttatva. Összetétele: 440 g/ha Principal® Plus és 0,3 l/ha Python™ 280 SC. Hatóanyagai elsősorban a gyomnövények levelein keresztül felszívódva fejtik ki hatásukat, de jelentős tartamhatással rendelkeznek a később kelő kétszikű gyomok ellen is. A fejlettebb egyedek ellen is jó hatékonysággal alkalmazható. Dikamba és floraszulám tartalmának köszönhetően évelő kétszikűekkel (mezei acat, sövényszulák, fekete üröm) fertőzött területeken is látványos hatás érhető el.
A kukorica kelésétől hatleveles fejlettségig kijuttatható gyomirtószer csomagunk egy költséghatékony megoldás magrólkelő és évelő, kétszikű és egyszikű gyomfajokkal fertőzött kukorica állományban. A készítmény hosszú tartamhatással rendelkezik kétszikű gyomok ellen, amely a tenyészidőszak végéig tart. A tartamhatás feltétele a kezelést követő két hétben hulló 10-20 mm csapadék. Keverhető Zn- és N-tartalmú levéltrágyákkal, és az Instinct™ nitrogén menedzsment készítménnyel.
Három hatóanyagú, önálló készítmény a kukorica fejlettebb, évelő- és magról kelő kétszikű gyomnövényei és árvakelésű napraforgó ellen. Egyszikűirtó készítményekkel, folyékony műtrágyákkal, lombtrágyákkal, vagy az Instinct™ nitrogén menedzsment készítménnyel tankkeverékben is kijuttatható a kultúrnövény 4-6-leveles korában.
A Corteva Agriscience™ kínálatában elérhető gyomirtó szerek a gyomfajok széles spektruma ellen hatékonyak, így minden gyomosodási szituációra kellően hatékony megoldást tudnak biztosítani a gazdálkodóknak.
További információ:
www.corteva.hu
Ary Krisztina (FMC-Agro Hungary Kft.)
A kiszámíthatatlan és az egyre inkább szélsőséges időjárás nehezíti a kukorica gyomirtását. A gyomok kelését a hőmérsékleti és csapadékviszonyok határozzák meg. Viszont sokszor tapasztaljuk azt, hogy a gyomnövények nem olyan sorrendben jelennek meg, ahogy azt gondolnánk, várnánk. Emiatt a kukorica gyomirtást nehéz megszokott, mindig ugyanolyan receptúra alapján sikerre vinni. De akkor mi lehet a siker receptje a kukoricagyomirtásban?
Egy gyomirtó, ami eltérő időjárási körülmények között is működik, rugalmasan felhasználható, hosszú tartamhatással rendelkezik és kíméletes a kultúrnövényhez.
Először is szükségünk van egy olyan gyomirtóra, ami eltérő időjárási körülmények között is működik. Ha vetés után csapadékos az időjárás, akkor tömeges gyomkelés történik, a gyomirtás egyszerűen elvégezhető az egyszikű gyomok 1-3, kétszikű gyomok 2-4 leveles állapotában. Száraz időben már bonyolultabb a helyzet. Alapvetően a mélyről gyökerező, évelő gyomok jelenek meg. Ebben az esetben meg kell várni a tömeges gyomkelés, viszont addigra már fejlettebb gyomokkal is találkozhatunk.
Mind a két helyzethez remekül igazodik a Diniro® Gold gyomirtó csomag. Öt hatóanyaga tökéletes kombináció a kukorica legfontosabb gyomnövényei ellen, együttes hatásukkal kitűnő gyomirtó hatást érhetünk el, függetlenül az időjárástól. A csomag hektáronként 2 liter Successor® TX gyomirtó szert tartalmaz, melynek hatóanyagai (petoxamid és terbutilazin) jelentős talajon keresztüli tartamhatással rendelkeznek, megakadályozva a gyomok újrakelését. A csomag Diniro® részében található három hatóanyag (proszulforon, nikoszulforon, dikamba) pedig megoldja a már kikelt egy- és kétszikű gyomok elleni teljes védelmet.
Diniro® Gold gyomirtási technológiával kezelt kukoricaállomány 2 héttel kezelés után (Kánya – Somogy megye, 2021.06.10.)A rugalmasság azért fontos tényező, mert az időjárásban megjelenő szélsőségekre termelőként sajnos nincs hatásunk, csak alkalmazkodni tudunk hozzá például egy jól megválasztott gyomirtóval. A Diniro® Gold csomag rugalmasan felhasználható 3-5 leveles korú kukoricában. Így lehet kedvezőtlen a tavaszi időjárás, fújhat a szél, eshet az eső, akkor is van időnk a kijuttatásra.
Komplex hatásának és magas hatóanyagtartalmának köszönhetően Diniro® Gold gyomirtó csomag tartamhatása rendkívül hosszú. A csapadék megérkezése után kelő új gyomhullámmal ellen is felveszi a harcot. Egymenetben költséghatékonyan kijuttatható, ami nem csak a pillanatnyilag fennálló gyomhelyzetet kezeli, hanem tartamhatásának köszönhetően hosszantartó gyommentes állapotot biztosít.
Diniro® Gold hatására 127 nappal kezelés után is tiszta a kukoricaállomány Tiszavasváriban (2021.09.14.)
A kukorica kímélése is egyre fontosabb feltétel a gyomirtó szer választásánál. A Diniro® Gold hatóanyagainak kiváló a szelektivitása, nem okoz fitotoxikus tüneteket. Biztosak lehetünk benne, hogy stresszhelyzetekben sem okoz terméskiesést.
A siker érdekében még egy „hozzávaló”
Az időjárás nagymértékben befolyásolja a gyomirtó szerek hatékonyságát is. Tartós szárazság esetén a hatóanyag felvétele csökken, a gyomnövények bőrszövete megvastagszik, a gyomirtó szer számára kevésbé átjárhatóvá válik. Így szükséges lehet a permetlé mennyiségének és ezzel együtt a nedvesítő szer mennyiségének a növelése is. Ilyen lehetséges helyzetekhez igazodva a Diniro® Gold csomagot 2022-től további egy liter Trend® 90 hatásfokozóval egészítjük ki.
További információ:
www.fmcagro.hu
Nagy László (KITE Zrt.)
Sikeres növénytermesztés elképzelhetetlen sikeres gyomirtás nélkül
A KITE Zrt. kukorica-gyomirtó szer ajánlatából:
A kukorica növényvédelmének a gerincét alkotja a gyomirtás, annak hatékonysága nagyban meghatározza a termesztés eredményességét. A kukorica gyomflórájában számos veszélyes magról kelő és évelő kétszikű gyomnövény található. A kukoricában a kétszikű fajok közül az ötödik gyomfelvételezés idején a legnagyobb borítottsággal rendelkező leggyakoribb tíz gyomfaj közül meg kell említeni az élen szereplő parlagfüvet (Ambrosia artemisiifolia), a fehér libatopot (Chenopodium album), a szőrös disznóparéjt (Amaranthus retroflexus), a csattanó maszlagot (Datura stramonium) és a karcsú disznóparéjt (Amaranthus chlorostachys), az évelő fajok közül a mezei acatot (Cirsium arvense) és az apró szulákot (Convolvulus arvensis). A 2018/2019 évben végzett hatodik országos gyomfelvételezés végleges eredményei ugyan még nem jelentek meg, de az utóbbi években egyértelműen megfigyelhető a parlagfű, csattanómaszlag, árvakelésű napraforgó, a varjúmák és a szárazabb évjáratokban a mezei acat előretörése.
A Magellán fluroxipir + floraszulam + klopiralid hármas hatóanyag-kombinációt tartalmazó, széles hatásspektrumú kétszikű gyomirtó szer. A floraszulam ALS gátló hatására kezdetben antociánosodás, majd sárgulás, nekrózis tapasztalható, illetve a hajtás- és a gyökércsúcs növekedése leáll. A gyomnövény teljes pusztulása 2-4 hét alatt következik be. A klopiralid és fluroxipir hormonszerű tüneteket okoz, hatásukra az érzékeny gyomok csavarodnak, torzulnak és fokozatosan sárgulnak, majd 1-2 héten belül (a hőmérséklet és az időjárás függvényében) elpusztulnak. A Magellán 1,25 l/ha-os dózisa kiváló hatást biztosít az árvakelésű napraforgó (IMI és az SU ellen is), illetve a parlagfű, selyemmályva, szerbtövis fajok ellen, azok 2-4 leveles állapotában. Az évelő kétszikű fajok közül a mezei acat tőlevélrózsás, az aprószulák és sövényszulák 10-15 cm fejlettségi állapotában a legérzékenyebb a készítményre, ez esetben a 1,5 l/ha dózisban történő használata javasolt. A készítmény önmagában kijuttatva a kukorica 4 leveles fejlettségtől egészen 6 leveles fejlettségig használható. A kezelés időpontját elsősorban a gyomok fejlettségéhez kell igazítani.
Magellán hatása mezei acatra Magellán hatása az aprószulákraAz utóvetemény-kérdést illetően, a főnövény kipusztulását követően kukorica vethető, a rendeltetésszerű használat tekintetében nincs vetésváltásra vonatkozó korlátozás.
Bővebb információkért látogassa meg >>honlapunkat<< vagy keresse bizalommal agronómiai >>szaktanácsadóinkat<<.
Szabó Roland (Sumi Agro Hungary Kft.):
A szelektivitás, a gyorsaság, a rugalmasság és tartamosság egyensúlya, azaz a CLICK PRO varázsa a vetőmag-, csemege- és árukukorica termesztők örömére
A kukorica idei gyomirtási időszaka még előttünk van, de a szélsőségek már most megmutatták pusztító erejüket. Az idei tél és tavasz kezdet igen hűvös, erősen szeles és szokatlanul száraz. Már-már, mint a Góbi-sivatag.
Ezen tényezők egyike sem kedvez a kukorica fejlődésének életének egyetlen szakaszában sem és most kéne „nagyon okosat” mondani; akkor, amikor a gyomirtást még bármilyen meteorológiai tényező befolyásolhatja. Sokkal könnyebb a jó választás, ha erre a periódusra megérkezik az évszakra jellemző hőmérséklet és a megfelelő csapadék mennyiség. De mi történik, ha minden kedvezőtlen marad? Akkor már kell a tapasztalati tudás a jó döntéshez. A CLICK PRO még extrém hőmérsékleti anomáliák esetén is szuper szelektív marad – azaz nem torpantja meg az amúgy is vontatottan fejlődő kukorica növényeket -, de továbbra is kíméletlen a már kikelt gyomnövényekkel szemben. Talajon keresztüli hatása pedig a csapadék érkeztének függvényében aktiválódik. Mindezek figyelembevételével – készülve a legkedvezőtlenebb környezeti feltételekre – válassza az idei szezonra is a CLICK PRO terméket.
A kukorica gyomirtásának szükségessége ugyan úgy nem kérdés, mint ennek a szegmensnek az árukínálatának bősége. Mindenki tudja, hogy egy jól kivitelezett gyomirtás alapjaiban határozza meg a későbbi munkaműveletek sikerességét, végeredményben a jövedelmezőséget. Erre minden engedélyezett gyomirtószer képes és alkalmas, ráadásul azt sugallva, hogy minden gyomprobléma esetén. Valóban így van ez? Valóban elég választani és nem kell mérlegelni? Nos. Megoldható a kukorica gyomirtása egyszerű választással és mérlegeléssel is; de mi a különbség a két magatartás között?
Az egyik kiemelkedően fontos tényező a gyomirtószer gyors, kíméletes, nyom nélküli metabolizmusa; azaz a kukorica által felvett hatóanyagok lebontásuk során semmilyen negatív hatást nem gyakorolnak a terméspotenciálra, még kedvezőtlenre forduló időjárási feltételek közepette sem. A CLICK PRO kukoricára vonatkoztatott szelektivitása mind a dózisemelésre, mind pedig a kultúrnövény fenológiájára nézve kiemelkedően kedvező. Használatával elkerülhető a safener nélküli ALS gátlókra jellemző – a hirtelen lehűlés, vagy felmelegedés következtében bekövetkező – akadozó detoxikáció következményeként kialakuló és mérhető termésveszteség. A megfelelő célnövények hiánya miatti felesleges ALS alkalmazás ez esetben választás, a CLICK PRO pedig jó példája lehet a mérlegeléssel meghozott döntésünknek.
Az érzékeny gyomnövények körének látványos reakciója és irreverzibilis megsemmisülésük idejének gyorsasága szintén gazdasági tényező, hiszen az azonos fajhoz tartozó gyomnövények különböző elhalási ideje és -foka is forintosítható. Kimondottan fontos ez a herbicid tulajdonság a generatív szöveti differenciálódás (4 valódi levéltől) időszakában végzett gyomirtás során. A CLICK PRO hatóanyagainak erős szinergista hatása visszafordíthatatlan szövetkárosodással párosulva idéz elő látványos és gyors eredményt az érzékeny gyomnövények körében. Nagy előnye a terméknek, hogy a hatóanyagai nem szűk hatáshelyekre koncentrálva okoznak élettani elváltozást a növényekben, hanem minden klorofillt tartalmazó szövetben szinte egyidejűleg blokkolva okoz radikális pusztulást.
CLICK PRO-val gyomirtott kukorica tábla (Hajdú-Bihar megye, 2020.)A rugalmasság egyidejűleg ad komfortérzést a felhasználónak a kukorica- és az érzékeny gyomnövények fenológiai állapotának függvényében. Ez azt jelenti, hogy fiatal kukoricában, fiatal gyomnövények gyomirtására ugyan úgy alkalmas a CLICK PRO; mint fejlett kukoricában, fejlett gyomnövények esetén. Természetesen bizonyos gyomnövények még fiatal korukban célnövényei a terméknek (pl. vad köles, muhar fajok…), de az idő előre haladtával már kikerülnek ebből a körből. Ezért fontos ismerni a tábla gyomflóráját a beavatkozást megelőzendően és ennek tudatában mérlegelve meghozni a döntésünket.
Végezetül a tartamosság – talajon keresztüli tartamhatás – hiánya, illetve annak időbeli hossza is hatással van az eredményességünkre, ugyanis a betakarításkori gyomosság által okozott szemét- és víztartalom egyaránt megemelkedik minden olyan esetben; amikor nincs, vagy csak rövid (elégtelen) a talajhatás a később csírázó gyomnövények ellen. Ma több olyan termék kerül forgalomba, ahol az egyik nagyon fontos talajhatással is bíró hatóanyag – a terbutilazin – messze alatta marad a kijuttatható maximumnak; akkor, ha adott terméket az engedélyének megfelelően használjuk. A CLICK PRO esetében az engedély biztosítja a megengedett maximum kijuttatását is.
Vásárlását megelőzően gondoljon ezen előnyökre és hozzon megalapozott döntést. Ne csak egyszerűen válasszon, a fentiek figyelembevételével mérlegeljen és ahol szükséges és elégséges feltételek adottak; döntsön a CLICK PRO használata mellett. Mert előnyt szerezni nem a beszerzési ár minimalizálásával lehet (választás), hanem az előnyök és hátrányok egyidejű mérlegelésével, a CLICK PRO alkalmazásával.
További információ:
www.sumiagro.hu
Papp Zoltán (Syngenta Kft.)
A cikk írásának időpontjában (március 18.) még jócskán a vetés előtt járunk, így ekkor még nem tudjuk, milyen lesz az idei évjárat. Viszont az már látható, hogy egy komoly szárazságban vagyunk, amely kihathat a májusi gyomirtás időszakára is.
A száraz időszakban történő gyomosodásra jellemző az évelő gyomok (mezei acat, fenyércirok, apró szulák), a mélyről csirázó, nagymagvú gyomok (szerbtövis fajok, vadkender) illetve a hidegebbtűrő, de a kevesebb nedvességet jobban hasznosító növények (libatop- és keserűfű fajok, parlagfű) erősebb dominanciával bírnak, mint a nagy nedvesség- és melegigényű fajok (kakaslábfű, vadköles, csattanó maszlag, stb). Szintén tipikus az ilyen időszakra, hogy a gyomok több hullámban csíráznak és kelnek, így eltérő fenológiában vannak jelen a területen. Ez megnehezíti elsősorban a posztemergens gyomirtás időzítését.
Olyan technológiát, gyomirtási megoldást kell alkalmazni, amely kiküszöböli ezen problémákat. Erre háromféle megoldást tudunk javasolni.
Az egyik a korai posztemergens gyomirtás, amely erős posztemergens hatással rendelkezik (ami kint van, azt takarítja) és jelentős tartamhatással is rendelkezik. Ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik a Lumax. A már kikelt gyomok ellen rendkívül markáns perzselő hatással rendelkezik, míg a készítményben lévő talajon is aktív, illetve magas hatóanyagtartalmának köszönhetően a később jövő gyomhullámok ellen védelmet biztosít.
1. ábra: Jobbra Lumax hatása egyszikűekkel erősen fertőzött területen KaposfüredenA második megoldás, ha olyan posztemergens megoldásban gondolkozunk, amely több, eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagot tartalmaz, de azokat magas mennyiségben. Ezek a készítmények lehetővé teszik, hogy az akár nagyobb fenológiai stádiumban gyomok ellen is vagy megkésett kezeléskor is hatékony gyomirtást tudnak nyújtani a számunkra. Ezekkel a tulajdonságokkal leginkább az Elumis Bang megoldásunk rendelkezik a portfóliónkban. Maximális 60 g/ha nikoszulfuron tartalom az egyszikű gyomok, a legmagasabb dikamba tartalom az évelő kétszikűek, míg a rendkívül magas mezotrion a széles spektrumot biztosít a magról kelők, illetve tartamhatást a később kelő gyomok ellen.
A harmadik és őszintén megvallva a számomra a leginkább kedves és szakmailag is a legoptimálisabb megoldások azok, amelyek lehetőséget biztosítanak a kétmenetes (vagy ha szükséges egymenetes) kezelésre. Ebben az esetben a korán kelő, hidegebbtűrő gyomok (lásd fent) ellen tudunk védekezni, majd 1-2 héttel később a melegigényes gyomok ellen tudunk a megfelelő időben fellépni. A termés szempontjából szintén ez a megoldás a legjobb, mivel már az első gyomkelési hullámot ki tudjuk iktatni és nem kell megvárni, míg az összes gyom előjön (addig már jelentős kár keletkezik). Ugyanakkor a két kezelés során nem egy nagy adagban, hanem megosztva adjuk ki a gyomirtó szereket, így a fitotoxicitás veszélye is minimálisra csökken. A portfóliónkban a leginkább ezeknek a feltételeknek megfelelő készítmény a Calaris Professional 2.0 ajánlatunk. A Calaris Pro-val lehetséges a korábban kelő gyomok ellen egy tisztító kezelést elvégezni, míg a később magról kelő (kakaslábfű, muhar vagy köles fajok) és az évelő egyszikűek (fenyércirok) ellen a Milagro 040 SC biztosítja a biztos hatást.
2. kép: A háttérben Calaris professional 2.0 hatása Püspökladány 2021Azt, hogy ezek közül melyik fogja a legjobb és legsimulékonyabb hatást adni, majd az évjárat eldönti. Célszerű olyan készítménnyel készülni, amely lehetőséget ad akár az egy vagy kétmenetes gyomirtásra, magas hatóanyag mennyiséggel rendelkezik és jelentős tartamhatást is biztosít. Portfóliónkból ilyen termékek közül lehet választani.
További információ:
www.syngenta.hu
Visi Zoltán (UPL Hungary Kft.)
Kukorica a változó kor hajnalán
A kukorica a magyar mezőgazdaság meghatározó növénye, mint vetés szerkezetben, mint nemzetgazdasági hozamban. A 20 éves szakmai pályafutásom során sok élmény, helyzet kötődik hozzá. Gondoljunk csak vissza arra, hogy mennyire fontos volt a 2000-es évek elején a 101 EUR-os intervenciós védőháló. Ezekben az években komoly áthúzódó készletek halmozódtak fel, különböző alternatív tárolókban. A bioetanol program felfutásával a készletek elmorzsolódtak és a kukorica termesztése elérte 2011-re 1,3 millió hektárt. A termesztés környezeti változásainak hatására az idei vetésterületét 1 millió ha-ra prognosztizálják a vetőmagházak. Növényvédelmi költségeinek ¾ részét a gyomok elleni küzdelemre használjuk fel, a maradék rész rovarkárok enyhítésére fordítódik, melynek 90%-a talajfertőtlenítés formájában realizálódik.
A termelők mind kettő szegmensben találnak megoldást a UPL portfóliójában. Drótféreg probléma kezelésére költséghatékony megoldásként javaslom a Signal 300 ES készítményünket 4 l/t vetőmag dózisban.
A gyomok elleni küzdelemben pedig a Kaltor és Kaltor Gold csomagjainkat ajánlom. Az engedélyezési szigorítások miatt a már jól bevált hatóanyagok korlátozás alá kerülnek, mint például az évek során nagy területen használt terbutilazin hatóanyagú készítmények. Az időjárási anomáliák, változékonyság miatt, termelőként nehéz helyzetben vagyunk a tervezés során, hogy mivel is tudjuk a gyomflóránkat kezelni. Statisztikák szerint a gyomirtott kukorica területünk 30-40%-án végzünk átlagosan kiegészítő gyomirtást. Pluszban a zöldítési keverékünk is megjelenhet, mint gyomnövény a kukoricában. Tavalyi kukorica kísérletben ilyen gyom volt az előző évben beszántott hajdina például.
Marcaltő 2021, Kezeltlen kontroll kultivátorozás utánJelenleg a piacon elérhető termékek két markánsan elkülönülő csoportra oszthatóak:
- a nagyértékű, nagytudású termékekre és
- a már jól ismert, bejáratott, kedvező hektár költségű hatóanyagokkal felépített termékekre.
A UPL a jól ismert csoportba kínál megoldásokat, ill. csomagajánlatokat. A Kaltor csomagok gerincét 3 jól ismert hatóanyag alkotja - nikoszulfuron (60g/ha), dikamba (240 g/ha), mezotrion (100 g/ha) - amely hatóanyagok hatáskifejtését támogatja a piacmeghatározó felületi feszültséget csökkentő Silwet Star-adjuvánsunk (0,1 l/ha). A Gold csomag szintén tartalmazza 10 ha-ra az előbb említett hatóanyagokat, illetve készítményeket, viszont a tartamhatás teljességéhez kiegészül a Successor TX-szel (1 l/ha). A Kaltor-os csomagjainkat állományban történő felhasználásra fejlesztettük ki, a fő hatásért a Kaltor (nikoszulfuron + dikamba) felel. A korábban említett időjárási problémák és az esetlegesen a területen fellelhető nehezen írtható évelő egy- és kétszikűek miatt a Kaltort osztott kezelésben ajánlom felhasználni. Az első 0,25 kg/ha Kaltor kezelés időzítése kiegészülve a Danevával és a Silwet Starral, a kukorica 3 leveles korától végezhető.
A gyomnövényeknek a gyomirtó hatóanyagokra való legérzékenyebb fonológiai stádiumában célszerű a kezelést elvégezni.
A kukorica gyomnövényeinek érzékeny fonológiai stádiumai:
- a magról kelő egyszikű gyomnövények 1-3 leveles állapotában (gyökérválás előtt),
- az évelő egyszikűek átlagosan 15-25 cm magasságban,
- magról kelő kétszikű gyomnövények 2-4 valódileveles korukban,
- a mezei acat tőlevélrózsás fejlettségekor a legérzékenyebb.
Az első kezeléshez ajánlom a csomagból a Daneva (mezotrion) felhasználását, és a Gold csomag választása esetén itt érdemes a keverékhez adni a Successot TX-et. Így a teljes fő hatás és a tartamhatás eléréséhez már csak a Silwet Start kell a tankeverékhez hozzáönteni. A magról kelő gyomok esetleges újra kelése és az évelők újbóli erőre kapása esetén érdemes a második kezelést elvégezni a Kaltorral és a Silwettel a kukorica 6 leveles fejlettségéig.
Marcaltő 2021, Kaltor + Daneva kezelés hatása 1 hónappal későbbMegfelelő időben és helyen elvégzett technológia, vizet és tápanyagot takarít meg kukoricánk számára.
Érdemes csomagajánlatainkra árajánlatot kérni, mert ekkor szembesülhetünk, hogy milyen kedvező áron juthatunk hozzá magas hatóanyagtartalomhoz, kipróbált, megbízható formulációjú készítményekhez.
Amennyiben kérdése merült fel, vagy szeretne extra ajánlatot, keresse bátran a UPL területi kollégákat, vagy látogasson el weboldalunkra: www.upl-ltd.com/hu
-an összeállítás-