Zöldítő hatás jelentősége a gombaölő készítményeknél
A válaszokért kattintson!
Lakatos Réka Bayer Crop Science |
Gaál Orsolya Nufarm Hungária Kft. |
Sipos József Sumi Agro Hungary Kft. |
Boros Szilárd Syngenta Kft. |
Horváthné Tóth Ildikó UPL Hungary Kft. |
Lakatos Réka (Bayer Crop Science)
Zöldítés és betegségvédelem száraz időjárásban?
Igen. Kalászos gabonákat csak intenzív technológiával érdemes termeszteni. Az állományt a tenyészidő alatt végig betegségmentesen kell tartani.
Az elmúlt évek során egyre gyakoribbá váltak az enyhe, tartós fagymentes telek. A melegebb idő kedvez a kórokozók áttelelésének, ezért érdemes megfontolni a kettő, de akár a három gombaölőszeres kezelés alkalmazását az intenzív kalászos kultúráinkban. A levelek minél nagyobb felületen és minél hosszabb ideig tartó asszimiláló munkájának biztosítása szempontjából a második kezelési időszak, az ún. T2 a legfontosabb. Ennek optimális ideje a zászlóslevél kiterülését követő napokban van. A zászlóslevél ugyanis közel 50 %-ban vesz részt a termésképzésben (1. ábra). Ez a kezelés meghatározó a termés mennyisége szempontjából, ezért az intenzív technológiából akkor sem szabad kihagyni, ha átmenetileg csapadékhiány lép fel, és látszólag nem indokolt a fungicid kijuttatás.
1. ábra: A levelek és a kalász részvételi aránya a termésképzésbenA T2 kezelés célja ugyanis nem csak a gombabetegségek elleni védelem, hanem a termésképzéshez szükséges asszimilációs felület tér- és időbeni maximalizálása. Az ebben az időszakban végzett fungicid kezelés akkor is termésnövelő hatású, ha az idő száraz, és (látszólag) nincsenek gombabetegségek a táblában. Különösen igaz ez az olyan termékekre, amelyek élettani hatásaiknál fogva képesek az asszimilációs felület működési idejének hosszabbítására (zöldítés), vagy akár annak növelésére. Ilyen az Ascra Xpro és a Zantara, melyek alkalmazását a zászlóslevél kiterülését követően (T2 időszakban) a szárazságban szenvedő, de intenzív állományokban is javasoljuk.
Miért? Az aszály egy plusz stressz a növények számára, mely - mint minden stressz - rontja a növények ellenálló képességét. Ha bekövetkezik a fertőzés, a védetlen növények érzékenyebbek lesznek a betegségekre, mint azok, amelyek megfelelő időben preventív céllal lettek kezelve. Ismeretes, hogy mind az Ascra Xpro, mind a Zantara képes csökkenteni a hő- és szárazság-stresszt bizonyos mértékig. Az Ascra Xpro magasabb mennyiségben tartalmaz bixafént, így jelentős szárazság- és hőstressz esetén nagyobb biztonsággal alkalmazhatjuk. A T2 időszakban védett állományok a virágzáskori betegségek ellen is biztosabban védhetők.
Nézzük meg konkrétan, hogy a bixafén hatóanyag - a minden levélbetegségre kiterjedő kiváló gombaölő hatása mellett - milyen pozitív élettani hatásokkal rendelkezik, amelyek a szárazabb időben való alkalmazását is indokolják:
A bixafén segít növényeknek a stressz-helyzeteket átvészelni. Az intenzívebb működés hatására a kezelt levelek és kalászok hőmérséklete alacsonyabb, így a növény a hőstresszt jobban képes elviselni. Hatására a légzőnyílások mozgása felgyorsul, szárazságban előbb bezáródnak, így a növények könnyebben átvészelik a rövidebb száraz periódusokat.
Növeli a fotoszintézis és a légzés intenzitását, ezáltal fokozódik a növények tápanyagfelvétele. Megakadályozza a levelek korai elöregedését, hatására szinte zölden érnek be a növények. A „zöldítő hatás” mellett – a fokozott asszimiláció hatására – a zászlóslevelek hossza és szélessége is szignifikánsan nőhet. A nagyobb és tovább működő asszimilációs felület a napenergiát nagyobb termés formájában jeleníti meg, így a bixafén valóban beviszi a napfényt a gabona termésébe.
A pozitív élettani hatások, a jobb stressztűrés és fokozott asszimiláció eredményeként kísérleti eredmények szerint a bixafén kezelés hatására nő a kalászonkénti szemszám és az 1000-szemsúly is. Mindez nagyobb és jobb minőségű termést eredményezhet még akkor is, ha időszakosan száraz periódus áll be a tenyészidőben.
Annak érdekében, hogy a növények terméspotenciálját a lehető legnagyobb mértékben tudjuk kihasználni, nem feledkezhetünk meg a kalászvédelemről sem. A T3 kezelést szintén preventív jelleggel szükséges elvégezni, a betegségek első tüneteinek megjelenésekor. A Prosaro protiokonazol és tebukonazol tartalmával védelmet nyújt több fuzárium faj ellen is. Magyarországon a legjelentősebb a Fusarium graminearum, mivel ennek van ivaros alakja, ill. a melegebb körülményeket kedveli. Ugyan a kalászfuzáriózis járványszerű terjedéséhez meleg, csapadékos időjárásra van szükség, azonban fontos tudnunk, hogy a konídiumok csírázáshoz 1-2 órán át tartó nedvesség is elegendő, így már a reggeli harmat is kedvező körülményeket biztosít a kórokozó terjedéséhez.
Fejlesztői kísérleteink azt mutatják, hogy amennyiben a két kezeléses programot választjuk, úgy célszerűbb T2+T3 technológiát alkalmazni, mivel ezzel érhető el a leghatékonyabb eredmény.
További információ:
agro.bayer.co.hu
Gaál Orsolya (Nufarm Hungária Kft.)
Nem kell bizonygatni azt a tényt, hogy minél hosszabb időn keresztül minél nagyobb egy növény asszimilációs felülete, annál magasabb termésátlagra és jobb minőségű termésre számíthatunk.
A kellően nagy asszimilációs felület egyik feltétele, hogy a zöld növényi részek egészségesek, károsítóktól és kórokozóktól mentesek legyenek. A másik feltétel, hogy az egészségesen tartott növényt igényeinek megfelelően tápláljuk és az élettani folyamatait segítsük. Vannak olyan hatóanyagok, melyek a széles gombaölő hatás mellett képesek juvenilizálni a növényt. Ilyen hatóanyag a Tazer 250 SC-ben lévő azoxistrobin is. Az azoxistrobin felszívódik a növénybe, majd szállítódik a fiatal részek felé, hosszú hatástartamot biztosítva a készítménynek. Továbbá olyan kedvező élettani változást indít el, amely hosszabb élettartamot, több tápanyag felvételét és asszimilációt, ezáltal több és jobb minőségű termést eredményez.
De hogyan is dolgozik a 250 g/l azoxistrobin hatóanyagot tartalmazó Tazer 250 SC? Azon túl, hogy véd a gazdaságilag jelentős kórokozókkal szemben, ezáltal fenntartja az egészséges életfolyamatok zavartalanságát, lassítja az öregedési folyamatokat is. Ezt úgy éri el, hogy fenntartja a növény gamma-linolénsav-szintjét, így gátolja a stressz okozta etiléntermelést. Serkenti a tápanyag-beépülést, javítja a nitrogén felvételét, támogatja a szén-dioxid asszimilációját, a szénhidrátok beépítését. Végül, de nem utolsósorban javítja a vízháztartást, csökkenti a párologtatást, mérsékli az aszály okozta stressz hatását. Nagyon fontos figyelembe vennünk, hogy a tápanyagfelvételt csak akkor képes fokozni, ha van mit felvenni, vagyis van a talajban megfelelő mennyiségű tápanyag, elsősorban nitrogén. Ha ennek felvétele például vízhiány miatt akadályozott, a Tazer 250 SC-t célszerű nitrogéntartalmú lombtrágyával együtt kijuttatni.
A Tazer 250 SC-t gombaölő hatásspektrumának szélesítése és a rezisztencia kialakulásának elkerülése érdekében célszerű más gombaölő hatóanyagú készítménnyel kombinálni. A Nufarm ebből a célból a 250 g/l tebukonazol hatóanyagú Mystic 250 EW készítményt javasolja. Így a két termék Tazer Kombi néven csomagban is megvásárolható. A Tazer Kombi csomag 2x5 l Tazer 250 SC-t és 2x5 l Mystic 250 EW-t tartalmaz. Őszi búzában a zászlós levél védelmére, annak kiterülésekor, őszi árpában a vegetáció korábbi szakaszában, az intenzív növekedés időszakában, repcében zöld vagy sárga bimbós állapotban javasoljuk kijuttatni.
További információk:
www.nufarm.hu
Sipos József (Sumi Agro Hungary Kft.)
Változó klimatikus viszonyok
Az abiotikus tényezőknek kiemelt szerepe van a növények életében. A fotoszintézishez szükséges szén-dioxidot, vizet és fényenergiát egyaránt a különböző időjárási elemek biztosítják. Az utóbbi években hazánk időjárása jelentős változásokon ment keresztül. Magyarország kontinentális éghajlata lassan kezdi felvenni a mediterrán jellegeket. A folyamatosan rövidülő és enyhülő telek teret adnak a kultúrnövényeinket veszélyeztető károsítóknak. A gyomok szinte egész évben megőrzik csírázóképességüket, a kártevők, kórokozók pedig zavartalanul át tudnak telelni évről-évre. Az egyre gyakrabban előforduló tavaszi mínuszok nem csak a vegetáció átmeneti lassulását, hanem a fagyra érzékenyebb növények teljes pusztulását okozzák. A tenyészidőszakon belüli csapadékok eloszlása rapszódikus és kiszámíthatatlan. A gyakorta hónapokig elhúzódó száraz, aszályos periódusokat hírtelen lezúduló záporok, zivatarok követik. A negatív időjárási tényezőkhöz ideig-óráig képesek alkalmazkodni haszonnövényeink, egy bizonyos pont után viszont stresszhelyzet alakul ki, ami később komoly terméskiesést eredményezhet. A hatóanyagok folyamatos visszavonása a termelők helyzetét még inkább megnehezíti.
Tavaszi mínuszok okozta fagyhatásA sikeres termesztés érdekében a gazdáknak is alkalmazkodni kell a változó körülményekhez. A különböző agrotechnikai megoldásoknak fokozott szerepe van a mai mezőgazdaságban. A talaj vízkészletének megőrzése, a vetés megfelelő időzítése, illetve a fajtaválasztás egyaránt kiemelt szerepet játszik a mai modern termelésben. A talajmintavétel alapján történő tápanyag utánpótlással nem csak a költségeket tudjuk csökkenteni, hanem meg tudjuk előzni a túlzott nitrogén kijuttatás okozta gombás fertőzéseket. Egyre inkább felértékelődik a különböző abiotikus stresszek (szárazság, tavaszi fagyok) enyhítésére alkalmas biostimulátorok szerepe is. A fungicid készítményeket érdemes úgy megválasztani, hogy azok a gombaölő tulajdonságon felül pozitívan befolyásolják a növények életfolyamatait. A zöldítő, vitalitást növelő élettani hatások az alkalmazkodó képesség fokozásán túl terméstöbbletet is eredményeznek. Az átalakuló klimatikus viszonyok, illetve a folyamatos hatóanyag kivonások innovatív megoldásokra ösztönzi a növénytermesztőket. Az eredményes gazdálkodáshoz a jövőben fokozottan szükség lesz a termelők, illetve a növényorvosok szakértelmére, precizitására.
A kalászos gabonák fontosabb kórokozói
A kalászos növényeinket egy tenyészidőszakon belül számos betegség veszélyezteti. Megfelelő mennyiségű és minőségű termést csak egészséges állománnyal lehet elérni. Az egyre inkább enyhülő téli időszakok következtében a kórokozók zavartalanul áttelelnek. A csapadékos tavasz és az egyoldalú N-műtrágyázás egyaránt kedvező körülményeket teremt a gombák csírázásához és szaporodásához.
Septoria nodorumKözös jellemzőjük, hogy az asszimilációs felület csökkentésén felül nagymértékben fokozzák a növények párologtatását is. Intenzív fertőzés esetén akár 30-50 %-os terméskiesést is okozhatnak. A kalászfuzárium a vegetáció végén, jellemzően virágzáskor támadja meg a gabonafélék kalászait. Talajon és levegőn keresztül egyaránt képes fertőzni, ezáltal gyakorlatilag az egész tenyészidőszak alatt jelen van. A kórokozó hatására apró, töppedt szemek képződnek. A gomba toxintermelésének következtében jelentős minőségbeli romlás következik be, ami sok esetben értékesítési problémákat is okoz.A lisztharmat fehér micéliumtelepei már ősszel megjelenhetnek. Tavasszal konídiumokkal terjed tovább, később pedig a leveleken és kalászokon fehér lisztszerű bevonatot képez. A legtöbb betegséggel ellentétben itt a közvetlen csapadék gátolja a fertőzéshez szükséges csíratömlők fejlesztését. A kalászos gabonákon gyakorta találkozhatunk különböző foltbetegségekkel. A szeptóriás levélfoltosság többnyire a búzatáblákon okoz komolyabb problémát. A kezdetben kisebb átmérőjű barna foltok fokozatosan növekednek, majd összeolvadnak, legvégül pedig megjelennek a fekete pontszerű szaporítóképletek. A kalászosok helmintospóriumos betegségét több kórokozó (hálózatos levélfoltosság, sötétbarna levélfoltosság, fahéjbarna foltosság, levélcsíkosság, barnafoltosság) is okozhatja. Szaporodásuk melegágya a hűvös, csapadékos tavaszi időjárás. Kései diagnosztizálás hatására az asszimilációs felület csökken, melynek közvetlen következménye a fotoszintézis mérséklődése. A bazídiumos gombák csoportjába tartozó rozsdabetegségek melegigényesek, így általában a tavasz második felében jelennek meg búzatábláinkon. A feketerozsda a száron, míg a sárga, illetve a levélrozsda a leveleken képez telepeket. Az ecidiospórák szél segítségével gyorsan terjednek. Kezdetben világosabb uredotelepek alakulnak ki, majd a fertőzés előrehaladtával megjelennek a sötétebb színű teleutotelepek is.
A felsorolt betegségek elleni védekezés egy összetett, egymásra épülő folyamat. Profitban mérhető eredményt csak és kizárólag a megfelelő agrotechnika műveletek (vetésváltás, talajművelés, fajtaválasztás, csávázott vetőmag) és az okszerű fungicides kezelések összehangolásával érhetünk el.
MIZONA - Új lehetőség a levélbetegségek leküzdésére
A folyamatos hatóanyag visszavonások miatt a kórokozókkal évről-évre nehezebb felvenni a versenyt. Az ergoszterol szintézis gátló azol-típusú gombaölők száma folyamatosan redukálódik. Hasonló helyzet alakult ki a morfolin származékok palettáján is. A kutatások eredményeként új hatóanyagok jelentek meg az agrárpiacon, lehetőséget biztosítva ezzel a problémák orvoslására.
A Sumi Agro új gombaölő szere, a Mizona, az új generációs hatóanyagcsoportok eltérő hatásmechanizmusú tagjait tartalmazza. A piraklostrobin a strobilurinok, a fluxapiroxad pedig a karboxamidok csoportjába tartozik. Felszívódó tulajdonságuk lévén a növények belsejében folyamatosan transzlokálódnak. Közös jellemzőjük, hogy a gombák sejtlégzését gátolják. A Mizona-t széles hatásspektrumának köszönhetően eredményesen használhatjuk a kalászos növényekben előforduló valamennyi levélbetegség ellen. A betegség kialakulását megelőző (preventív) hatása mellett kiválóan alkalmas a már fertőzött növényi részek gyógyítására is. A kórokozók leküzdésén felül zöldítő, vitalitást növelő tulajdonságokkal is rendelkezik. A pozitív élettani hatások következtében a tenyészidőszak végén magasabb termésátlag realizálható. Adagolásának felső határa 1 liter/ha, de már 0,75 literes dózisnál is nagyszerű eredményt érhetünk el. A készítményt alkalmazhatjuk búzában és árpában a járványveszély előtt megelőző jelleggel, illetve legkésőbb az első tünetek megjelenésekor. A Mizona gombaölő szert elsődlegesen levél-és szárbetegségek leküzdésére fejlesztették ki, a kalászok védelmére kevésbé alkalmas. A strobilurinok csoportjába tartozó hatóanyagok közös jellemzője, hogy az etilén szintézis csökkentésével kitolják a növények vegetációját. Ennek közvetlen következménye, hogy a virágzás is hosszabb ideig fog tartani, ami a fuzáriumnak teret és időt ad a fertőzésre.
A megfelelő hatás elérése érdekében az időzítésen túl kiemelt figyelmet kell fordítani a minél jobb permetlé fedettség elérésére is. A folyamatos megfigyeléseken (monitoring) alapuló okszerű növényvédelem a profitorientált termelés fontos építőköve.
Mizonával kapcsolatos gyakorlati tapasztalataink, Szeged határában
A Sumi Agro új gombaölőszeres készítményét összesen 170 hektár őszi vetésű búzában teszteltük, a Szeged határában magas szinten gazdálkodó, Szabó József gazdaságában. A Bologna és Aurelius fajták előveteménye EXPRESS toleráns napraforgó volt. Alaptrágyának 300 kg/ha komplex (8-24-24) műtrágyát szórtak ki, amit TopDown kultivátorral dolgoztak be a földbe. A vetést ezen felül megelőzte még két egymást követő rövidtárcsázás is. A gombaölőszeres kezelést megelőzően jelen voltak a kora tavaszi fagyok okozta sárgulás jelei a levélvégeken.
A kezelést megelőző kezdeti tünetekEzen felül általánosságban megfigyelhetőek voltak a szeptóriás levélbetegségek kezdeti tünetei. Mivel a hosszútávú időjárás előrejelzés nagyobb mennyiségű esőket ígért, időszerűnek látták az első kezelés elvégzését. A John Deere 4730-as önjáró permetezőgépük, 27 méter szélességű kerettel van ellátva. A megfelelő permetlé fedettség eléréséhez 8-as méretű TeeJet fúvókákat használtak, a permetező nyomását pedig 5 barra állították be. A Mizona készítményt, gyomirtó-, rovarölő szerrel és levéltrágyával tankkombinációban juttatták ki az őszi búza két nóduszos állapotában. A legmagasabb, 1 liter/ha-os dózissal dolgoztak, így hektáronként 200 gramm piraklostrobin és 30 gramm fluxapiroxad került kijuttatásra.
Megfigyeltük, hogy a kezelést követően a kultúrnövényen sárgulás és perzselés jelei egyáltalán nem jelentkeztek. Két héten belül a fagy okozta fitotoxikus tünetek mérséklődtek, a szeptóriás gombabetegség terjedése megállt. A búza növekedése és bokrosodása jelentősen felgyorsult, a levelek pedig egyöntetűen haragos zöldekké váltak.
Két héttel a permetezés után…Összességében elmondhatjuk, hogy a Mizona kalászos gombaölő szer kimagasló hatékonyságot biztosított a búzát veszélyeztető levélbetegségek ellen. A kórtani problémák megoldásán felül, rendkívül látványos élettani (juvenizáló) hatást is tapasztaltunk. Az eredményes búzatermesztéshez a precízen végrehajtott agrotechnikai műveletek, a megfelelően időzített növényvédőszeres kezelések, illetve a kedvező időjárási feltételek összhangja- és egymásra épülése szükséges. Egy fungicides készítmény önmagában nem csodaszer, de az eddig látott pozitív tapasztalatok alapján a Mizona kalászos technológiájuk állandó elemét fogja képezni a jövőben.
További információ:
www.sumiagro.hu
Boros Szilárd (Syngenta Kft.)
A magyarországi kereskedelmi forgalomban elérhető kalászos gombaölő szerek közül jó néhányat találhatunk, amelyek jellemző tulajdonsága, hogy nemcsak adott betegség/betegségek ellen használhatók fel sikeresen, hanem egyéb más, a növények élettani folyamataira is különösen kedvező hatásokat gyakorolnak. A strobilurin (QoI), SDHI (szukcinát-dehidrogenáz inhibitor) és a triazol csoport egyes képviselőire, pl.: protiokonazol, igazak ezek a pozitív hatások. Kezelést követően jelentkezik a szakmai körökben ismert, úgynevezett zöldítő, juvenilizáló hatás. A növények klorofillszintézise fokozottabbá válik, nagymértékben javul a fotoszintézis hatékonysága, az asszimiláták előállítása és beépülése, csökken az oxidatív stresszt kiváltó reaktív oxigénformák szintje (pl.: H2O2, HO-, O2-), megemelkedik a reaktív oxigénformákat semlegesíteni képes antioxidánsok szintézise. Javul a nitrogénfelvétel képessége, fokozódik a nitrát-reduktáz enzim aktivitása (amennyiben az megfelelő mennyiségben rendelkezésére áll a növényeknek és felvehető a gyökérzónából a nitrogén, lsd.: idei tavaszon csapadékhiány miatt sok helyen a fejtrágyák nem tudtak bemosódni), csökken az etilénszintézis mértéke, amely a növényi öregedési folyamatok kiváltója. Javul a kezelt állomány vízgazdálkodása, hosszabbá válik a tenyészidő (néhány nap), később következik be az élettani eredetű felszáradás-felsülés, ezáltal tovább képes az állomány szervesanyagokat előállítani és beépíteni, végső soron ez magában hordozza a nagyobb várható terméshozamot is. A fentebb leírtak alapján megállapíthatjuk, hogy az ilyen pozitív másodlagos hatásokkal rendelkező gombaölő szereknek a termesztéstechnológiába illesztése megkérdőjelezhetetlen. A Syngenta Kft. hatóanyagfejlesztései során mindig nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a betegségek elleni kiváló hatékonyságon túl a piacra kerülő termékek hatóanyagai segítsék termelő partnereinket abban, hogy a választott fajta/hibrid terméspotenciáljából a lehető legtöbbet tudják betakarításkor realizálni. Ez jellemzi a jelenlegi fungicid portfóliónkat is, hiszen annak számos tagja hozzásegít a magasabb terméshozam eléréséhez. Nézzük meg röviden, hogy melyek ezek a termékek.
Azoxistrobint és fenpropidint tartalmazó virtuális kereskedelmi ajánlat (1. ábra). Javasolt dózisa 0.8 l/ha Amistar 250 SC + 0.6 l/ha Tern 750 EC, 20-25 ha kezelésére elegendő. Hatásspektrumába tartozik a búza lisztharmat, szeptóriás levélfoltosság (felső dózis használata indokolt), sárgarozsda, vörösrozsda, árpa lisztharmat, törperozsda, barna levélfoltosság. Kijuttatását őszi búza esetében 2-3 nóduszos állapotban, őszi árpa esetében szárbaindulás kezdetén végezzük el. A felső dózis használata (1.0 l/ha Amistar + 0.75 l/ha Tern) jobb hatékonyságot, hosszabb hatástartamot és markánsabb termésnövelő hatást biztosít.
1. ábra: A felső növény kezeletlen, alsó Amistar Prime-mal 2 nóduszos állapotban kezelt, 30 nappal a kezelés után. Az Amistar Prime kezelés hatására később indul meg az alsőbb levélszintek élettani eredetű sárgulása, leszáradása (fotó: Boros Szilárd, 2020)Idén debütáló univerzális termékkombinációnk, amely sikerrel veszi fel a küzdelmet valamennyi levél- és kalászbetegséggel szemben, a már jól ismert másodlagos pozitív tulajdonságai megtartása mellett (2. ábra). Azoxistrobint (Amistar 250 SC) és protiokonazolt (Era 300 EC) tartalmaz. Javasolt dózisa: Amistar 0.8-1.0 l/ha + Era 300 0.375-0.5 l/ha. A magasabb dózis használata erős fertőzési nyomás esetén indokolt, egyben jobb hatékonyságot, hosszabb hatástartamot, nagyobb termésnövelő hatást biztosít. Évente két kezelés engedélyezett.
Kezelések |
Zászlóslevél hossza, cm |
Zászlóslevél területe, cm2 |
Kezeletlen |
14,62 |
9,267 |
Amistar Era 0.8+0.5 l/ha |
18,58 |
13,955 |
Versenytárs 1, 0.75 l/ha |
15,81 |
13,827 |
Versenytárs 2, 0.8 l/ha |
15,83 |
13,099 |
4,5 millió növény meglétét feltételezve hektáronként az egyszeri Amistar Era kezelés hatására plusz 2110 m2-rel nagyobb felületen asszimilál a növényállomány a kezeletlen kontrollhoz képest.
Fungicid portfóliónk kiemelt terméke. Solatenol-t (benzovindiflupyr, SDHI) és protiokonazolt (triazol) tartalmaz. Mindkét hatóanyaga hozzájárul a zöldítő, termésnövelő hatáshoz kezelést követően, emellett fokozza a növények abiotikus stresszel szembeni ellenállóképességét is (3. ábra). Javasolt dózisa levélbetegségek ellen 0.75-1.0 l/ha, kalászfuzáriózis ellen 1.0 l/ha. Egy tenyészidőszakban egy kezelés engedélyezett, ezt búzában zászlóslevél kiterülése utánra vagy kalászvédelemre időzítsük, árpa esetében szárbaindulás kezdetére. Hatástartama fertőzési nyomás és időjárás függvényében 4-6 hét.
3. ábra: Elatus Era kezelés hatása a növények hőmérsékletére aszályos időszakban (kijuttatás ideje: zászlóslevél kiterülése, léghőmérséklet a méréskor: 34 °C, DJI Zenmuse XT2 hőkamera, Syngenta fejlesztői kísérlet 2021, n=2)Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy a Syngenta Kft. ismertetett gombaölő szereinek használatával nemcsak a kórokozók elleni harcban győzhetünk, hanem jelentős lépést tehetünk a kitűzött megfelelő mennyiségű és minőségű terméshozam elérése felé.
További információ:
www.syngenta.hu
Horváthné Tóth Ildikó (UPL Hungary Kft.)
Az elmúlt időszak nem kényeztette el a termelőket csapadékkal. A folyamatosan jelentkező csapadékhiány miatt is, valamint a kijuttatott drága műtrágyák és lombtrágyák hasznosulása szempontjából is nagy szükség lesz „zöldítőhatást” alkalmazni. Ennek szellemében, kihasználva a strobilurinok és/vagy az alga típusú stimulátorok adta pozitív lehetőségeket, segítsük növényeinket több és jobb minőségű termést előállítani.
Az UPL Hungary Kft. ehhez nyújt segítséget a CHAMANE (azoxistrobin) gombaölő szerével, illetve a FORTHIAL (algaszűrlet) biostimulátorával.
A CHAMANE szisztemikus és transzlokális tulajdonsággal rendelkezik. A hatóanyag a gomba mitokondriumában fejti ki hatását, vagyis gátolja a kórokozó gombák sejtlégzését, így blokkolva a gombasejtek energiaképzését, ezáltal gátolja a spórák csírázását és a csíratömlők fejlődését. A CHAMANE széles hatásspektrummal rendelkezik, megelőző és kuratív hatással is bír. Kijuttatását követően gyorsan felszívódik a növénybe és eljut a fiatalabb növényi részekbe is. Kedvező tulajdonságaként a „zöldítőhatást” kell megemlíteni. Ennek következtében intenzívebb a tápanyagfelvétel és a fotoszintetikus aktivitás, melynek hatására fokozódik a tápanyagok képződése, beépülése. A „magas fordulatszámon” történő üzemelésnek pedig a hosszabb élettartam, több és jobb minőségű termés lesz az eredménye. A pozitív hatások pedig „csörgő forintok” sokaságát nyújtja a CHAMANE-t használó gazdáknak. A tavaszi és őszi búza esetében a zászlóslevél védelme érdekében annak kiterülési időszakában, illetve a kalászhányás kezdetén, megelőző jelleggel javasoljuk kijuttatni. Az őszi és tavaszi árpa esetében a CHAMANE-t érdemesebb ennél korábbi időszakban kijuttatni, vagyis a növekedés intenzív időszakában. Pirenefóra és rozsdagombák megjelenése esetén a CONROD-dal (tebukonazol) kombinációban ütős hatást tudunk elérni. A CHAMANE-t használók számítsanak rá, hogy a zöldítőhatás, illetve az ezzel összefüggő egyéb pozitív hatások - intenzív klorofill képződés, fokozott fotoszintetikus aktivitás, tápanyagbeépülés stb. – következményeként, különösen, ha a kijuttatási időszakban, vagy azt követően csapadék is hullik, az aratás időpontja 1-2 héttel kitolódhat.
A CHAMANE (0,75-1,0 l/ha) zöldítőhatását megerősíti és fokozza a FORTHIAL biostimulátorunk, (GA 142 alga mikroszűrlet + 9% Mg + 6,2% N), melyet 1,0 l/ha dózisban a zászlóslevél kiterülésének időszakában alkalmazva a kijuttatott műtrágyák ill. lombtrágyák jobb hasznosulását eredményezi. Ez pedig a vízellátástól függően meghatározza, hogy mennyi kalászt nevelő mellékhajtás marad meg. A kalászhányás-virághányás időszakában kijuttatott FORTHIAL a betakarított termés minőségi paramétereinek javulását eredményezi, mivel a FORTHIAL aktiválja a poliaminok szintézisét, (virágzási hormonok) a generatív részekben, ezáltal javuló megtermékenyülést és jobb szemkitelítődést eredményez. Minél tovább tudjuk növényeinket „zölden” tartani, annál több és jobb minőségű termésre számíthatunk.
Készítményeink csomagban is megtalálhatóak:
További információért keresse területi kollégáinkat vagy látogasson el a www.upl-ltd.com/hu weboldalunkra!
Eredményes gazdálkodást kívánok a UPL csapat nevében!
-an összeállítás-