Tízmillió tonnában maximálta a cukorexportot India a főszezonban. Ez azt jelenti, hogy az indiai cukor eladóinak speciális engedélyre lesz szükségük június 1. és október 31. között ahhoz, hogy kivihessék az országból az alapanyagot – értesült a HVG közleményéből az Agro Napló.
Az indiai cukortermelők ki akarták használni a konjunktúrát, és már 9 millió tonnára kötöttek export szerződéseket. Tavaly India 7 millió tonna cukrot exportált.
Narendra Modi kormánya azzal indokolta a korlátozásról szóló törvényt, hogy vigyáznia kell az ország cukorkészleteire. Valójában az inflációtól félnek a világ második legnépesebb országában – mutat rá a CNN tudósítója. Nyolcéves csúcson az infláció Indiában: 7,8%.
A Világbank arra figyelmeztetett, hogy egészen 2024-ig eltarthat az alapvető élelmiszerek árának az emelkedése. Idén 22,9%-os áremelkedés várható a globális piacon, ahol a búza ára 40%-kal magasabb, mint egy évvel korábban.
Mindenki a saját piacát védi
A döntés felbolygathatja a világpiacot, hiszen Brazília után India a második legnagyobb exportőr. Ráadásul nem ez az első hasonló döntés: Oroszország Ukrajna elleni agressziója a gabonapiacon okoz óriási hiányt és áremelkedést, India ezért korlátozta búza exportját is.
India a hőhullámra hivatkozva korlátozta a búza exportját. Ez megnöveli a hiányt, amelyet az orosz és az ukrán export kiesése jelent. India a világ második legnagyobb búzatermesztője, de az export nem olyan jelentős, mint Oroszország és Ukrajna esetében: a két háborúskodó ország a világexport 30%-át adta búzából az utolsó békeévben.
Malajzia kormánya a baromfiexportot korlátozta mondván „számunkra az első a saját népünk”.
Az IMF vezetője Davosban azt javasolta, hogy a kormányok nyújtsanak támogatást a szegényebb néprétegeknek, hogy meg tudják vásárolni az alapvető élelmiszereket.
(Forrás: HVG)