A Magyar Államkincstár (MÁK) az idei évben is előzetesen ellenőrizte a benyújtott egységes kérelmeket, és az ügyfélkapun keresztül értesítette a gazdálkodókat, meghatalmazottjaikat vagy a kamarai falugazdászokat, ha a kérelem hibát, hiányosságot tartalmaz. Az előző évekhez hasonlóan az ellenőrzés kiterjedt többek között a blokkban való túligénylésre, a berajzolt táblák átfedésére, a kötelezően csatolt dokumentumok meglétére, illetve az állatállományra történő igénylés esetleges hibáira. Az érintettek értesítést kaptak arról is, ha a kérelemben szereplő tábla határának és/vagy hasznosítási kódjának felülvizsgálata szükséges.
Annak érdekében, hogy minél pontosabbak legyenek a kérelmek, és ezáltal időben kifizethessék a támogatásokat, 2020 óta a kérelmezési adatok pontosságával kapcsolatos esetleges problémák feltárására a térinformatikai vizsgálatok eredményeit is felhasználják.
A termelőknek 2022. június 20-ig van lehetőségük arra, hogy a MÁK által jelzett problémákat orvosolják, és ezzel elkerüljék a támogatás csökkentését vagy az esetleges szankciókat. Fontos megjegyezni, hogy szankciómentesen kizárólag az értesítésben foglalt hibák, adatok módosíthatók – értesült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményéből az Agro Napló.
A kamarai falugazdászok közreműködésével beadott kérelmek esetében a MÁK a falugazdászokat értesíti az ellenőrzés során észlelt problémáról, akik a javítás elvégzése érdekében felveszik a kapcsolatot az érintett gazdálkodóval.
A MÁK közlése szerint az idei ellenőrzési eredmények alapján a tavalyi évhez hasonlóan 26 ezer termelő kérelme érintett, jellemzően kisebb hibával. Ebből 13.376-ot tesz ki a falugazdászok közreműködésével beadott kérelmek száma. Közülük több mint 10 ezer termelő esetében már megtörtént a kérelmek javítása.
2022. május 31-ig 162 ezer egységes kérelmet adtak be a gazdálkodók, ennek közel 70 százalékát, több mint 108 ezer kérelmet a kamarai falugazdászok segítségével. Az előzetes ellenőrzés tapasztalatai is azt mutatják, hogy érdemes igénybe venni a NAK ingyenes szolgáltatását, a falugazdászok közreműködésével történő kérelembeadást: az előzetes ellenőrzés során a falugazdászok által benyújtott kérelmek mindössze alig több mint 12 százalékánál tártak fel problémát, az egyénileg beadott kérelmek esetén ez megközelítette a 24 százalékot, azaz majdnem minden negyedik kérelem hibás vagy hiányos volt, vagy az abban szereplő táblák felülvizsgálatára volt szükség.
(Forrás: NAK)