Száz éves a szentesi baromfi-feldolgozás

Agro Napló
Száz éve kezdődött el a Csongrád-Csanád megyei Szentesen az iparszerű baromfi-feldolgozás. Az üzem 1922-ben nyílt meg, és a két világháború között Európa-szerte jelentős vállalkozássá vált.
Fotó: Facebook/Hungerit Zrt. Baromfi Mintabolt Csongrád

Ennek a kerek évfordulónak az alkalmából és az elért sikerek megünneplésére gyűltek össze szeptember 23-án, Szentesen, a Hungerit Zrt. és a város vezetésének meghívására a baromfitermékek előállításában, és vásárlókhoz való eljuttatásában kulcsszerepet játszó beszállítók, kereskedelmi és szolgáltató partnerek, illetve a szakhatóságok képviselői, akikkel közösen az évtizedek során Szentes az egyik központjává vált a magyarországi baromfi-feldolgozásnak.

„Az elmúlt száz évben nagy változások zajlottak le a baromfitenyésztésben és a szentesi iparszerű baromfi-feldolgozásban egyaránt. A történelmi viharok átalakulásokat, tulajdonosváltásokat hoztak, de a baromfi-feldolgozás mindezek ellenére fennmaradt Szentesen és ma a Hungerit Zrt. tekinthető a tevékenység helyi örökösének.”

– mondta Volosinovszki János, a Hungerit Zrt. vezérigazgatója a szeptember 23-i centenáriumi ünnepségen és külön köszönetét fejezte ki az elmúlt évtizedekért Szentes minden polgárának, a város vezetésének, valamint a vállalat dolgozóinak és partnereinek.

Fotó: Volosinovszki János, Hungerit Zrt. 

Beszédében Volosinovszki János kitért arra, hogy a szentesi szakemberek híresek arról, hogy bátran alkalmaznak a hazai versenytársak által még nem használt megoldásokat. Ezek között kiemelendő, hogy Magyarországon Szentesen készítettek először iparszerűen baromfivirslit és szintén itt gyártottak elsőként készre sütött, panírozott baromfitermékeket 1990-ben. Az újításokra, a termékfejlesztésre, a modernizálásra ma is kiemelt figyelmet fordít a vállalat, és Valdor márkanév alatt folyamatosan jelennek meg új, a fogyasztói igényeket kiszolgáló, magas minőségű baromfihús-készítményekkel a piacon.

Hozzátette, hogy az elmúlt bő egy évben jelentős kapacitásbővítéseket hajtottak végre a Hungeritnél. Az új panírüzem tavaly októberi beindításával évi 11.000 tonnára sikerült növelniük az előállított termékmennyiséget, és ezzel a legnagyobb hazai gyártókká léptek elő ebben a szegmensben. Hasonló volumenbővítést értek el a szentesi kacsasütő beruházás megvalósításával, melynek köszönhetően megnövelhették a kínálatukat, és a vállalat eddigi 2 millió darabos kacsasütő teljesítményét további 1 millióval emelték. A Hungerit kacsavágó kapacitása jelenleg az egyik legnagyobb egész Európában és a csirkefeldolgozásban is élen járnak, amit az elmúlt időszakban a munkafolyamatok piaci igényekre hangolt átalakításával tettek még hatékonyabbá.  Ezzel kiemelkedő mennyiségben, éves szinten már 20 millió csirke feldolgozását végzik el az üzemben, ahonnan a cég jelenleg több mint 20 országba szállítja a kiváló minősítéssel rendelkező termékeit. Ezek közül a legfontosabbak az angol, a német, a román, az osztrák és cseh piacok.

A vállalat továbbra is a fejlődésre, a fejlesztésekre koncentrál, és már előkészítés alatt állnak a soron következő beruházásai. Mind a csirke-, mind a kacsaágazatukban terveznek telepátalakításokat és -fejlesztéseket, valamint telepvásárlásokat, míg a következő időszak legjelentősebb beruházása egy új csirkevágóhíd létrehozása lesz. A tervezés előrehaladott állapotban van és a jelenlegi elképzelések szerint jövőre elindulhatnak a kivitelezési munkálatok. Az új üzem a tervek szerint 2025-től éves szinten 40 millió csirke vágására lesz képes, a legmodernebb technológiai megoldások alkalmazása mellett – értesült a közleményből az Agro Napló.

Ezen felül Volosinovszki János fontosnak tartotta elmondani, hogy az alapanyag és a megfelelő technológia igazából semmit sem ér felkészült, lelkes kollégák nélkül, akik napi szinten működtetik az üzemet. Ma közel 2000 dolgozóval folyik a termelés, akiknek a munkáját mind anyagi, mind erkölcsi szempontból igyekeznek elismerni. A stabil, megbízható munkahely biztosításával, a munkakörülmények folyamatos javításával, a bérek jelentős emelésével és a kiegészítő juttatások mind szélesebb körének alkalmazásával járultak hozzá az elmúlt időszakban a dolgozók elégedettségének növeléséhez. Legutóbb a lakossági rezsinövekedést kompenzálták a rendkívüli kiegészítő juttatás kifizetésével.

A 100. évforduló kapcsán dolgozóira is külön gondolt a cég: kifejezetten nekik szánt, őket középpontba állító ünnepi programra készülnek, mert nélkülük a szentesi baromfi-feldolgozás akárcsak régen, most is elképzelhetetlen lenne. A vásárlók a centenáriumot kísérő promóciók révén kapcsolódhatnak be a 100 éves évforduló megünneplésébe, amelynek alkalmából valamennyi, a Hungerit által gyártott Valdor termék is jubileumi csomagolást kap.

Az ünnepségen a Hungerit Zrt. emlékplakettel és oklevéllel köszönte meg baromfitenyésztő partnereinek, hogy tevékenységükkel hozzájárultak a szentesi iparszerű baromfi-feldolgozás sikereihez, míg Szabó Zoltán, Szentes város polgármestere átadta a Hungerit Zrt. vezérigazgatójának azt az oklevelet, mely tanúsítja, hogy a szentesi iparszerű baromfi-feldolgozás felvételre került a Szentesi Települési Értéktárba.

 

 

(Forrás: Hungerit Zrt.)

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Kevesebb lett a húsevő?

Kevesebb lett a húsevő?

Tavaly kevesebb állatot vágtak le a vágóhídakon, mint az előző évben – derül ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) összesítéséből.

Még egy megyét elért a madárinfluenza

Még egy megyét elért a madárinfluenza

Csongrád-Csanád megyében is magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóri...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?