Már félidőnél tart a tervezés a Nyírség vízpótlása ügyében

Agro Napló2022. november 23. 09:03

Éppen 1 évvel ezelőtt indult el a vízügyi ágazat által az a vízpótlási tervezési projekt.

Fotó: Facebook/Országos Vízügyi Főigazgatóság – OVF

A projekt keretében a tervezett fejlesztések közvetlen célkitűzése:

  • a felszíni vízhiány enyhítése – mind ökológiai, mind mezőgazdasági szempontból,
  • a Nyírség területének sajátosságaihoz illeszkedő vízgazdálkodási, illetve
  • tájhasználati beavatkozási módszerek kialakítása,
  • a gazdálkodási feltételek, és az ökológiai állapot javítása.

A Nyírség fejlődését, a lakosság életminőségének és a vízgazdálkodásnak a javítását, valamint a természeti állapotok megóvását, illetve a vízvisszatartást támogató projekt költsége megközelítőleg 2,8 Mrd forint, a fizikai zárásának tervezett határideje pedig 2023. november vége – értesült a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara közleményéből az Agro Napló.

A műszaki beavatkozások alapvetően 5 csoportba sorolhatók:

  • A Tiszából zárt vezetéken (kb. 105 km) víz feljuttatása a Nyírség gerincére, onnan gravitációsan a meglévő csatornahálózaton kerül ellátásra a vízgyűjtő felszíni vízzel.
  • A folyamatosan érkező vizek egy részét a mederben, másik részét állandó tározókban kerül tartalékolásra a vízben szegényebb időszakokra, illetve az öntözési és egyéb vízigények folyamatos kielégítésére.
  • A csatornahálózat oldalágain a mélyebb részeken helyi vízvisszatartás valósul meg (összesen 259 hely előzetes vizsgálata történt meg).
  • A meglévő vízgazdálkodási rendszer teljeskörű rekonstrukciója (csatornák, műtárgyak, meglévő tározók).
  • A jelenlegi monitoring hálózat kibővítése és az üzemirányítás fejlesztése, aminek segítségével a beavatkozások okozta hatások megfigyelhetővé válnak.

További részletek, úgy, mint a tervezett műszaki tartalom, a tervezett új víztározók főbb műszaki jellemzői, a jelenlegi vízgazdálkodási rendszer tervezett rekonstrukciója, elérhető az Országos Vízügyi Főigazgatóság portálján, ide kattintva

 

(Forrás: NAK)

Címkék:
mezőgazdaság, agrárgazdaság, öntözésfejlesztés, projekt, gazdaság, mezőgazdasági piac, vízügy, országos vízügyi főigazgatóság, tisza, vízpótlás, nyírség, ökológiai állapot, vízgazdálkodási rendszer,