Agro Napló • 2023. január 16. 12:02
Az eddigi szabályozási gyakorlat szerint a területalapú támogatás csak a mezőgazdaságilag művelt területeken volt igénybe vehető, ahol a minimumkövetelményeket betartották.
Az új hazai megközelítés – kihasználva az uniós szabályok változását – több területtípus bevonására ad lehetőséget a támogatásban részesíthető területek körébe – értesült a Feldman Zsolt mezőgazdaságért felelős államtitkár Facebook oldalán közzé tett tudnivalókból az Agro Napló.
- jelenleg nem támogatott, de agro-ökológiai szempontból értékes biotópok (vizenyős területek, fasorok, stb.);
- jelenleg támogatott területen létrehozott új agro-ökológiai területek.
Fontos azonban, hogy ezeken a területeken is érvényesülnie kell a jogszerű földhasználat szabályainak! – tette hozzá az államtitkár.
Ezentúl tehát támogathatóak lesznek azok a jelenleg művelés alatt nem álló területek, illetve tájképi elemek is, amelyeket:
- Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ) vagy az agrár-ökológiai program (AÖP) keretben kell fenntartani,
- más kötelezettségek miatt korábban (pl. Natura 2000 előírások, erdősítés, stb.) nem feleltek meg a támogatható hektár fogalmának,
- korábban szántóként vagy gyepként hasznosítottak, de a jövőben átalakítják fás sávvá, vizes élőhellyé vagy a fent felsorolt területtípusok bármelyikévé.
A felszínborítási adatbázisok alapján, figyelembe véve a tulajdonosi, illetve földhasználati jogosultságok heterogenitását is, a várható területnövekedés 100.000 hektár körül valószínűsíthető.
Ehhez a lehetőséghez kapcsolódnak majd az Agro-ökológiai nem termelő beruházások (RD21) és Agro-ökológiai földhasználat-váltást ösztönző program (RD22) is a vidékfejlesztési támogatások körében.
2023-tól azonban több érdemi változás is várható a területalapú támogatási rendszerben az uniós szabályozás szigorodása és változása miatt.
(Forrás: Facebook/Feldman Zsolt)