Agro Napló • 2023. február 8. 09:23
Számottevő karbantartást követően az érintettek jövő hét közepétől használhatják újra az antibiotikum felhasználást bejelentő rendszert.
Amint azt a Nébih korábban megírta, a tavalyi év tapasztalatai alapján több újítást is bevezetnek az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben. A fejlesztésnek szintén kiemelt célja, hogy a jelentések adattartalma igazodjon az Európai Uniós adatszolgáltatási kötelezettséghez*.
Az érintettek a jelentéseket továbbra is a Nébih Ügyfélprofil Rendszerén rögzíthetik. A megújult felület jövő hét közepétől áll majd rendelkezésre, és többek között – nem bővítve, de – új bontásban tartalmazza az állatfajokat, kiváltva ezzel a pontos életkor rögzítésének kötelezettségét. Számos további, az adatminőség javítását, valamint a rugalmasabb adatkitöltést célzó fejlesztés is élesedik. Előbbi körbe tartozik a tenyészetkódok és formájuk validálása, így mostantól a rendszer figyelmeztető üzenetben jelzi a felhasználóknak, ha hibás tenyészkóddal próbálnak adatot rögzíteni. A kitöltést könnyítő funkciók között említhető, hogy lehetővé válik a korábbi jelentések másolása – értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményéből az Agro Napló.
A meghatalmazottak számára is egyszerűbbé válik a bejelentés: ők a jövőben legördülő listából választhatják ki, hogy aktuálisan mely tenyészet adatait szeretnék felvinni. További változás, hogy az antibiotikumos takarmányok esetében ezentúl a rendelvényen szintén szereplő állatgyógyászati bekeverési arányt is meg kell majd adni. Azoknak pedig, akik elmulasztják véglegesíteni jelentésüket a határidő lejárta előtt értesítőt küld a rendszer ügyfélkapus tárhelyükre.
Bár az EU-felé az antibiotikumfelhasználásról kell adatot szolgáltatni, így a rendszer is ennek gyűjtésére szolgál, jelentős igény mutatkozott tavaly a „nullás bevallás” lehetőségének megteremtésére. A felhasználók kérésének megfelelően jelen fejlesztéssel ez a funkciót is elérhetővé vált a rendszerben.
A megújult felületet jövő hét közepétől használhatják az érintettek, melyben a januárra vonatkozó jelentéseket – 15-e helyett – egész február végéig rögzíthetik.
Kapcsolódó jogszabály:
*2021/578/EK rendelet
2022/209/EK rendelet
(Forrás: Nébih)