Agro Napló • 2023. március 27. 11:15
Közel 20 részes videósorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) az új Közös Agrárpolitikáról (KAP).
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamarának (NAK) meghatározó szerepe van abban, hogy megismertesse az új agrártámogatási rendszert a gazdálkodókkal, az agrár- és élelmiszergazdaság szereplőivel.
Ezt a tájékoztató tevékenységet szolgálja az a közel 20 részes videósorozat, amely többek között bemutatja az új Közös Agrárpolitika (KAP) történetét, finanszírozását, pilléreit, ismerteti a közvetlen támogatásokat, az új KAP zöld felépítményét – benne az új támogatható területekkel, a feltételességgel és az agro-ökológiai programmal. Foglalkozik a fiatal gazdák támogatásával, a termeléshez kötött támogatásokkal, valamint a 80 százalékra emelt nemzeti társfinanszírozás révén minden eddiginél nagyobb vidékfejlesztési forrással – értesült a NAK közleményéből az Agro Napló.
A rövid, pár perces videók a következő néhány hétben folyamatosan jelennek meg a NAK portálján, illetve Győrffy Balázs, a NAK elnökének Facebook-oldalán és Youtube-csatornáján.
A Kamara portálján rendszeresen frissülő gyűjtőoldalon (https://www.nak.hu/kap-2023-2027) ismerteti a Közös Agrárpolitikával kapcsolatos tudnivalókat, az új támogatási formák részletfeltételeit. Az Agrárminisztériummal együttműködésben országszerte gazdafórumokat szervezett, és több tájékoztató kiadványt is megjelentetett. Ilyen az a rövid, közérthető összefoglaló a Közös Agrárpolitika 2023–2027 közötti támogatásainak főbb elemeiről, amely az egységes kérelem benyújtáshoz szükséges leglényegesebb információkra fókuszál. Emellett már tanulmányozható a feltételesség szabályrendszeréről, a termeléshez kötött támogatásokról, az agro-ökológiai programról, illetve a mezőgazdasági tevékenységüket megkezdő fiatal termelők támogatásáról szóló kiadvány is. Továbbá elérhető egy KAP-kalkulátor is, ahol a termelők saját gazdaságukra szabva kiszámolhatják várható támogatásukat.
Mindezek mellett a Kamara falugazdászai szakmai és technikai segítséget nyújtanak minden hazai gazdálkodónak, hogy sikeresen megfeleljenek az új elvárásoknak, és a legjobb döntéseket hozzák meg a támogatások igénylésekor. Továbbá az egységes kérelmek beadásának időszakban készséggel állnak a gazdák rendelkezésére a támogatásigénylések benyújtásában.
(Forrás: NAK)