Agro Napló • 2023. április 26. 08:48
Az Európai Bizottság Digitális Európa Programjának keretében tagállami társfinanszírozással öt Európai Digitális Innovációs Központ (European Digital Innovation Hub – EDIH) kezdheti meg működését Magyarországon.
Az Európa-szerte immár több, mint 150 taggal rendelkező hálózat célja, hogy a kis- és középvállalkozásokat, valamint a közszféra szervezeteit támogassa a digitális átállásban akár térítésmentesen is igénybe vehető képzéseken és tanácsadási szolgáltatásokon keresztül. A programban részt vevő öt EDIH (Agriculture, Artificial Intelligence, Data, DigitalTech, High Performance Computing) Budapesten mutatkozott be a nagyközönségnek EIT Digital irodájában. Az Agro Napló is részt vett az eseményen.
Az Európai Unió ambiciózus célokat tűzött ki a digitalizáció kapcsán 2030-ra. Többek között azt, hogy a kkv-k 75 százaléka használja a felhőszolgáltatásokat, a mesterséges intelligenciát, tudjon kezelni nagy adathalmazokat, illetve több mint 90 százalékos arányban legalább alapszinten alkalmazza intenzíven a digitális eszközöket. Ennek támogatása érdekében létrehozták az Európai Digitális Innovációs Központok hálózatát, amely a 2021 és 2027 közötti időszakban segíti elő a tagországok gazdaságainak és társadalmainak digitális fejlődését.
A magyar kkv-k és a közszféra szervezetei a jövőben öt hazai EDIH-hez is fordulhatnak, ha versenyképességüket, hatékonyságukat és működésüket digitális megoldások alkalmazásával szeretnék fejleszteni, és ennek kapcsán tanácsot kérnének, vagy fejlesztenék vonatkozó kompetenciáikat. A magyar EDIH-ek a mesterséges intelligenciától az adatgazdaságon, az agrárdigitalizáción, a nagy teljesítményű számítógépen keresztül egészen a kiberbiztonságig a digitális technológiák egész sorában való könnyebb eligazodásban, azok megfelelő üzleti alkalmazásában segítik a hazai gazdaság gerincét alkotó kkv-kat és a közszféra szervezeteit.
Dr. Balla István, az Agrár EDIH konzorciumvezetője, a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője Budapesten beszél a feladatokról és az eszközökrőlAz Agrár-EDIH (Agricultural European Digital Innovation Hub) szolgáltatásaival elősegíti a mezőgazdasági vállalkozások digitális transzformációját, az infokommunikációs technológiák alkalmazásának elterjedését, valamint az adatgyűjtésre és -elemzésre alapuló agrárszaktanácsadási, döntéstámogatási módszertanok és gyakorlatok fejlesztésével hozzájárul a hatékonyabb és fenntarthatóbb gazdálkodás megvalósításához.
Dr. Balla István, az Agrár EDIH konzorciumvezetője, a GAK Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője elmondta, hogy a cél a kis- és közepes gazdaságokban termelők digitális- írástudásának és jártassági szintjének javítása.
Az Agrár EDIH szolgáltatásaival támogatja
- a mezőgazdasági termelők digitális transzformációját,
- a digitális eszközök és szolgáltatások alkalmazásának terjedését, valamint
- az adat alapú agrár szaktanácsadás módszertanának fejlesztésével a szaktanácsadók szakmai felkészítését.
A szolgáltatásokkal növelni szeretnék a mezőgazdasági vállalkozások digitális képességét és a digitális technológiákba vetett bizalmukat - mondta.
A gödöllői gazdász szakember kiemelte, hogy az Agrár EDIH alapoz a Digitális Agrár Stratégia (DAS) programjára, ezen belül a Digitális Agrárakadémia (DAA) tapasztalataira. A DAA képzési folyamata biztosítja, hogy a digitális ismeretekkel nem rendelkező mezőgazdasági termelők és az élelmiszergazdaság szereplői megismerhessék az agráriumban elérhető digitalizációs megoldásokat.
Dr. Balla István az alábbi fontos DAA-területeket is felsorolta előadásában, amelyek alapul szolgálnak majd az AEDIH rendszer fejlesztésére is
- Digitális szolgáltatások, eszközök működését bemutató tudásbázis
- Digitális bemutató gazdaságok kiválasztása, bemutatása, képzések szervezése
- Digitális közszolgáltatások adatbázisa és bemutatása
- Digitális megoldás szállítók adatbázis létrehozása, karbantartása
Csurja Zsolt