Agro Napló • 2023. május 2. 11:01
Jól haladnak a Civaqua-program első ütemének kivitelezési munkái: a 15 km-es vezetékrendszer kiépítéséből már csak 600 méter van hátra, és a Tisza vize a Keleti-főcsatornán keresztül eljut Debrecenbe.
Papp László a beruházás „szívének” nevezett, Balmazújváros térségében lévő szivattyútelep építési munkálatainak megtekintésekor emlékeztetett arra, hogy a beruházással csaknem fél évszázados tervek válnak valóra: a Civaqua-program olyan térségi fejlesztést jelent, amely egyszerre biztosítja a vízgazdálkodás és a természetvédelem igényeinek kielégítését.
A polgármester kiemelte: a szivattyútelep-fejlesztést úgy oldották meg, hogy az ki tudja szolgálni a program második és harmadik ütemének beruházásait, amikor a Tisza vize eljut a Debrecentől keletre lévő erdős pusztákra, illetve az északkeleti mezőgazdasági területekre – értesült a közleményből az Agro Napló.
A sajtótájékoztatón elhangzott: a Civaqua-program első üteme a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében, 15,748 milliárd forintos európai uniós és hazai támogatásból valósul meg.
A mostani projektben folytatódik a rendszer vízellátását a Keleti-főcsatornából biztosító hajdúsági többcélú vízgazdálkodási rendszer szivattyútelep-felújítása egy új szivattyú beépítésével, valamint az ahhoz kapcsolódó új udvartéri nyomócsövek kialakításával.
A vízügyi szakemberek szerint a beruházás legnagyobb kihívása, hogy a Keleti-főcsatorna és a Bodaszőlő térségében megépülő, háromezer köbméteres kiegyenlítő tározó között 63 méter a szintkülönbség. Ez azt jelenti, hogy az új szivattyúnak a csaknem 15 kilométeres szakaszon magasabbra kell felemelni a vizet, mint amilyen magas a debreceni Református Nagytemplom tornya – hangzott el a tájékoztatón.
Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere azt mondta, a beruházással jelentős vízfelületet alakítanak ki a józsai városrészben, ami a véderdő-telepítéssel jelentősen hozzájárul a térségben élők életminőségének javulásához.
(Forrás: MTI)