Már a kéknyelv-járvány miatt is aggódhatunk?

Agro Napló2023. december 6. 14:42

Hollandiában szeptember elején kitört, majd más országokra is átterjedt a kéknyelv-járvány. A mentes státuszunk megőrzése érdekében a Nébih elrendelte a Magyarországra szállított szarvasmarhák vizsgálatát.

A Nébih – a betegség leghosszabb lappangási idejét figyelembe véve – 2023. júliusától Magyarországra érkező fogékony állat szállítmányok vizsgálatát írta elő. Az érintett 59 szállítmánnyal érkezett csaknem 3800 szarvasmarhából a vizsgálat idején már csak mintegy 1150 állatot tartottak hazánkban, a többit ún. harmadik országokba exportálták. 

A vármegyei kormányhivatalok bevonásával és közreműködésével összesen csaknem 1700 mintavétel és laboratóriumi vizsgálat történt, mely a másik tagállamból érkező szarvasmarhákkal együtt tartott állatokat is érintette. Idáig öt tenyészetben összesen tizenöt holland származású nem vakcinázott állatnál igazolódott, hogy korábban találkoztak már a vírussal, megfertőződtek és áthangolódtak. Bár ezen szarvasmarhák fertőzésveszélyt nem jelentenek, de az eredmények mindenképp azt mutatják, hogy Magyarország kéknyelv-betegség mentességének megőrzése szempontjából kulcsfontosságú a megelőzés: a vírus terjesztésében szerepet játszó szúnyogok elleni védekezés, valamint a karantén előírások szigorú betartása – értesült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményből az Agro Napló.

A Nébih információi alapján a korlátozások bevezetése óta sem szarvasmarha, sem juh vagy kecske szállítmány nem érkezett Magyarországra Hollandiából, valamint más tagállamok fertőzött területeiről. A fertőzést közvetítő törpeszúnyogok aktivitási időszaka a hideg idő beköszöntével megszűnt, de a hivatal felhívja a gazdálkodók figyelmét, hogy az érintett országokból származó állatok vásárlása esetén különös gondossággal járjanak el, az előírt kezeléseket, vizsgálatokat, karanténozást minden esetben teljesítsék. 

A kéknyelv-betegség mentes státusz elvesztése kereskedelmi korlátozásokat jelenthet a fogékony kérődző állatok tekintetében.

(Forrás: Nébih)

Címkék:
állattenyésztés, szarvasmarha, agrárgazdaság, nemzeti élelmiszerlánc-biztonsági hivatal (nébih), állattartás, gazdaság, állategészségügy, kecske, juh, mezőgazdasági piac, haszonállat, kéknyelv-betegség, állatvédelem,