Az Agritechnica kiállításon tapasztalható mezőgépfejlesztési trendek

Agro Napló
Az Agro Napló idén is meghívást kapott az Agritechnica előnapjaira, ahol több mint 60 cég ismertette a kiállítási újdonságait. A novemberben megrendezésre kerülő seregszemle tekintélyes méretéről árulkodik a 47 országból érkező több mint 2700 kiállító. Lapunk a következő számaiban folyamatosan ismertetjük a magyar gazdák számára fontos fejlesztéseket. Jelen cikkünk célja, hogy átfogó képet nyújtsunk a mezőgépfejlesztési innovációk irányvonalairól, melyet Prof. Dr. Karlheinz Köller, a hohenheimi egyetem professzora ismertetett.

Traktorok

Az erőgépek vonatkozásában a legfontosabb fejlesztések a motorok területén zajlanak. A vezető gyártók a legnagyobb energiát a 2014-től érvénybe lépő, nagyon szigorú károsanyag-kibocsátási norma teljesíthetőségére fordítják. Ez a munka nemcsak a motorgyártók költségvetését terheli jelentősen, hanem a vevőknek is érezhető áremelkedésben nyilvánul meg.

Megjelent a mezőgazdaságban is az első hibridjármű. Az elektrohibrid jellegű teleszkópgémes rakodó zárt térben károsanyag-kibocsátás nélküli üzemmódban dolgozhat, épületen kívül egy dízelmotorral hajtható, amely egyidejűleg egy generátort is működtet.

A nagy teljesítményű traktorok mellett már a kisebb teljesítménykategóriába tartozó kommunális, és különleges erőgépeket is teljesítmény-elágazásos fokozat nélküli váltókkal látják el, így ezekkel is hatékonyabb a munkavégzés.

Megszületett az első terhelés alatt kapcsolható kardántengely-hajtás, amely mind a hátsó, mind a mellső TLT-k esetében alkalmazható. Növeli a termelékenységet és csökkenti a hajtóanyag-fogyasztást.

A maximális vezetési és utazási komfortot a teljesen lengéscsillapított vezetőfülkék biztosítják, amelyek az optimális kilátást nyújtó üvegezéssel és az éjszakai munkáknál nappali fényt eredményező világítótestekkel vannak ellátva. A rugózott vezetőülések és ergonómiailag legkorszerűbben kialakított kezelőberendezések teszik lehetővé az emberkímélő munkavégzést.

Az ISOBUS rendszerre alapozott TIM (Tractor-Implement-Management) programmal a teljesítményarányos sebességszabályozás már kiterjeszthető szinte az összes fontosabb gépkapcsolásra, így a rendfelszedők mellett többek között a bálázókra, burgonyafelszedőkre, hígtrágya-kijuttatókra és a szilárd műtrágyaszórókra. Ennek következtében nő a területteljesítmény, a hatásfok és kisebb a gépkezelő leterheltsége.

Talajművelés

A különböző talajművelési eljárásokhoz, úgymint a forgatásos vagy forgatás nélküli technológiákhoz a kívánság szerinti eszközök a gazdaságossági és az ökológiai elvárásoknak megfelelően rendelkezésre állnak. A fejlesztés elsősorban a GPS-szel történő vezérlésre, az automatikus mélységszabályozásra, a pontos kiemelés-leeresztés műveletére fókuszál.

Megfigyelhető, hogy a tradicionális ekegyártók mellett új márkák is megjelentek, ami nem elsősorban a szántás reneszánszát, inkább az érintett cégek portfólió bővítését jelentik üzletpolitikai célból. A jövőt tekintve erősödik a sávos művelés (Strip Till) irányába történő elmozdulás, ez főleg a kukorica termesztésénél a sávműveléssel egyidejűleg kijuttatott hígtrágyázásra irányul.

Vetés

A vetőgépeknél tovább terjed az elektronikus szabályozó- és vezérlőrendszer alkalmazása, melynek segítségével optimalizálható a tőtáv és a vetési mélység beállítása. Előtérbe kerülnek a mulcsvetőgépek starterműtrágya-kijuttatóval ellátva.

Megjelent egy teljesen újszerű művelőnyom-kialakító berendezés, amely egy terminál segítségével egyszerűsíti a sorelzárást és biztosítja a magadagolás, a nyomszélesség, a nyomtávolság beállítását.

Ugyancsak újdonság az a kombinált vetőgép, amely a sorbavetésűeknél és a szemenkénti vetésnél is egyaránt használható. Ezzel a többcélú konstrukcióval csökkenthetők a beruházási és a műveleti költségek.

A kalászosok és a repce szemenkénti vetésére jelent megoldást egy központi mennyiségszabályzású magadagoló berendezéssel ellátott pneumatikus szemenkénti vetőszerkezet, amely 12 km/h sebességgel akár 240 mag/m2

sűrűségnek megfelelő magmennyiséget is képes kivetni 15 cm-es sortávolság esetén.

Műtrágyázás, permetezés

A szilárd műtrágyaszórás területén világújdonság a szórásegyenletesség automatikus online követése és a szórásszélesség automatikus beállítására szolgáló mikrohullámú berendezés.

A permetezőgépeknél a fejlesztési trend a még szélesebb szórókeret és a még nagyobb tartálytérfogat kialakítása valamint a még nagyobb munkasebesség elérése.

Nő az önjáró permetezőgépek szerepe, amit a még nagyobb területteljesítmény elérése indokol. Fontos fejlesztési szempont az alkalmazástechnikai és környezetvédelmi igények teljesítése, ami elsősorban a vegyszerfeltöltésnél kíván új, automatikus megoldásokat.

Kombájnok, betakarítógépek

A kombájnfejlesztés iránya kalászos gabona esetén az áteresztőképesség további növelése akár 80 t/h teljesítmény közelébe. Ennek érdekében történik a cséplő- és szalmaleválasztó rendszer átalakítása, a vágóasztal munkaszélességének növelése, ami már eléri a 12 métert is, és beépítésre kerülnek a 440 kW (600 LE) körüli teljesítményű korszerű dízelmotorok.

Fontos szempont továbbá az ürítés szinkronizálása és automatizálása a kombájnnal párhuzamosan haladó szállító járműhöz.

A kombájnfejlesztésben új út a szalmarázó tengelyek fordulatszámának automatikus változtatása az átáramló szalmamennyiségtől és az oldaldőlés szögétől függően. A magfelhordó elevátor kiömlő nyílásánál pedig egy kamerarendszerrel folyamatosan lehet figyelemmel kísérni a szemtörés alakulását.

A szálastakarmány betakarításnál továbbra is törekednek a kaszálógépek munkaszélességének növelésére. A rendfelszedő kocsikat kormányzott futóművel látják el. A szögletes nagybálázóknál újszerű kétrészes dugattyús tömörítőszerkezetet vezettek be, és továbbfejlesztették a bálakötözés műveletét.

Mindebből kitűnik, hogy az innováció a mezőgépek fejlesztése területén is folyamatos és látványos. Ez azonban csak akkor járul hozzá a teljesítmények növeléséhez, ha olyan kvalifikált, az innovációkra fogékony szakemberek használják, akik a fejlesztések adta előnyöket a gépek üzemeltetése során képesek kihasználni.

-an-


Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
AGRITECHNICA 2022 will not take place

AGRITECHNICA 2022 will not take place

Due to the deteriorating pandemic situation and the current official regulations, the conditions for hosting a world leading agricultural machinery ex...

Trends in soil cultivation

Trends in soil cultivation

The challenges facing soil cultivation technology are considerable – crop production, phytosanitary and soil protection requirements must be given equ...

Trends in tractors

Trends in tractors

For years, Agritechnica has been regarded as the world's most important platform for innovations in agricultural machinery, not least because of the A...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?