A mák gyomirtása

Agro Napló
A mák növekedése fejlõdésének kezdetén, egészen a szárbaindulás stádiumáig, nagyon lassú. Ez a növényfaj sajátossága. Gyomelnyomó hatására 8-10 leveles fejlettségig nem számíthatunk, ezért a kora tavasztól folyamatosan kelõ gyomokkal nem tudja felvenni a küzdelmet. A vontatott növekedéshez társai még a növény fokozott herbicid-érzékenysége, amelyet a gyomirtószerek alkalmazásánál elsõdlegesen figyelembe kell venni.

A február végén, márciusban elvetett mákban tömegesen csírázhat a nagy széltippan, ebszikfû, pásztortáska, pipacs, mezei tarsóka, árvacsalán fajok, veronika fajok, március közepétől a vadrepce, repcsény retek és a kenderkefû.

Áprilistól megjelennek a melegigényes nagytestû gyomok, amelyek szinte párhuzamosai együtt fejlődnek a kibújt mákkal. Főbb gyomnövények: libatop-félék, disznóparéj-félék, keserûfû-félék, kakaslábfû, fakó muhar, zöld muhar, köles. A mák fejlődését és a betakarítást a fent leirt gyomok, különösen a nagytestû libatop- és disznóparéj félék akadályozzák a legnagyobb mértékben. Évelő gyomként a mezei acat, folyondár szulák, egyszikûek kőzül a tarackbúza téphet fel nagy borítással.

A fent leírtak érzékeltetik, hogy a lassú fejlődés és a gyomirtószer iránti érzékenység miatt a gyomirtást nem lehet egy-két hosszabb hatású gyomirtószerrel, illetve mechanikai gyomirtással (kapálás, sarabolás, stb.) megoldani. A korai gyomosodás ellen célszerû egy alapkezelést adni, a későbbiekben pedig állománykezeléssel, illetve mechanikai gyomirtással kell a megfelelő gyommentességet biztosítani.

A herbicid kezeléseknél fontos az átfedések elkerülése, mivel a kétszeres dózis egyes készítmények esetében akár 100 %-os pusztulást is okozhat. A veszély a vetés után, kelés előtt (preemergensen) kijuttatott gyomirtószereknél fokozottabb, kelés után a sorokat Iázva már könnyebb a permetezőgép pontos irányítása. Gyakorlati tapasztalat, hogy a kelés előtti permetezéseknél célszerû a vetésre kereszt irányba kezelni, hiba esetén így nem egész sorok pusztulnak ki, csak a sorokból egyes tövek, amelyek kiesését a szomszédos tövek erőteljes növekedése termésben pótolni tudja.

Annak ellenére, hogy a mák az úgynevezett kiskultúrák közé tartozik, gyomirtására engedélyezett készítmények vannak forgalomban és a fejlesztések (az ICN támogatásával) ma is folyamatban vannak.

Jelenleg a mákban a következő gyomirtószerek engedélyezettek felhasználásra:

DICURAN 80 WP (80 % klórtoluron hatóanyag)

TOLUREX 50 SC (50 % klórtoluron hatóanyag; 2000-ben engedélyezték)

A herbicidek a mák pre- és posztemergens gyomirtására egyaránt felhasználhatók. Kijuttatásuk 300-400 l/ha vízmennyiséggel, a posztkezelésnél fontos 250-300 mikronos cseppmérettel, 2 bar nyomáson történjen.

Preemergens (vetés után, kelés előtti) alkalmazásuk a vetést követő 5 napon belül, gondosan előkészített, apró morzsás talajfelszínre történjen úgy, hogy az elvetett mákot legalább 2-3 cm-es talajréteg fedje. A herbicidek 2 %-nál alacsonyabb szervesanyag tartalmú talajokban nem alkalmazhatók. A kezeléseket követő zápor vagy hosszan tartó intenzív eső a hatóanyagot a kultúrnövény csírázási zónájába moshatja, ami a mák károsodását (legsúlyosabb esetben akár 20-30 %-os tőpusztulást) is okozhatja.

Alkalmazott dózis:

DICURAN 80 WP 1,2-1, 8 kg/ha

TOLUREX 50 SC 2,8 l/ha

Posztemergens (állomány-, a már kikelt gyomokra történő) permetezés a mák 6-8 leveles állapotában történhet. Nagyobb esők után meg kell vámi, amíg a mák levelén újra kialakul a viaszréteg (legalább 3 nap) és utána permetezzünk. A gyomirtószerek hatóanyaga a gyomnövények gyökerén és levelén keresztül egyaránt jól felszívódik. Leghatékonyabb gyomirtó hatást akkor érünk el ha a magról kelő egyszikû gyomok 1-3 leveles, a magrőf kelé kétszikûek 2-4 levelesek a kezelés idején.

A gyomirtó hatás a következő gyomokra terjed ki:

elsősorban az egyszikû gyomnövényeket irt, közülük is a fakó muhart. zöld muhart, nagy széltippant. Az előzőhöz hasonló mértékben írtja a kétszikû gyomok közül az árvacsalán fajokat, pásztortáskát, vadrepcét, repcsény retket, mezei tarsókát. A két legveszélyesebb gyom, a fehér libatop és a szőrös disznóparéj elleni hatása gyenge, ellenük javasolt kombinációs partnerként 1,5 kg/ha dózisban a Lentagran 50 WP. A fitotoxikusság veszélye miatt azonban fokozottan figyelembe kell venni, hogy csak száraz, mérsékelten meleg időben permetezzünk. Ugyanis mindkét gyomirtószer okozhat perzselést a mákon még optimális körülményeit között is, így ha nem vesszük figyelembe a fent leírtakat, könnyen kipusztíthatjuk mákunkat?

LENTAGRAN WP (50 % piridat hatóanyag)

Kijuttatása posztemergensen, a mák 6-8 leveles áIlapotában, 2-2,5 kg/ha dózisban, 350-400 l/ha vizzel, durva cseppek formájában történjen. Csapadék után legalább 3 nap elteltével permetezzünk, a meleg idő a herbicid fotoszintézis-gátló tulajdonsága miatt felgyorsítja a gyomirtó hatást.

A gyomirtószer az egyéves kétszikû gyomok többségét (disznóparéj-, libatop fajok, csattanó maszlag, egynyári szélfû, tarló-tisztesfû, mezei gyöngyköles, pásztortáska, ebszikfû, vadrepce, mezei tarsóka, gyakori gombvirág, subás farkasfog, kenderkefüvek, árvacsalán fajok, fekete csucsor, szerb tövis fajok) 2-4 leveles korban jól, elfogadható mértékben irtja. A repcsényretek, pipacs, szulák keserûfû ellen hatástalan.

A Lentagran WP-hez nedvesítőszert hozzáadni tilos !

Ha a gyomflóra szükségessé teszi, kombinálható Dicuran 80 WP 1,5-1,8 kg/ha-os vagy Tolurex 50 SC 2,8 l-es dózisával, fokozottan figyelve az esetleges perzselésre.

REGLONE (40 % diquat-dibromid hatóanyag)

Kijuttatása posztemergensen, a legújabb vizsgálatok eredményei alapján, korán, a mák 2-4-6 leveles állapotában történjen. Az eddigi javaslatok a mák 6-8-10 leveles állapotában történő kijuttatását tartották a legoptimálisabb időpontnak. A tavalyi évi kísérleteink megerősitették a korai kijuttatás kedvezőbb hatását, hiszen minél fiatalabb a növény, annál gyorsabban képes regenerálódni és normális életmûködést folytatni. Köztudott, hogy a Reglone tartamhatás nélküli, erősen perzselő hatású herbicid, hiszen eredetileg állományszárítóként került forgalomba. A zöld növényi részekre kerülve azok pusztulását okozza, kivéve néhány gyom (pl.: pipacs, füstike, kenderfû stb.) és a mák, amelyek “túlélik a kezelést. A máknál ezt a túlélési lehetőséget a viaszos levél biztosítja. Ezért nem mindegy, hogy esés után a reglonos kezelésig mennyi idő telt el, hiszen az esőmentes, száraz napokon alakul ki a mák viaszrétege. Nagyon fontos betartani tehát. hogy csapadékos idő után 6-8 nap száraz, napos idő után permetezhetjük a mákot !

A _REGLONE kijuttatásánál másik nagyon fontos szempont a permetlé koncentrációja és a kijuttatott mennyiség. A kijuttatott permetlémennyiség 300 l/ha dózisban javasolt, ennek egy, de legalább 0,8 %-os töménységûnek kell lenni, hogy hatékony gyomirtást végezhessünk. Vigyázni kell azonban a rápermetezéssel, mert teljesen kipusztíthatjuk a mákot, ha többször rákezelünk egy permetezéskor. nagyon sok esetben lehet ilyet látni, pl. a táblák forgóján.

Fontos tudni a Reglon-nal történő kezeléseknél még, hogy a herbicid csak önmagában használható fel, durva cseppek formájában, nedvesítőszert hozzáadni nem szabad!

STARANE 250 EC (36% fluroxipir hatóanyag)

A készítménnyel a permetezés posztemergensen, 6-8 leveles mákban végezhető el. A gyomirtószer ajánlott dózisa 0,8-1 l/ha, 300 l/ha vízzel kipermetezve, durva cseppek formájában. Csapadékos idő esetén, valamint szélvihar után a kezelést 3-4 száraz, csapadékmentes nap elteltével lehet elvégezni, a növényt védő viaszréteg kialakulása után.

A herbicid hatékony a ragadós galaj, tyúkhúr, folyondár szulák, sövényszulák, kenderkefû-félék, árvacsalán-félék, keserûfû-félék, nefelejcs-félék. sóska-félék, csalán-félék, szeder-félék és a farkasalma ellen, azok 4-6 leveles fejlettségénél kijuttatva.

Meg kell jegyezni, hogy hûvös, 10 °C alatti hőmérsékleten kijuttatva hatása gyengébb és lassabban hat.

Egyéb lehetőségek:

1997-ben engedélyezték, majd egy évvel később visszavonták a MIKADO gyomirtó permetezőszer engedélyét mákban. A herbicid a mák 4-6 valódi leveles állapotában posztemergensen, magról kelő egy- és kétszikû gyomok ellen (kakaslábfû, köles fajok, muhar fajok, fenyércirok magról kelő alakja, egyéves szélfû, fehér libatop, fekete ebszőlő, lapulevelû keserûfû, árvakelésû napraforgó, parlagfû, selyemmályva, szerbtövis fajok, szőrös disznóparéj, vadrepce) alkalmazható. A herbicid felhasználásakor fitotoxicitásbeli problémák mutatkoztak egyes termesztésben lévő fajtákon, ezért a gyártó cég kérte, hogy az engedélyokiratból a mák kultúrában való felhasználás törlésre kerüljön.

Ha valaki úgy gondolja, hogy a fent említett készítménnyel akarja a mákot gyomirtani, eseti engedéllyel (amelyet az illetékes megyei Növényegészségügyi és Talajvédelmi Állomásoktól kell kérni) a herbicid kijuttatható.

Ugyancsak eseti engedéllyel gyomirthatunk mákban a PIVOT gyomirtó szerrel is. Több évig folyt kísérlet mákban a herbiciddel az országban. Kedvező eredményeket tapasztaltunk gyomirtó hatásban a készítménnyel, a mák elfogadható mértékben tûrte a herbicidet, a végleges engedélyezése azonban nem történt meg.

Ennek ellenére széles körben elterjedt a használata országosan, ezt mutatja a kért eseti engedélyek száma.

A PIVOT kijuttatása preemergensen, tehát vetés után kelés előtt történik. Gyomirtó hatása a magról kelő egy- és kétszikû gyomokra terjed ki: kakaslábfû, muhar félék, fenyércirok magról kelő alakja, vadköles, disznóparéj félék, libatop félék, keserûfû félék, laboda félék, csattanó maszlag, árvakelésû napraforgó, parlagfû, selyemmályva, egynyári szélfû, vadrepce. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azonban a herbicid mákon okozott káros hatását, amely visszafogott növekedésben és a virágzási idő kitolódásában nyilvánul meg.

A PIVOT mák kultúrákban történő felhasználásának a kedvező gyomirtási tapasztalatok ellenére a készítmény tartamhatása szab határt. Felhasználásakor figyelembe kell venni, hogy a területen betakarítás után őszi búza és őszi árpa, az ezt követő tavasszal kukorica, majd a következő évben napraforgó, cirok, a harmadik szezonban bármilyen növény vethető, de savanyú talajban (6 pH alatt) a cukorrépa károsodhat.

Győr-Moson-Sopron megyei

Növényegészségügyi és Talajvédelmi Állomás

Godáné Biczó Márta

gyomirtási szakelőadó

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?