A 2001-es esztendő ismét jelentős kihívások elé állította a gazdálkodó kollégákat. A 2000-es aszályos, hőstresszes év után másfajta problémákkal találjuk szembe magunkat. A 2001-es tenyészidőben a kukorica virágzásáig a Dél-Dunántúli régióban kedvező csapadék értékeket mértünk, azonban a július végi illetve augusztusi csapadék, mely egybeesik a kukoricaszemek kitelítődésével, rendkívül száraz volt. A szeptember ismét sok csapadékot hozott. Ennek megfelelően általánosságban elmondható, hogy a térségben egy jó közepes termésszinttel kell számolni. A tenyészidő végén hullott csapadék miatt ismét előtérbe került a hibridek közötti betakarításkori szemnedvességbeli különbség.
A fajtaválasztásnál kiemelt fontosságúnak tartjuk, hogy a fajták tulajdonságainak ismeretében a választást a mindenkori közgazdasági körülmények és lehetőségek ismeretében tegyük meg. Ehhez kidolgoztunk egy Dekalb profit kalkulációs modellt, mely segít az adott környezeti és közdazdasági körülmények között a legjövedelmezőbb hibrid kiválasztásában.
Első elem a mérhető tulajdonságok feltérképezése. Terméspotenciál, betakarításkori szemnedvesség. Az elmúlt évek változó időjárási kihívásai miatt kiemelt szerepet kap még a termésstabilitás mérése. Egyrészt mérünk egy termőhelyi stabilitást, mely egy adott hibrid egyazon évben különböző termőhelyi viszonyok közötti megbízhatóságát mutatja. Másrészt összehasonlítjuk a hibridek évjárat stabilitását.
A második elem a gazdálkodó közgazdasági környezetéből fakadó lehetőségeket veszi figyelembe. A szárítási költségeket (saját szárító, bérszárítás) illetve a terményértékesítési lehetőségeit (azonnali kényszerértékesítés, lehetőség tárolással a jobb ár eléréséhez).
Az idei Dél-Dunántúli eredmények alapján a saját szárítóval és tárolással rendelkező gazdálkodók esetében a prémium jövedelmezőséget adó hibridek a következők voltak: DK 440, DK 391, DK 537, DK 471.
Egy másik esetben bérszárítást és azonnali kényszerértékesítést feltételezve: DK 391, DK 440, DK 471, DK 366.
A mellékelt ábrán a már jól ismert, nagy felületen termesztett DK 386, AW 043, DK 471, DK 527 mellett felhívnám a figyelmet három új fajtára DK 391, DK 440, DK 537, melyek eredményeik ismeretében és a fentebb említett jövedelmezőségüknél fogva igazi prémium lehetőséget biztosítanak.
Számoljon velünk! A fent említett Dekalb profit kalkulációs modellel szívesen állunk a kollégák rendelkezésére.
Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a kísérletek beállításában segítséget nyújtó Kollégáknak, illetve kívánok minden gazdálkodónak egy sikeres, a Dekalb jövedelmezőségére épülő új termesztési évet.
Szanyi István
Monsanto Kereskedelmi Kft.