Kiszámíthatóság, hosszú távon stabil jövedelem és a szabad kapacitások lekötése – ezeket a lehetőségeket kínálja a gazdák számára az energianövények termesztése. Ez lehet akár rövid vágásforgójú fa-, akár energianád-ültetvény, de a PANNONPOWER pécsi biomassza tüzelésû erőmûve a mezőgazdasági melléktermékeknek is kínál piacot.
Magyarországon napjainkban mintegy 4,2-4,5 millió hektáron zajlik szántóföldi növénytermesztés, ugyanakkor több százezer hektárra tehető azon szántóterületek nagysága, ahol a jelenlegi támogatási rendszer mellett is csak nehezen biztosítható hagyományos szántóföldi kultúrákkal a nyereséges termelés. Ezeken a csekély termőképességû talajokon eredményesen termeszthetők viszont a fás és lágyszárú energianövények. A magas vízállású földeken elsősorban a fûzfélék, a vízzel kevésbé ellátott részeken a nyár, az akác vagy a miscanthus jöhet számításba. A szakemberek szerint hosszabb távon akár 300-400 ezer hektár rövid vágásfordulójú, fás szárú ültetvénynek is lehetne realitása Magyarországon.
A kínai nád néven is ismert miscanthus 15 évig életképes, a 3,5-4 méter magasra növő nádfajtát a teljes életciklus alatt a második évtől kezdve be lehet takarítani a növekedés ütemétől függően. A fás szárú energianyár kétévente éri el a betakarítási méretet. Mindkét növény jól tûri a szélsőséges időjárási körülményeket, és azokon a területeken is jó növekedési átlagot biztosítanak, ahol az élelmiszer alapanyagként számon tartott növényi kultúrákat nem lehet gazdaságosan termeszteni.
Az energiaültetvények létrehozásához nincs szükség a szántóföldi terület mûvelési ágának megváltoztatására, ami egyben azt is jelenti, hogy a szántóföldi növényekre járó támogatást ilyen ültetvényekre is megkapják a gazdák. Mivel az energetikai célú növények termesztési ciklusa hosszabb, eltér az egyéb szántóföldi kultúrák termesztési ciklusától, ami hozzásegíti a gazdálkodókat tevékenységük optimalizálásához: a betakarítás, vagy az ültetvényt övező kerítés karbantartása akkor végezhető el, amikor más szántóföldi munka nincs, így az ültetvény az eddig holt idénynek számító hónapokban is munkalehetőséghez juttatja a gazdákat.
A hosszú távú beszállítói szerződések révén kiszámítható és biztos pénzforrást jelent az energianövények termesztése, ami a folyamatosan változó piaci körülmények, a szélsőséges időjárás és az Európai Unió agrártámogatásainak várható csökkenése miatt egyre fontosabb szempont a gazdák számára. A PANNONPOWER Holding Zrt. évente több milliárd forintot költ el biomassza tüzelőanyagra, aminek jelentős része a térségben energianövényekkel gazdálkodó és a mezőgazdasági melléktermékeket hasznosító gazdálkodókhoz kerülhet.