A rendezvény lebonyolítására szolgáló első helyszínt a Dalmand Zrt. biztosította – ahol többek között az Agro Napló is részt vett –, míg két nappal később a Füzesabonyi Agrár Zrt. parcelláján mûvelte a földet a „mozgó cirkusz”. Július végére, sőt augusztus első hetére is jellemző volt a szeszélyes időjárás, és csapadékból sem volt hiány. Ez nagyban rányomta bélyegét a mûveletek elvégzésének minőségére. Öröm az ürömben, hogy az időjárási körülmény a bemutató első napján tökéletes volt.
A Nagy Talajmûvelő Show ötlete 2010-ben valósult meg, akkor még négy munkagép – KVERNELAND, LEMKEN, VÄDERSTAD, VOGEL-NOOT, valamint egy erőgép gyártó, a MASSEY FERGUSON – részvételével. 2011-re egy „újonc”, az AMAZONE is bekapcsolódott. Összesen tizenöt gépkapcsolatot (eke, rövidtárcsák, kultivátorok, lazító, kombinált vetőgépek) mutatott be a rendezőség szántóföldön, a gyakorlatban.
Az üzemeltetéshez szükséges erőgépeket – 13 kapcsolat esetében – idén is az Austro Diesel MASSEY FERGUSON gyártmányú gépei szolgáltatták. A maradék kettőt pedig az Austro Diesel kereskedők által is forgalmazott CHALLENGER gumihevederes erőgépek adták.
A szakmai tisztánlátást két kommentátor, Dr. Hajdú József és Dr. Gyuricza Csaba segítette. A feladatot megosztva egyenként mutatták be a gépkapcsolatokat, elsőként a traktorok, majd a vontatott munkaeszközök jellemzőit ismertetve. Az elhangzottakról kivonatos formában olvashatnak a gyártók szerinti csoportosításban.
Gazdaságosság és kényelem
A fenti cím univerzálisan elmondható minden, a rendezvényen felvonult MASSEY FERGUSON erőgépről. A bemutatón elsőként az MF 8690-es debütált, a világ egyik leggazdaságosabb és amellett a legkörnyezetkímélőbb traktora: 8,4 literes 370 lóerő maximális teljesítményû (2000 1/min fordulaton) közös nyomócsöves Sisu motorral szerelt. Fogyasztása 190 g/kWh, ez a szám a különböző munkafolyamatokban (Powermix fogyasztás – DLG felmérés alapján) 253 g/kWh, amely az eddigi mért összes traktor között a legalacsonyabb érték! Az erőgép mondhatni újgenerációs, az év végétől már a második generációs SCR kipufogógáz utókezelő rendszert alkalmazza, ami teljesíti a Tier IV-es normákat. Sebességváltója egy Dyna-VT fokozatmentes váltó, melynek segítségével a motorfordulat mindig az optimális tartományban van. Ezáltal lehetséges a kiemelkedően alacsony fogyasztás és rugalmas munkavégzés. A menetsebesség 0,03–28 km/h között a lassú (szántóföldi) és 0,03–50 km/h között (közúti) a gyors sebességtartományokban fokozatmentesen választható meg. DTM-mel (Dinamikus Traktor Menedzsment) is felszerelték, ami gyakorlatilag terhelés függvényében szabályozza a motorfordulatszámot a maximális teljesítmény érdekében, valamint ezzel egy időben minimalizálja a fogyasztást és a zajszintet. Csendes panoráma fülke (70 dB) jellemzi, Opti Ride fülkerugózással. A 8600-as sorozatból nem csak az MF 8690, de kisebb testvére, a szintén nagy vonóerő teljesítménnyel bíró (max. 320 Le) MF 8670-es is szerephez jutott. Ezek mellett a 7400-as sorozat egy típusát sem hagyták szó nélkül.
A forgalmazó az MF 6400-as sorozat legnagyobb és legkisebb tagját is elhozta. Az MF 6499 a nagy munkaszélességû munkagépek vontatására is alkalmas a maga 245 Le maximális teljesítményével. Testvére, az MF 6465 alacsonyabb, 135 Le maximális teljesítményre képes. Mindkét traktor számos közös jellemzővel bír, mint például az alacsony hajtóanyag-fogyasztás (200 g/kWh a főtengelyen mérve). További egyezés a 24/24 fokozatú Dyna 6 sebességváltó és a bal oldali választókaron elhelyezett Power Control kar. Hasonlóan az MF 8690-hez a két erőgépfülke zajszintje itt is figyelemre méltóan alacsony. Datatronic 3 fedélzeti elektronikával ellátottak, ami az információ kijelzésre, adatrögzítésre, programozásra stb. szolgál – tovább erősítve ezzel az ergonómiai kialakítást.
Korszerû munkaeszközök egy helyen
A Nagy Talajmûvelő Show munkaeszközei közül elsőként (és egyetlenként) a szántóföldi alapmûvelés gépe, a Packomat szántáselmunkálóval szerelt Kverneland LD 300 5 fejes váltvaforgató eke mutatkozott be, amit sorjában rövidtárcsák követtek. A Kverneland Qualidisc T félig-függesztett rövidtárcsa munkáját egy MF 8670-es segítségével mutatták be. A munkaeszköz 6 méteres munkaszélességgel rendelkezik, munkamélysége 2-15 cm között állítható hidraulikusan. 6 mm vastag, 565 mm átmérőjû, agresszív szögállású tárcsalevelekkel szerelt, ami a talajba hatolási képességet növeli. A tárcsák osztástávolsága 245 mm. A két tárcsasort a kiváló rögtörő és visszatömörítő hatással bíró Actipack tárcsás tömörítő henger követi. A munkaeszközzel tarlóhántás, tarlóápolás, magágykészítés, szántáselmunkálás, száraprítás-bekeverés végezhető.
A norvég gyártó Qualidisc T 6000 félig-függesztett rövidtárcsája
Tarlóhántásra, -ápolásra, kalászosok és repce alá 22-25 cm-es alapmûvelésre, sőt szántáskiváltására is kiválóan alkalmazható a 300 Le vonóerő igényû Kverneland CTS EVO kultivátor, lazító és henger kombináció. Munkaszélessége 3 méter, munkamélysége a kultivátor zónában 5–18 cm-ig, míg a lazító zónában 0–40 cm-ig terjedhet. A mélység beállítás elöl a kerekeken, és hátul a hengeren történik. Ez a kombinált munkaeszköz a talajszelvényt több lépcsőben képes átmûvelni, hogy nagyobb rögök ne kerüljenek a talaj felszínére. Egy menetben képes magágyat készíteni, így a legkisebb a talaj nedvességtartalmának vesztesége a mûvelés következtében. A három sorban elhelyezett kapák 330 mm-es osztással, csavarkötéssel vannak rögzítve a vázra, laprugós vagy nyírócsapos biztosítással. A vázmagasság 870 mm, a kapasorok távolsága pedig 750 mm, ami kiváló átömlési keresztmetszetet biztosít, így eltömődés-mentes munkavégzés valósítható meg. A lazítókések hidraulikusan kiemelhetők, így munkától függően a használata elhagyható. A rögtörésről és visszatömörítésről egy Cracker henger gondoskodik.
Jól fogadták a Nagy Talajmûvelő Show-n első alkalommal résztvevő AMAZONE munkagépeit a gazdák, – igaz ehhez kétség sem fért. A gyártó – hasonlóan társaihoz – három munkaeszköz bemutatására kapott lehetőséget. Elhozta többek között a Centaur Super nehézkultivátor család 4001-2 tagját, valamint a Cenius függesztett szántóföldi kultivátorát. A Cenius három gerendelyen elhelyezett kapasora intenzív munkát végez 5-35 cm mélységben. A cserélhető kapafejek megfelelő rugalmasságot biztosítanak minden munkamélység tartományban. A kapasorokat követő két tárcsasor a nagy mennyiségû szármaradvánnyal is képes megbirkózni, hátsó tömörítőhenger pedig lezárja a mûveletet, megőrizve ezzel a nedvességet a talajban. A kultivátorok mellett nem maradhatott el az AMAZONE rövidtárcsa kínálatában szereplő 6 m munkaszélességgel bíró Catros+ félig-függesztett rövidtárcsa sem. Hidraulikusan felhajtható, két sorban elhelyezett gerendellyel szerelt. Újdonság az elődjéhez képest, hogy a Catros+ változaton nagyobb, az eredetileg 460 mm helyett 510 mm átmérőjû csipkés tárcsaleveleket találunk. Az első tárcsasor mintegy 200 mm-rel oldalra található (24 fokozatban összesen) a talajviszonyokhoz, a sebességhez és a munkamélységhez való igazodás megkönnyítése érdekében. A gép munkamélysége csavarorsóval, vagy hidraulikusan szabályozható.
Amazone Cenius a demonstráció előtt
Az újdonság erejével hathatott a VOGEL-NOOT legújabb fejlesztése, a TerraDisc Pro 500 Hydro rövidtárcsa. A gép kialakításának alapjául az évek óta gyártott TerraDisc szolgált. Új kialakítású 510 mm átmérőjû, agresszív szögállású csipkés tárcsalapokkal szerelték, amelyek a nagyobb szármaradványokkal és gyomokkal is egyaránt boldogulnak, tehát kiválóan alkalmas, hogy a mulcshagyó mûvelés eszközévé váljon. A gumibakos felfüggesztésû tárcsatagok és a teljesen zárt SKF csapágyazás garancia a hosszú távú, meghibásodás-mentes munkavégzésre. A rövidtárcsa mellett a VOGEL-NOOT felvonultatta a TerraTop 400 M vontatott szántóföldi kultivátorát és a TerraDig XS 7 késes lazítóját is.
Az új fejlesztésû Vogel-Noot TerraDisc Pro 500 Hydro
12 évvel ezelőtt mutatta be Carrier rövidtárcsa koncepcióját a VÄDERSTAD, mely hazánkban az egyik legkedveltebb munkaeszköz. A dalmandi helyszínen bemutatott 12 m-es gép legfőbb ismérve a 400 mm átmérőjû kúpos tárcsa, amely leginkább megkülönbözteti más gyártók hasonló megoldásaitól. Ennek a megoldásnak köszönhetően elkerülhető a rögösödés, vagyis kiváló porhanyítás érhető el. A szármaradvány aprításában is előny a kisebb tárcsaátmérő, hiszen intenzíven aprít és kever a nagyobb kerületi sebesség miatt. Jellemző a gépre, hogy nagy az egy tárcsára eső súly, ez 115-125 kg-ra tehető. A munkagép horizontálisan csukható össze, ami azt jelenti, hogy a nagy munkaszélességû változatok is jól szállíthatóak közúton. Szállítási szélessége mindösszesen 2,5 m. Az eszköz üzemeltetéséhez szükséges a nagy vonóerő teljesítmény. A bemutatón a nagy munkaszélességgel bíró Carrier-t – hasonlóan a TopDown 600 multikultivátorhoz – egy 609 Le maximális teljesítményû Challenger 875 C gumihevederes erőgép húzta. A rövidtárcsán és kultivátoron túlmenően a gyártó (mint a harmadik vezérfonalat) bemutatta az egy menetes magágykészítés és vetés eszközét, a Rapid vetőgépcsalád egy tagját is.
Szállítási helyzetbe állított Väderstad Carrier
A LEMKEN új fejlesztése a Heliodor-Solitair vetőgép kombinációja. A Heliodor rövidtárcsa laza és közepesen kötött talajokon sekély tarlóhántásra, mulcsba vetésnél, magágykészítésnél hasznosítható, de szántást követően is alkalmazható. A Solitair kis- és közepes méretû gazdaságokban egyaránt jól alkalmazható. A vetőgép 3 és 4 m-es munkaszélességben készül és különböző munkaeszközökkel kombinálható. A LEMKEN további új fejlesztése a Kristall kompakt grubbere, de bemutatkozott a Rubin fantázianévre keresztelt rövidtárcsája is.
MF 6499 – Lemken Heliodor-Solitair gépkapcsolat
Sik Milán