A kiválasztott márka feleljen meg a gazdaságosság, a biztonság és a komfort alábbi táblázatban felsorolt követelményeinek.
Alapkritérium a teherbíró képesség, amely a gumiabroncs méretétől, szerkezeti felépítésétől, a belső levegőnyomástól és a haladási / munkasebességtől függ. Olyan gyártmányokra van szükség, amelyekkel a biztonságos, kényelmes közúti vontatás mellett a szántóföldön csökken a káros talajtömörödés, ugyanakkor nagy vonóerő kifejtését teszik lehetővé normál (15-25%) szliptartományban. Alapvetően a belső levegőnyomást szántóföldön traktorok esetében 1 bar alatt (0,4-0,8 bar), a kombájnoknál pedig nem több mint 2,0 bar értéken kell tartani. A közúti (szilárd burkolaton való) közlekedésnél azonban 1,6-1,8 bar a megfelelő érték. A modern, alacsony profilú radiál mezőgazdasági gumiabroncsokkal szembeni elvárások tehát jelentősen megváltoztak. A traktorokat a szántóföldi munkák mellett mind gyakrabban használják közúti szállításra is, ezzel a közúti tulajdonságai, mint például a nagyobb haladási sebességre való alkalmasság, a stabil, nyugodt futás, az alacsony zajszint fontossá váltak. Ezek teljesítésére való törekvés azonban semmi esetre sem csökkentheti a szántóföldi tulajdonságokat. A vontatási képesség, a talajkímélés, a megfelelő öntisztító képesség, és nem utolsó sorban a komfort továbbra is fő jellemzője a korszerû traktorabroncsoknak.
Ismert, hogy a teherbírás főleg az abroncsban lévő levegő mennyiségétől függ, ennek egyik meghatározója az abroncs térfogata, másik összetevője a benne lévő levegő nyomása, ezt érzékelteti az összehasonlító ábra (1. kép).
Azonos tehrebíróképesség a méret (főleg az átmérő)
és a belső levegőnyomás függvénye (DLG Merkblatt 356)
A belső levegőnyomás jelentős hatással van azonban a talajtömörödés kialakulására is. A traktorteljesítmény növekedésével és a talajkímélés igényével tehát szükségszerûen együtt jár a nagyobb méretû, korszerû traktor gumiabroncsok alkalmazása. Fő jellemzőjük a szélesebb futófelület és a kisebb profiltényező. Ma már a normál profilú, standard (80-as) abroncsok helyett a széles (70-es széria), a szuperszéles (60-as széria), és az ultraszéles (50-es széria), alacsonyprofilú abroncsok bő választéka áll rendelkezésre. Ezek nagyobb felfekvő felületük következtében a szántóföldön a nagyobb vonóerő-kifejtés mellett a kisebb talajnyomás kialakulását, s ezzel a káros talajtömörödés csökkenését eredményezik, a közúton pedig nagyobb sebességgel haladhatnak. Manapság általánosan elterjedt a radiál szerkezetû mezőgazdasági gumiabroncsok alkalmazása – pótlásként is ezekre érdemes figyelemmel lenni. Ilyenekre példa a traktorokhoz a Trelleborg TM 2000 és a Vredestein Traxion XXL (2. kép), míg a kombájnokhoz a Michelin Cerexbib típusok.
Trelleborg TM 2000 és Vredestein Traxion XXL traktorabroncsok
A radiál mezőgazdasági abroncsok előnyös tulajdonságai között kell említeni a szélesebb futófelületet, az ezáltal kialakult nagyobb (20%) felfekvő felületet, a magasabb bordák eredményeként létrejövő jobb (25%) kapaszkodóképességet. Igen jó az öntisztulásuk, és a lejtős területen jobb oldalstabilitást nyújtanak, kisebb gördülési ellenállásuk következtében üzemanyag-megtakarítás (10%) érhető el velük. Javul a vezetési komfort is (40%). Jobb a kopásállóságuk, ezzel nő az élettartamuk (60%), ami felhasználói szempontból kiemelendő.
Fentiekből is kitûnik, hogy a megfelelő, elsősorban az erőgépek hajtókerék-gumiabroncsainak kiválasztása tehát fontos szakmai döntés a hatékony üzemeltetés érdekében, mert a következő előnyökkel jár:
A felsorolt előnyöket azonban csak akkor tapasztalhatjuk, ha a gumiabroncs belső levegőnyomására, mint kulcstényezőre kellő figyelmet fordítunk. A gumiabroncs belső nyomásának állandó ellenőrzése és a körülményekhez szükséges beállítása az üzemeltető rendszeres napi feladata, mert ha ez elmarad, akkor a legmárkásabb gumiabroncs sem fog megfelelni az elvárásoknak.
Összefügg a fenti gondolatokkal a németországi DLG által a gazdálkodók körében készült felmérés, amely arra vonatkozott, hogy a gyakorlat oldaláról melyek a legfontosabb kritériumok egy mezőgazdasági gumiabroncs beszerzésénél.
A közölt diagramból látható, hogy fő helyen szerepel a vonóerő-kifejtés, a talajkímélés és a kopásállóság. Csak ezek után mérvadó a vételár, ami azt bizonyítja, hogy a traktorokhoz, a betakarítógépekhez és a munkagépekhez szükséges gumiabroncsok kiválasztásánál a korszerûbb, a felsőbb minőségi kategóriába tartozó márkák (mint pl.: Vredestein, Michelin, Goodyear, Trelleborg, Continental, vagy természetesen a Taurus) vásárlását érdemes megfontolni, és szakember tanácsát kikérni.
Antos Gábor
A cikk szerzője: Antos Gábor