2024. november 4. hétfő Károly

A kukorica nemesítése és a változó termesztési feltételek

Agro Napló
Kukoricát a világ minden táján termeljük. Vetésterülete 157 millió ha. A gazdaságilag fejlett országokban elsõsorban abrak- vagy tömegtakarmányként hasznosítjuk. Az indiánok hagyományos növénye ma számos nép meghatározó élelmiszere, nem beszélve arról, hogy a mai élelmiszeripar is sokféle készítmény alapanyagául használja a kukoricát. A kukorica ipari felhasználása is sokrétû. A megújuló energiaforrások között szerepe fontos, a bioetanol és biogáz elõállításához egyre nagyobb mennyiséget használunk fel.  

A világ különböző régióiban a kukoricatermesztésre a legkülönbözőbb természeti és ember alakította feltételek alakultak ki. A termesztés világméretû elterjedését a kukorica formagazdagsága, a tulajdonságainak változatossága tette lehetővé.



A kukoricatermesztés eredményességét a területegységről betakarítható termés nagyságával mérjük. A termés adatok jól tükrözik, hogy az adott termőhelyen az időjárás, a talaj, az agrotechnika és a hibrid, mint a termesztés legfontosabb elemei mennyire tudták biztosítani a terméskialakításhoz a kukorica élettani igényét.



A kukoricatermesztés feltételei egy ugyanazon termőhelyen is gyakorta változnak. Érdekes áttekinteni, hogy Magyarországon a hibridkukorica bevezetésének több, mint ötven éve alatt milyen jelentős mértékû változások történtek a kukoricatermesztésben, és mit kellett a hibridek tulajdonságain változtatni ahhoz, hogy a technológia és a fajtatulajdonságok harmóniája jól szolgálja a termesztést.





Az utóbbi ötven év kukoricatermesztésének egyes időszakai



Az elmúlt fél évszázad a kukoricanemesítésben és -termesztésben bővelkedik változásokban, nemcsak azért, mert jelentős társadalmi és gazdasági átrendeződések történtek, hanem mert az időjárási feltételek is rapszodikusan alakultak. A kukoricatermesztés szempontjából nézve ezt az ötven évet a következő időszakokra oszthatjuk. 





- A fajtaváltás



A kukorica kapás növény, vetése, betakarítása elsősorban kézi erővel történt. Minden tájegységnek megvolt a maga nemesített fajtája, amelyek jellemzően szép, nagy csöveket teremtek. A gazdák a legszebb csövekből válogattak vetőmagnak valót. A hibridek bevezetésének időpontja az ötvenes évek második fele. A hibridek jelentős terméstöbbletének köszönhetően a nemesített kukorica fajták lecserélése szinte pár év alatt megtörtént.

 

- A termelési rendszerek megalapítása



Korszerû állattenyésztés korszerû növénytermesztést igényelt. A kukorica, mint abrak- és tömegtakarmány, terméseredményeinek növelése alapvető feladattá vált. A terméseredmények növelése érdekében megvalósult az iparszerû technológia bevezetése. A kézi törés helyett a szemes betakarítás és szárítás a technológia fő elemeivé váltak.



A termelési rendszerek olyan adatbázist hoztak létre, amelyben a technológia minden lényeges elemét táblasorosan, külön és egymással összefüggésben is értékelni lehetett. Ez az adatbázis pontos képet adott a hibridek üzemi teljesítményéről, ami meghatározta az egyes hibridek használatát is. Az egyes hibridek vetőmagjának forgalomba kerülő mennyiségét országos koordinációs értekezlet határozta meg.



- Társadalmi és gazdasági változások ideje



1989-től a társadalmi és gazdasági változások a mezőgazdaságot teljesen új helyzetbe sodorja. A termő területek felaprózása, az input anyagok elhagyása jó időre visszavetette a termesztés színvonalát. Ezekben az években mind gyakrabban jelentek meg időjárási anomáliák, a globális felmelegedés egyre több jelével találkoztunk.



A vetőmag kínálati piaccá alakult. A hibridek kiválasztása a különböző fajtatulajdonosok marketing munkája és az egyes termelői tapasztalatok alapján történt.



- Az utóbbi öt-tíz év



Az utóbbi évek egyfajta konszolidációt jelentenek. A földhasználás koncentrációja visszaállította a modern technikával megvalósuló kukoricatermesztést. Sok-sok vita eredményeként a minősített hibridek kísérlete is megszervezésre került.



- A hibridek tulajdonságai



A kukoricahibridek termőképessége minden időben a legfontosabb mutató. Amikor termőképességről beszélünk célszerû megkülönböztetnünk a genetikai- és a realizálható termőképesség fogalmát. A hibridek genetikai termőképességét az optimális kísérleti feltételek között becsülhetjük, a realizálható termés pedig az, amit a táblákról betakarítunk. A kétféle termés sokszor igen távol esik egymástól. A különbség elsősorban az időjárás, a tápanyag-szolgáltatás és nem utolsósorban a gondos talajmûveléstől függ. Ha a hibrid valamely tulajdonsága miatt rossz a genetikai termőképesség realizálhatósága, akkor az a termesztésben nagyon rövid életû lesz.

Így történt ez a kukoricatermesztés gépesítésének bevezetésekor. A kézi mûvelésnél a hibrideket a cső nagysága alapján ítélték meg. Nem volt fontos szempont a szárszilárdság, mert kézzel a földre hulló csöveket is fel lehetett szedni.

A kukorica betakarításának gépesítése nagyon rövid idő alatt átrendezte a hibrid választékot.



A szárszilárdság a gépi betakarítást követően elengedhetetlen tulajdonság lett. Az első jó szárszilárdságú hibridek genetikai termőképessége jellemzően szerényebb volt, mégis a minimalizált betakarítási veszteség révén, megelőzték a nagyobb genetikai potenciállal rendelkező, de gyenge szárú hibrideket. Ma már természetes, hogy a termesztett hibridek szárszilárdsága a követelményeknek megfelelő. Ennek ellenére megdöbbenve tapasztaltuk 2009 őszén, hogy nagyon sok kukoricatáblán a növények úgy letörtek, mintha úthenger ment volna keresztül. A szártörés okát nyilvánvalóan időjárási anomáliában kereshetjük, hisz korábbi évek kiváló szárú hibridjei egy év alatt nem veszítik a genetikailag nagyon is jól öröklődő tulajdonságukat.



A területegységről betakarítható termés növelésében a hetvenes évektől a hibridek sûríthetősége vált meghatározó tulajdonsággá. A nagyadagú mûtrágya használata és az időjárás kedvező feltételt teremtettek arra, hogy a hektáronkénti tőszám növelésével (80–90 ezer tő/ha) növeljük a termésátlagokat. Nagy változás volt ez a korábban általánosan elfogadott 30–40 ezres növényszámhoz viszonyítva. A hibridek tőszám-sûríthetőségének jellemzéséhez a folyamatos tőszámkísérlet bevezetésére került sor. Széles és szûk tőszám optimumú hibridekről beszéltünk, a vetési technológiát az egyes hibridek optimális tőszámához igazítottuk.



Magyarországon a mûtrágya mennyiségének visszaesése és az aszályos évek beköszönte véget vetett a nagy tőszámok használatának. Ma itthon a kukoricahibridek megítélésekor a sûríthetőség nem szempont. Németországban és Franciaországban ma is gyakorlat a 90–110 ezres tőszám használata, és többször teszik fel a kérdést az ottani szakemberek, mi miért használunk ilyen alacsony tőszámot?



A kukorica kombájnnal történő betakarítása és a termés szárítása két nagyon fontos tulajdonságot helyezett előtérbe, a tenyészidőt és a szem vízleadását.



A hatvanas évek végén, a hûvös csapadékos években, a hosszú tenyészidejû kukoricák éretlenségük és csőfuzárium-fertőzöttségük miatt az állattenyésztőknek számos gondot okoztak. Azóta szinte évről évre rövidült a Magyarországon termelt kukoricahibridek tenyészideje. Először a FAO 600-at felejtettük el. Napjainkban a FAO 500 hibrideket már elsősorban silótermesztésre használjuk. A tenyészidővel kapcsolatban ismét találkozunk a genetikai és a realizálható termőképesség kérdésével. A dilemmát a gyakorlat oldotta meg. Mára kikristályosodott, hogy kedvező években legnagyobb termést a FAO 400-as hibridek adják, leggazdaságosabban pedig a FAO 300-asok termeszthetők.



Az energiaárak növekedésével a kukorica ­szárítása egyre nagyobb költséget jelentett. A nemesítés a jó vízleadó hibridek bevetésével hatékonyan tudott hozzájárulni a betakarításkori szemnedvesség csökkentéséhez. Mára azonban a hibridek ebben a tulajdonságban eléggé egyformák lettek, nincs nagy különbség közöttük. A szárszilárdság analógiáján a rossz vízleadású hibridek szemes kukoricaként nem tudtak hosszú életûek lenni. Más dolog a silókukorica, ott a lassú vízleadás erény.



Az aszályos évek gyakorisága a hibridek szárazságtûrésére irányította a figyelmet. Aszályos időben az agrotechnika jelentősége válik nagyon fontossá. A kellő gondossággal és időben végzett, a talaj nedvesség állapotát messzemenően figyelemmel kísérő talajmûvelés több termést őriz meg, mint az egyes hibridek közötti különbség. Azonban a hibridek közötti szárazságtûrést sem szabad lebecsülnünk. Ma már egyre jobban megismerjük a hibridek reakcióját, ami nem csak egyszerûen a szárazság-, hanem a hőtûrést is magába kell, hogy foglalja. Mivel a vetőmag beszerzéskor még nincs aszály előrejelzés, nehezen, vagy leginkább csak a tapasztalatokra hagyatkozva tudjuk eldönteni, hogy szárazságtûrő hibrid vetőmagját vegyük-e meg. A szárazságtûrés meghatározásakor nagyon vigyázni kell arra, hogy a szárazságtûrést ne keverjük össze az intenzív vagy extenzív termesztésre való alkalmassággal. Az elmúlt két évben például Békés megyét nagyon erősen sújtotta az aszály. Békés megyébe a szárazságtûrés jegyében mégsem javasolhatunk extenzív típusú hibridet.



A szárazságtûrő hibridek dilemmáját a nemesítés oldhatja fel olyan hibridek piacra vitelével, amelyek kellő csapadékellátásnál bő termők, a száraz évjáratokban pedig a termésveszteségük arányaiban a legkisebb.



Napjainkban a nemesítés legnagyobb kihívása a csőfuzárium rezisztencia. A termőképesség folyamatos és mindenáron való növelése a hibridek csőfuzárium érzékenységének növeléséhez vezethet. Az élelmiszerbiztonságnak szigorú szabályai vannak. Az EU a fuzárium toxinokra határértékeket állapított meg. Mindannyiunk egyetemes érdeke az egészséges takarmány, egészséges élelmiszer. Azontúl, hogy a nemesítés minden eszközt megragad az ellenálló genotípusok előállítására, tudnunk kell, hogy nagyon sok egyéb tényező válthat ki fuzárium fertőzést, és annak következtében toxintermelést. A kártevők jelenléte, a rosszul kezelt termény mind-mind veszélyforrás.



Rövid összeállításunk jól szemlélteti, hogy milyen kölcsönhatásban állnak egymással a klimatikus tényezők, a technológia és a hibridek tulajdonságai. A kölcsönhatás örök, a mi feladatunk pedig a köztük lévő harmónia megteremtése.



Dr. Szél Sándor

A cikk szerzője: Dr. Szél Sándor

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Újdonságok az őszi Portfólió Farmokon

Újdonságok az őszi Portfólió Farmokon

A Corteva Agriscience idén ősszel három helyszínen, Szarvason, Dombóváron és Debrecenben tartotta meg szántóföldi növénytermesztési és növényvédelmi b...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?